reklam

Göz Sağlığımızı Nasıl Koruruz? « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 02:25

Göz Sağlığımızı Nasıl Koruruz?

Son Güncelleme :

07 Ocak 2017 - 6:53

reklam
Göz Sağlığımızı Nasıl Koruruz?
reklam

Pek bilinmese de vücudun en güçlü organları arasında gözlerimiz de yer alır. Gözlerimiz dünyaya açılan pencerelerimizdir. Bu önemli duyu organı bütün vücuttaki kaslar arasında en çok kullanılan kaslara sahiptir. Gözler her an, uyurken bile hareket halindedir. Bu sebepleri de göz önüne alıp göz sağlığımızın ne kadar önemli olduğu konusunda bir fikir sahibi olabiliriz. İşte gözlerimizin sağlığını korumak için bir kaç ipucu.

Göz Sağlığımızı Nasıl Koruruz?

Gözlerimiz, vücudumuzun çalışması ile doğru orantılıdır. Gözlerimizde meydana gelen her hangi bir rahatsızlık, vücudumuzda uyarı veren bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Mesela, göz içi basıncın yükselmesi göz sinirlerinin zayıflamasına ve dolayısıyla da görme kaybına neden olabilir.  Göz hastalıklarının başlıca nedenleri arasında genetik, kronik diyabet ve tansiyon yer almaktadır. Bu hastalıklarla karşı karşıya kalmamak için A vitamini alınması gereklidir. Çocukluktan itibaren düzenli şekilde meyve sebze tüketen kişilerde göz hastalıklarına nispeten daha az rastlanmaktadır. Bunun için de bol bol maydanoz, havuç, kayısı, ıspanak, portakal, marul, erik, domates ve A vitamini içeren diğer sebzeler bol bol tüketilmelidir. Aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve dolayısıyla da yağ yapan şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Daha sağlıklı gözler için özellikle de havuç tüketilmelidir. İçeriğinde çok miktarda A vitamini barındıran havuç, karaciğeri kuvvetlendirirken vücuttaki üre asidinin de dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca içeriğinde bulunan beta-karoten sayesinde gözleri korumakla beraber bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir.

Düzenli aralıklarla yapılan göz kontrolleri göz sağlığınızı korumak adına özellikle önemlidir. Bunun için de her altı ayda bir göz doktoruna gidip göz sağlığınızı kontrol altında tutmalısınız.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam