reklam
reklam

Karbondioksit gazından 75 kişi zehirlendi « nevsehir haber

23 Temmuz 2024 - 07:41

Karbondioksit gazından 75 kişi zehirlendi

Son Güncelleme :

14 Aralık 2016 - 7:17

reklam
Karbondioksit gazından 75 kişi zehirlendi
reklam

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Nevşehir Devlet Hastanesin Acil Kliniğimize dün geceden itibaren Karbon Monoksit Zehirlenmesi teşhisi ile 45 hasta müracaat etmiştir.

Konu Hakkında Genel Sekreter Uzm. Dr. Muhammet Çömçe şu bilgileri verdi: “Şehrimizde dün akşamdan beri devam eden rüzgar nedeniyle an itibari ile 13 çocuk, 32 erişkin, olmak üzere toplam  45 hasta müracaat etmiştir. Hastalar Nevşehir Merkez, Gülşehir, Derinkuyu, Kaymaklı, Kavak, Çardak, Tatlarin, Kalaba, Sulusaray, Nar, Boğazköy  den Acilimize müracaat etmişlerdir. Müşahede de takip edilen hastalarımızın genel durumları iyi olup, hastamız gözlem amaçlı Servislere yatışı yapılmıştır. Müracaat eden hasta sayısının artması beklenmektedir.

Karbonmonoksit gazı; doğal gaz, gaz yağı, benzin, tüp gazı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon” bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan zehirli bir gazdır. Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinmektedir. Bu sessiz katile karşı hepimiz tedbirli olmalı ve önlem almalıyız. Özellikle soba kullanan vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Aynı aileden baş ağrısı, bulantı, kusma ve bayılma gibi şikayetleri olan hastalarımızın acil en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Hastanelerimiz tam ekip olarak hazırlıklı beklemektedir. Özellikle soba kullanan vatandaşlarımızın daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Hasta ve yakınlarına geçmiş olsun diliyoruz.” dedi

Durumdan Valiliğimiz dakika dakika bilgilendirilmektedir. Ayrıca Nevşehir Valisi İlhami Aktaş Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisini ziyaret ederek hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulundu ve yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı.

 

Alınan yeni bilgiye göre  Nevşehir’in farklı  ilçelerinde  karbondioksit gazından zehirlenen 75 kişi Nevşehir devlet hastanesi ve özel hastanelere kaldırıldı .

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam