reklam
reklam

NTSO 90. YILI BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI « nevsehir haber

19 Temmuz 2024 - 15:49

NTSO 90. YILI BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI

Son Güncelleme :

12 Mart 2017 - 17:32

reklam
NTSO 90. YILI BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI
reklam

Ticaret odasının kuruluşunun 90. Yılı münasebeti ile düzenlenen ve Kayseri’de yaşanan elim terör olayı neticesinde bugüne ertelenen NTSO 90.YIL ÖDÜL TÖRENİ Nevşehir Ticaret Borsası ile birlikte ; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki , TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Nevşehir Valisi İlhami AKTAŞ , Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Ebubekir Gizligider , Murat Göktürk’ün yanısısa bir çok protokol üyesinin katılımı ile Nevşehir Ünivesitesi’nde gerçekleşti.

Gece münasebeti ile verilen yemekte ayrıca Eski Bakanlardan Kutbettin ARZU ,Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen ,Konya Milletvekili Ömer Ünal ve çevre illerin Oda ve Borsa Başkanlarının yanı sıra 1500 civarında NTSO üyesi katıldı.

Açılış ve hoş geldin konuşmalarını yapan NTSO Başkanı M.Arif PARMAKSIZ ; “ Odamız köklü mazisi ile 90. Yılını devirerek ileriye sağlam hedeflere doğru kararlı bir şekilde yürümektedir. Bu yolda bizi yalnız bırakmayan desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen bütün üyelerime teşekkür ediyorum. “ diyerek “Gecemizde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakanımıza ve TOBB Başkanımıza şükranlarımı iletmek istiyorum.” Dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada ise, iş dünyasının en büyük sorunlarından birinin istihdam üzerindeki yükler olduğunu ve bu konuda çözüm ürettiklerini anlatarak, işe yeni alınan çalışanın maaşı, sigortası ve vergisinin tamamını devletin verdiğini söyledi.​

Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye teşekkür ederek başladı. Bakan Özhaseki’nin bu toprağın öz çocuğu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bakan olmadan önce de bütün Türkiye onu tanıyordu. Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Bugün Kayseri bir marka şehir haline geldiyse, sanayide, turizmde, eğitimde marka olduysa Sn. Bakanımızın bunda çok büyük emeği var. Kendisinden Allah razı olsun. Şimdi o tecrübesini Bakanlığa taşıdı. Müthiş işlere imza atıyor. Bakanımızın en büyük özelliği şu: dümdüz bir adamdır. Ağzından yalan duyamazsınız. Doğru işi sonuna kadar savunur, yanlış işin de karşısında durur. Ta belediye başkanlığından bu yana hep yanımızda oldu, bizi destekledi. Bugün de mutlu günümüzde bizim yanımızda. Camiam adına, Türk iş dünyası adına sayın bakanıma yürekten teşekkür ediyorum    dedi.

Salondaki birlik ve beraberliğe dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, burada bulunan Vali’ye, Milletvekillerine ve Belediye Başkanlarına , il protokolüne teşekkür ederek, “Müthiş birlik beraberlik.  Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta azap var. Marka şehir olmanın yolu da bu birlik ve beraberlikten geçiyor. Bu anlayıştan dolayı şehrin bütün idarecilerine yürekten teşekkür diyorum” şeklinde konuştu.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Nevşehir Ticaret Borsası’nın akredite olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Paris, Berlin, Londra Ticaret odaları hangi kalitede hizmet veriyorsa, Ticaret odam ve borsam da aynı hizmeti veriyorlar. Ben iddia ediyorum daha iyi hizmet veriyorlar. Dünyada bir ilki yapıyorlar. Bütün kaynağını üyesine kredi olarak kullandırıyorlar. Cumhurbaşkanımız “finansmanda inovasyon” diye nitelendirdi. Üyelerimize yıllık %, 9,90 faizle kredi kullandırıyorlar. Merkez bankası faizinden düşük”.

 

Oda- borsaların istihdam üzerindeki yükleri çözdüklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin iş dünyasının en büyük sorunu istihdam üzerindeki yükler. Yeni aldığın adamın maaşını, sigortasını, vergisini tamamını 3 ay devlet veriyor. 3 aydan sonra sen sadece net maaşı veriyorsun, vergi + sigorta primi yine devletten. Memnun kalmazsan bir sene sonra çıkar adamı, memnunsan çalışmaya devam etsin. Herkes en az yanında 1 kişi fazla istihdam sağlayacak. Buna hepimizin destek vermesi lazım” dedi.

Oda-Borsalar ne iş yapar diye soranlara yanıt veren Hisarcıklıoğlu, “Daha ne yapsın arkadaş, ucuz kredi veriyor, bedava eleman sağlıyor, danışmanlık veriyor. Daha ne yapsın. Bu anlayıştan dolayı bütün oda-borsa başkanlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Salonda ödül alacak firmalara ve Nevşehir iş dünyasına da teşekkür eden Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Aslında müthiş bir iş yaptınız. Bakın küresel krizden bu yana, son 7 yılda: Türkiye’de iş yeri sayısı %49 arttı. Nevşehir’de %65 arttı. Türkiye’de ihracat %8 arttı, Nevşehir’de %186 arttı. Turist sayısını iki kat arttırıp 3 milyona çıkarmıştı Nevşehir. Müthiş bir başarı. Kim yaptı bunu? Bu salondakiler yaptı”

Bakan Özhaseki;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’de, “Biraz önce başkanım da söyledi aynen böyle yapıyoruz. Böyle yaparsak siz büyürseniz Türkiye büyüyecek. Devletin zengin olduğu dönemler geçti. Devlet icabında gerekirse denetleyecek. Gerekirse bazen devreye girecek ama iş aleminin işine karışmayacak, onları destekleyecek. Arkalarında duracak, önlerinde ki maniyi kaldıracak, Türkiye böyle büyüyecek. Bunun dışında büyüme modeli yok” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gelir ve Kurumlar vergisinde dereceye giren üyelere, Odamızda faal üyeliği 40 yılı bulmuş üyelere ve 2016 yılında Ticaret borsasında işlem yaptıran ilk 10 Borsa üyesine teşekkür plaketi Bakanımız Mehmet ÖZHESAKİ ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Oda Borsa Başkanlarımız , Milletveliklerimiz ve Sayın Valimiz tarafından takdim edildi.

Ayrıca ilimiz Defterdarı Sayın Hatice İşcen ERCOŞMAN’ın tayinlerinin çıkması münasebeti ile hem Ticaret Odamız hem Ticaret Borsamız tarafından kendisine ilimizde yaptığı çalışmalarından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi.

Gece sonunda Nevşehir Valisi Sayın İlhami AKTAŞ , Nevşehir Ticaret Odasından M.Arif PARMAKSIZ ve Nevşehir Ticaret Borasından İbrahim SALAŞ günün anısına hem Çevre Şehircilik Bakanı ÖZHASEKİ’ye hem de TOBB Başkanı HİSARCIKLIOĞLU’na hediyeler takdim ettiler.


reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam