reklam
reklam

NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ŞEHİTLER İÇİN YEMEK « nevsehir haber

23 Temmuz 2024 - 08:45

NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ŞEHİTLER İÇİN YEMEK

Son Güncelleme :

21 Aralık 2016 - 8:33

reklam
NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ŞEHİTLER İÇİN YEMEK
reklam

Nevşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, Askıda Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile işbirliği halinde başlattığı ‘Askıda Çorba’ uygulamasında ,yemekhanede ,bugün kaynatılan yemekler Nevşehir Belediyesi tarafından İstanbul ve Kayseri’deki hain terör saldırılarında şehit olan Asker, Polis ve sivil vatandaşlarımız için verildi.

 


Nevşehir’in İbrahimpaşa Mahallesi’ndeki Modern Pazaryeri’nde oluşturulan Askıda Çorba Yemekhanesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar ve çocuklara yönelik olarak herhangi bir ücret alınmaksızın, haftanın 5 günü sıcak çorba içme imkanın sağlandığı merkezdeki yemekhanede pişirilen yemekler, Nevşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Kayseri’de eli kanlı terör örgütlerinin alçak teröristlerince gerçekleştirilen bombalı saldırılarda şehadet mertebesine ulaşan Mehmetçiklerimiz başta olmak üzere güvenlik güçlerimizin mensupları ile sivil vatandaşlar için verildi.
Türlü ,Pilav, Çorba ve tatlıdan oluşan mönüden oluşan yemeklerin dağıtımı, 4 kişiden oluşan Askıda Elbise ekipleri tarafından gerçekleştirildi.
ASKIDA ÇORBA, OSMANLI AŞEVİ GELENEĞİ
Nevşehir’deki hayırsever vatandaşların yakın ilgi ve destekleri ile devam eden uygulama, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan Aşevi geleneği içerisinde gerçekleştiriliyor.
Toplumdaki sosyal yardımlaşmanın en nitelikli bir örneği haline gelen Askıda Çorba uygulamasında haftanın 5 günü,300-350 arasında değişen dar gelirli vatandaş yararlanıyor. Vatandaşla, evlerinden getirdikleri kaplarla diledikleri takdirde yemekleri evlerine götürebilirken, diledikleri takdir de Askıda Çorba Yemekhanesinde yemeklerini yiyebiliyorlar.
Adeta bir Aşevi görünümündeki merkezde kendi adına çorba kaynattırarak dağıtımını yaptırmak isteyen hayırseverler istedikleri takdirde çorba malzemelerini görevlilere teslim ederek askıda çorba uygulamasına katılırken, istedikleri takdir de de ücretini ödeyip o günkü çorba dağıtımına katkıda bulunabiliyorlar. Bunun yanı sıra hayırsever vatandaşlar istedikleri türde yemekleri de yine merkezde ihtiyaç sahipleri için pişirttiği yemeğin de dağıtımını yaptırabilme hakkına da sahipler.
Askıda Çorba uygulamasına katılmak isteyen hayırsever vatandaşlar , Modern Pazar Yerinin 5 nolu kapı girişinde bulunan merkeze başvurabiliyorlar.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam