reklam

“23 NİSAN, TÜRK MİLLETİNİN BAĞIMSIZLIK YOLUNDAKİ HÜR İRADESİNİ DÜNYAYA İLAN ETTİĞİ GÜNDÜR” « nevsehir haber

26 Mart 2023 - 18:19

“23 NİSAN, TÜRK MİLLETİNİN BAĞIMSIZLIK YOLUNDAKİ HÜR İRADESİNİ DÜNYAYA İLAN ETTİĞİ GÜNDÜR”

Son Güncelleme :

21 Nisan 2017 - 10:40

reklam
“23 NİSAN, TÜRK MİLLETİNİN BAĞIMSIZLIK YOLUNDAKİ HÜR İRADESİNİ DÜNYAYA İLAN ETTİĞİ GÜNDÜR”
reklam

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNVER

“23 NİSAN, TÜRK MİLLETİNİN BAĞIMSIZLIK YOLUNDAKİ HÜR İRADESİNİ DÜNYAYA İLAN ETTİĞİ GÜNDÜR”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 20. yüzyılın başında döneminin en güçlü ülkeleri tarafından “Hasta Adam” olarak değerlendirdikleri Türk Milleti’nin, yüreğinde yaşattığı imanından aldığı güç ile bağımsız yaşama isteğini tüm dünyaya ilan ettiği 23 Nisan 1920’nin, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti..

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Ünver mesajında,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve öneminin her Türk insanı için büyük bir anlam ve önem taşıdığını kaydetti.

Tarihin derinliklerinden gelen güçlü devlet yapısı ile dünyanın en modern devletlerini kuran Türk Milletinin, 20. yüzyılın başından itibaren yaşadığı sorunlardan dolayı büyük bir duraklamaya girdiğini ve bu süreçte de sahip olduğu topraklarının emperyalist güçler tarafından işgal edilmeye başladığını ifade etti.

Yapılan savaşlarla cephelerde büyük darbeler alan Osmanlı İmparatorluğunun dağılma sürecinde , bağımsızlık meşalesini yakan Gazi Mustafa Kemal Paşa etrafında bir ve beraber olarak, ülkemizi istila etme peşinde olan güçlerine karşı bağımsız yaşama konusunda hür iradesiyle kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ortaya koyduğunu dile getiren Ünver mesajında şunları kaydetti, “Büyük Türk Milletinin kendi temsilcilerini bir araya toplayarak oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk insanının azim ve kararını ortaya koymuş, bağımsızlığa doğru gidilen yolda tüm düşünceler TBMM çatısı altında ele alınarak hayata geçirilmiştir. Türk Milleti’nin bağımsızlık yolundaki hür iradesini tüm dünya milletlerine ilen ettiği 23 Nisan 1920 tarihi bu açıdan bakıldığında, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ,ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü, çocuklarımıza bir bayram olarak armağan etmiş ve geleceğimizi şekillendirecek çocuklara ve gençlere güvendiğini de bir kez daha göstermiştir.” ifadesini kullandı.

Mesajında, özellikle son yıllarda etkili çalışmalarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği muasır medeniyetleri geçme yönünde kararlı ve azimli bir şekilde bir çok yatırıma imza atıldığını görmenin engin bahtiyarlığını yaşadığını kaydeden Ünver, mesajının son bölümünde şunları vurguladı: “ Tüm milletimiz ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, bu vesileyle bu günleri bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu aziz toprakları bize kanlarıyla canlarıyla vatan olarak emanet eden şehitlerimizi saygı ile anıyorum.”

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam