reklam
reklam

Ülkeyi bir tek adama teslim etmesinler « nevsehir haber

23 Temmuz 2024 - 07:30

Ülkeyi bir tek adama teslim etmesinler

Son Güncelleme :

28 Ocak 2017 - 13:47

reklam
Ülkeyi bir tek adama teslim etmesinler
reklam

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı “Ülkeyi bir tek adama teslim etmesinler”

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl danışma kurulu toplantısında konuşan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Referandum sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nevşehir Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Çanakkale Milletvekili ve Anayasa komisyonu üyesi Muharrem Erkek’in yanı sıra CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Referandum sürecinde Nevşehir’de önemli çalışmalar yapacaklarına dikkat çekerken, Partilileri Nevşehir’deki yapılacak bu çalışmalara destek olmaya çağırdı.

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Ak Partiye oy verenlerin Recep Tayyip Erdoğan’ı, MHP’ye oy verenlerin Devlet Bahçeli’yi sevebileceklerini ancak burada önemli olanın vatan sevgisi olduğunu dile getirdi.

Atıcı, “İl danışma kurulunu yapıyoruz, Nevşehir’de referandum sürecinde neler yapacağımızı konuşacağız. Üyelerimize şunları anlatacağı. Yaklaşık 100 yıl kadar önce 23 Nisan 1920’de saraydan alınıp halka verilen egemenlik, bu gün halktan alınıp yeniden saraya veriliyor. Bunun karşısında dimdik duracağız, bu işleri yaparken hayır derken, hiçbir parti ayrımı yapmazken herkesi kucaklayacağımızı anlatacağız. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyete sahip çıkan tek parti değiliz, Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Cumhuriyetimize sadece Cumhuriyet Halk Partisi olarak değil bütün partilerin sahip çıkmasını anlatacağız. Diyeceğiz ki; Ak partiye oy veren insanlar Recep Tayyip Erdoğan’ı sevebilirler, ama ülkelerini daha çok sevsinler. Milliyetçi Hareket partisine oy veren insanlar Genel başkanlarını sevebilirler ama ülkelerini daha çok sevsinler ve ülkeyi tek bir adama teslim etmesinler. Biz bu işi partiler üstü bir yaklaşımla bütün partileri ve onlara oy verenleri kucaklayarak bir memleket meselesi, bir memleket sevdası ile yapacağız diyeceğiz. Millet bir kişiyi seçsin o bir kişi diğer kalan herkesi seçsin mantığı yanlıştır. Bir kişinin aldanma ihtimali çok yüksektir. Bu gün PKK ’tarafından aldatılan hükümetler var. Bu gün IŞİD tarafından aldatılan hükümetler var. Bu gün FETÖ/PDY tarafından aldatılan hükümetler var. Böyle bir ortamda bir tek kişinin aldatılma ihtimali yüksektir diyeceğiz ve bu bir kişi kimliği önemli değil Recep Tayyip Erdoğan olabilir, Kemal Kılıçdaroğlu olabilir, Devlet Bahçeli olabilir. Kim olursa olsun ölümlüdür. O öldüğü zaman bu kadar geniş yetkilerin bir tek kişinin bir başka kişinin yani sizin sevmediğiniz bir insanın eline geçmesi durumunda yani cumhuriyetimizi el birliğiyle koruyacağız diyeceğiz” ifade etti.

CHP Milletvekili Şenol Sarıhan ise Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte Padişahlık sisteminin getirilmeye çalışıldığına dikkat çekerken, “Bizim çocukluğumuzda anlatırlardı. Padişahlık sistemiyle ilgili hikayeler anlatılmakla bitmezdi. Bunların da getirmek istedikleri sistem resmen bu. Şimdi kendilerine Ankara’da kurdukları Saray’a bir padişah getirmek hevesindeler. Biz bunu kabul edecek miyiz, biz kendi irademizin temsilinden vazgaçecekmiyiz işte referandumda buna karar vereceğiz” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise gelişmemiş ülkelerde başkanlık sisteminin büyük bir çılgınlık olacağına işaret etti.

Erkek, “Aslında şu anda Türkiye’nin yaptığı bir çılgınlık. Çünkü demokrasisi gelişmemiş ülkelerde başkanlık sistemi bir çılgınlıktır. Zaten demokratik başkanlık sistemiyle yönetilen ülke sayısı dünya da da çok az. Ama Parlamenter sistemle yönetilen ülkelere baktığımızda demokrasisi, kalkınması ve kişi başına düşen geliri gelişmiş ülkeleri görüyoruz. İngiltere, Almanya, Kanada ve Japonya’yı bu ülkeler arasında gösterebiliriz. Hepsi parlamenter sistemle yönetiliyor. Ancak kıta Avrupasında başkanlık sitemiyle yönetilen bir tek ülke bile yok” dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam