reklam
reklam

MİLLİ PİYANGO İLE HAYATI KARARANLARIN HİKAYELERİ « nevsehir haber

19 Temmuz 2024 - 14:12

MİLLİ PİYANGO İLE HAYATI KARARANLARIN HİKAYELERİ

Son Güncelleme :

26 Aralık 2016 - 8:27

reklam
MİLLİ PİYANGO İLE HAYATI KARARANLARIN HİKAYELERİ
reklam

MİLLİ PİYANGO İLE HAYATI KARARANLARIN HİKAYELERİ
Diyanet dahil olmak üzere başta gelen yetkin ilim merkezleri ve İslam alimlerince kumar olduğu belirtilen ve haram olduğu her sene hatırlatılan Milli Piyango çekilişi, bu yıl da maalesef  heyecanla bekleniyor. Büyük ikramiyenin bilmem kaç milyon TL olması, dahil olan milyonlarca insana hayaller kurduruyor. Haram ile hayır işlenilemeyeceğini özellikle vurgulandığı piyango çekilişinin kendisine çıkması durumunda hayır işlerinde kullanacağını söyleyenler ise az değil maalesef. Anlamıyorlar.

“Ah şu para bana çıksa da hayatımı kurtarsam”, “Bu kadar parayla kim bilir kaç ev, kaç araba, kaç arsa alınır”, “Parayı bulursam fakirlere de dağıtacağım” gibi hayalleri başka hayaller takip ediyor. Büyük ikramiyeyi kazananların hiç birisi bahse konu hayallerini gerçekleştirebilmiş değil oysa! Zira haramın hayrı olmuyor. Milli piyango ve loto gibi kumar oyunlarının mağduru olan onlarca insan var.

Her yıl milyonu aşan insanın büyük umutlarla oynadığı Milli Piyango, loto-toto, iddia, ganyan gibi oyunlardan ele geçen paralar, kimseye hayır getirmedi. Önceki yıllarda bahsekonu olan yollardan büyük paralar kazanarak bir anda Türkiye’nin en zenginleri arasına girenlerin pek çoğunun ailesi dağıldı; bugün sefalet içinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

ÜÇ KEZ BÜYÜK İKRAMİYE KAZANAN TALİHSİZ ADAM!
1979, 1982 ve 1984 senelerinde yılbaşı çekilişinde üç defa büyük ikramiye kazanan Mustafa Savgan zor şartlar altında ayakkabı boyacılığı yapıyor. İkramiye kazanır kazanmaz hemen yıllarca beraber yaşadığı eşinden ayrılmak isteyen, başaramayınca da kendi ifadesiyle ‘öldükten sonra paralar ona kalmasın diye’ neyi var neyi yoksa hepsini harcayan Savgan, ikramiyeden kazandıklarını az zamanda bitirmiş. “150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 5 katı bahşiş bırakıyordum. Sonunda paraları tükettim. Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, harcadım. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm. Yıl 1985′ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor. Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum” diye başından geçen süreci özetleyen Savgan’ın yaşadıkları ‘Kaybedebilme Kabiliyeti’ isimli bir belgesele bile konu oldu.

Mustafa Savgan kendisi hakkında “Kaybedebilme Kabiliyeti” adlı bir belgesel çekilen yoksul bir piyango hastasıydı. 1979’da 100 bin liralık ilk ikramiyesini kazandı. 1982’de yeniden 30 milyon lira tutturdu. 1984’te 15 milyon lira 1987’de ise 2 milyon lira kazandı. Belgeseli çekildiğinde ise hala ayakkabı boyacılığı yapıyordu.
Emek harcanmadan ele geçen paralar insanın içindeki kötüyü, vefasızlığı, açlıkları, kırılmaları ortaya çıkarmakta ve sahibine hiçte talih getirmemektedir aslında.

95 SENESİNİN TALİHSİZİNİN ANLATTIKLARI
Milli Piyango’nun 1995 senesi yılbaşındaki büyük ikramiyeyi kazanan talihsiz Ayhan Yalçınkaya diğer kazananlar gibi itirafını yaptı ve “Kazandığım para bana hep uğursuzluk getirdi.” diyerek memuriyete bir an önce geri dönmek istedi. Yılbaşı çekilişinde kazandığı 10 milyar liradan sonra diğerlerinin de yaptığı gibi önce işinden ayrılan Yalçınkaya girdiği hiçbir işte başarıyı yakalayamadı. Yalçınkaya, “Emek harcamadan kazandığım o paranın bereketini hiç göremedim, ne iş yaptıysam hep iflas ettim.” diyor.

PİYANGOYU KAZANIYOR AMA AİLELERİNİ KAYBEDİYORLAR
Muğla Fethiye’deki Yakacık köyünde yaşamını sürdüren 33 yaşındaki Özcan Arıkan, yılbaşı öncesinde aldığı çeyrek bilete 3 milyon YTL isabet edince kafayı yemiş gibi oldu, eşini ve çocuğunu terk edip ortadan kayboldu, izini kaybettirdi. Sayısal Loto’dan 230 milyar lira ikramiye kazanan Samsunlu Ekrem Çetin da diğerlerinden farklı bir şey yapmadı; parayı kazanır kazanmaz 45 yıllık karısından ayrılmak için dava açtı. Denizli’nin Çivril ilçesinde yaşayan iki çocuk babası Osman Kaplan büyük ikramiyeyi kazanınca yaptığı ilk iş yine yıllarca beraber yaşadığı eşinden ayrılmak oldu. Yeşim Akyol da bir alışveriş merkezinin kendisine hediye ettiği bilete 2 trilyon lira isabet edince evliliğini sürdüremedi ve o da kocasından boşandı.

ÖNCE EŞİNDEN BOŞANDI SONRA İNTİHAR ETTİ
9 çocuk babası ve işsiz olan Ahmet Bayram’a, Milli Piyango’nun 2005 yılındaki çekilişinde, çeyrek biletine büyük ikramiye isabet etmişti. 1 milyon 250 bin TL kazanarak bir anda zengin olan Bayram, ilk iş olarak eşini boşadı. Sonrasında bir gece kulüplerine gitmeye başlayan Bayram, tüm parasını kumarda yedikten sonra evinin banyosunda intihar etmiş vaziyette bulundu.

BAŞLADIĞI YERE GERİ DÖNDÜ
Ordu’da 2003 yılında Sayısal Loto’dan tek başına 844 milyar lira kazanan çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı. Kaya, sürekli şans oyunları oynadığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade etti.

CENAZESİNİ BİLE KALDIRAN OLMADI
Mehmet Sarıoğlu’nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu’nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti. O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi. 83 yaşında vefat ettiğinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştı. Cenaze giderleri yaşlılık maaşından temin edildi.

“ESKİDEN DAHA GÜZEL BİR HAYATIM VARDI”
1995’in talihlisi Ayhan Yalçınkaya devlet memuruydu. Büyük ikramiyenin sahibi olunca memuriyetten istifa etti ve ticarete atıldı. İkramiyeyi kazandıktan sonra tanıdıkları borç için kapısına yığıldı. Bütün dostlarını kaybetti. Psikolojisi bozuldu ve bir yıl dışarı çıkamadı. Nihayet nakit parası bitti. Hasta oldu; doktora gidemedi. Yalçınkaya bir röportajında, “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Memurluğa dönmek istiyorum” diyordu.

MİLLİ PİYANGO KAZANANLARA NE OLDU?
Yılbaşında büyük ikramiye kazanan bazılarının başına gelmeyen kalmadı. Kimi bıçaklandı kimi huzurunu kaybetti, birinin mezarı bile açıldı!. İşte o hikayeler…Yılbaşında büyük ikramiye kazanan bazı talihlilerin başına gelmeyen kalmadı Kimi bıçaklandı kimi huzurunu kaybetti, birinin mezarı bile açıldı!.

ESKİ GÜNLERİNİZİ MUMLA ARARSINIZ
Türkiye’de en çok ikramiye kazandıran biletlerin satıldığı Nimet Abla’da çalışan Bilal Yıldız, 1996 yılında piyangodan kazandığı yüklü miktardaki ikramiyeyi 1 ay içinde harcadı. Kazandığı ikramiyeyle 3 lüks ev satın alınabileceğini söyleyen Yıldız, “Hazıra dağ dayanmıyor” dedi.Büyük ikramiye talihlisi Bilal Yıldız, “Büyük ikramiye kazananlar zengin oldum havasına girmesin. Sade yaşamı tercih etsin. Aksi halde, eski günlerinizi özler duruma gelirsiniz” dedi.

KOCASINI BOŞADI
Yeşim Akyol’a 2003’te 2 trilyon TL çıktı. Kavga etmeye başladığı 8 yıllık eşiyle boşandı. Kocası “Para çıkınca beni boşadı” diyerek eşini suçladı. Salih Bahtiyar da, 1985 ve 1997’de 2 büyük ikramiye kazandı. Bahtiyar, “Mafya beni bulacak” diye bunalıma girip, eve kapandı. Salih Gümüşçay, 1989’da 5 milyar TL kazandı. Bir yıl sonra öldü. Tek başına yaşarken ölümünün ardından yüzlerce akrabası ortaya çıktı.DNA testi için mezarı açıldı. Necmi Yıldırım’ın hikayesi ise çok acı. 2004’te 10 trilyon TL’nin dörtte birini kazanan Yıldırım, ikramiye yüzünden kavga çıkaran oğlu tarafından boğazından bıçakla kesilerek yaralandı.

SOĞUKTAN DONARAK ÖLDÜ


Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 40 yıl önce Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü. Hiç evlenmeyen Sarıoğlu’nun hayatı 40 yıl önce aldığı piyango biletine büyük ikramiye çıkmasıyla değişti. Bir anda zengin olan Sarıoğlu, köyünde bir ev yaptı ancak, zamanla parası kalmayınca ona komşuları bakmaya başladı. Yeşil kart sahibi Sarıoğlu, devletten aldığı yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürürken kısa bir süre önce evi yandı. Köylüler aralarında topladıkları paralarla evi tamir ettirdi. Kimsesi olmayan Sarıoğlu’nun Sarayköy Devlet Hastanesi’nde yapılan otopside donarak öldüğü belirlendi.

“PARA BENİ PERİŞAN ETTİ”
Ali Atıcı, çay ocağı işletirken 2004’te sayısal lotodan 543 bin YTL kazanır. Parayı aldıktan sonra memleketi Erzincan’a yerleşen Atıcı, boşandığı eşi ve çocuklarını İsviçre’ye gönderir ve ikinci evliliğini yapar, ancak ondan da ayrılmaya karar verir. Atıcı, Doğu Beyazıd’a gidip, 14 yaşındaki A.K.’yi başlık parasını verip evine götürür. Gelişen olaylar zincirinde A.K. babası Arif K.’ya teslim edilir. Ali Atıcı’nın pişmanlık dolu sözleri ise şöyle: “Hayal edemeyeceğim kadar zengin oldum, ama hayatım da alt üst oldu. Huzurum kaçtı. Geceleri gözüme uyku girmez oldu. Lotodan çıkan para beni perişan etti.”

PARA İÇİN KAZANDILAR, PİŞMAN OLDULAR
Pek çok aldananın hayallerini süsler; Milli Piyango´nun yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi tutturup, yeni yıla zengin olarak girmek… Her çekiliş öncesi, büyük ikramiyeyle kaç lüks araba, boğazda kaç ev alınabileceğine dair haberler yapılır… Çekilişten sonra da gazeteler, televizyonlar bir telaş yeni yılın talihlilerini aramaya koyulur.Amortiyle yetinmek zorunda kalanlarsa gıpta eder, ´Ah ben olacaktım ki onun yerinde´ diyerek. Ancak sanılanın aksine ikramiyeyi tutturanların hayatları her zaman çok da güllük gülistanlık olmuyor. Kimisi büyük hayal kırıklıkları yaşadı, kimisi eski kıt kanaat geçindiği günleri bile özler hale geldi. Para yüzünden ailesi dağılan da oldu,oğlu tarafından bıçaklanan da..Hatta´Keşke çıkmasaydı bu para´ diyenler bile çıktı (Sabah:03.01.07)

İLK İŞ OLARAK EŞİNİ BOŞADI
Denizli’nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, çeklerini ödeyemediği için hapse girmiş ve 1999 yılında hapisten çıktıktan 2 gün sonra sayısal lotodan 340 milyar lira kazanmış. İki çocuk babası Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de Pınar Şirin adlı şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton’da nişan yapmış ve 6 ay sonra ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan’ın parası kısa sürede tükenmiş. Paraların nasıl bittiğini anlayamayan Kaplan, “İkramiyeyi kazanınca akrabalarım çoğaldı. Daha önce borç para isterim diye herkes kaçarken, ikramiyeden sonra neredeyse bütün Çivril akrabam oldu. Nereden akraba olduğumuzu anlayamadım ama onlar Orta Asya’ya kadar uzanıp bir yerlerden tutturdu. O kadar yol kat edip geldiler diye her birine para veriyordum. Hızlı bir hayat yaşadım, para bitti.” diyerek yaşadıklarını anlatıyor.

O DA 45 YILLIK EŞİNİ BOŞADI
Bir başka Sayısal Loto “talihlisi” Ekrem Çetin ise, 7 çocuğunun annesi 45 yıllık eşinden ayrıldı. Eşi Bakiye Çetin’in ve çocuklarının kendisini tehdit ettiklerini ileri süren Samsunlu Ekrem Çetin, açtığı boşanma davasında eşine milyarlarca lira ödedi.

KALP KRİZİ GEÇİRDİ
2004’te Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan Halil Ateş ve oğlu Volkan Ateş’in sakin yaşantıları, Milli Piyango’nun 10 trilyonluk ödülünün isabet etmesiyle bir anda hareketlendi. Volkan’ın çeyrek bileti, aile için 2.5 trilyonluk bir servet anlamına geliyordu. Turhal bu haberle ayağa kalkmıştı ki, Volkan Ateş’in bileti kaybettiği haberi bütün ilçeyi kapladı. Bileti kaybeden Volkan; olayın şokuyla kalp krizi geçirdi. Biletin çalınmış olabileceği düşüncesiyle savcılığa yaptığı başvurudan da sonuç alamayan Ateş, uzun süre kabuğuna çekildi. Vakit’e, olaydan bir yıl sonra yani 2005’te yaşadıklarını anlatan baba Halil Ateş’in ilk cümlesi çok ilginçti: “Bu bizim ailemiz için çok kazançlı çıktığımız bir kayıp oldu.” ( 26 Aralık 2007 Tarihli Gazeteler)

“PİYANGO BİZE HUZUR DEĞİL, FELAKET GETİRDİ”
Milli Piyango’nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı, paranın kendisine aradığı huzuru vermediğini söyledi. 1996’da oğlunu trafik kazasında kaybeden Postacı, “Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi” diyor. Oğlunu kaybettikten sonra bir daha bilet almamaya karar veren talihli, kendisine çıkan paranın hayırlı olmadığını dile getiriyor. Kazandığı ikramiyeyle emlak işine giren Postacı, bir süre sonra iflas etmiş. İşlerinin bir dönem çok iyi gittiğini, hiç tanımadığı kişilerin akraba olarak karşısına çıktığını anlatan Postacı, şimdi kimsenin kendisine yardıma yanaşmadığını vurguluyor. Postacı, “Para mutluluk getirmiyor, yuvam dağıldı, toparlamak için varımı yoğumu harcadım. Eşim beni terk etti. Şimdi bir otomobilim, evim ve emekli maaşım var. Keşke o bileti almasaydım da o para çıkmasaydı.” diyor.

KIZI EVİ TERK ETMİŞ
1984 yılında aldığı bilete 7 milyon lira isabet eden Orhan Ulusoy’un huzur içindeki hayatı ancak 3 sene sürebilmiş. İşleri ters gittiği için kızı evi terk etmiş. Oto yedek parça dükkânı bulunan ve minibüsçülükle uğraşan Ulusoy, paranın eline geçmesiyle kendisinden para isteyenlerin sayısının da arttığını belirtti. Çıkan parayı soğan ve fasulye işine harcayan Ulusoy, üst üste 3 yıl istediği kazancı elde edemeyince iflas etti. 4′ü erkek 8 çocuğu olan Ulusoy, “Hiç rahat bir yaşantım olmadı; bir arkadaşım ‘bu para sana felaket getirir’ demişti, dediği çıktı. Bir kızım evi terk etmişti. Uzun aramalardan sonra buldum. Bana para çıktığını duyanlar hep bir beklenti içinde oldular. En yakınımdan en uzağıma kadar hep bir şeyler bekliyorlardı. Başlangıcında psikolojim alt üst olmuştu.” diyor.

“70 MİLYONUN ÂHI VAR”
Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar’a da Turhal’da Milli Piyango’dan 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, otobüs alarak Turhal’a şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş.”Şimdi işsiz olan ve emekliliğinin planlarını yapan Çınar, artık Milli Piyango bileti satın almıyor.
– Ecnebi Talihsizler –
Biraz da yurtdışından örnek verelim… Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Jack Whittaker 2002 senesinde piyangodan tam 410 trilyon lira kazandı. Evi tam 7 defa soyulan hırsızlık mağduru Whittaker’ın torunu da fidye isteyen insanlar tarafından katledildi. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan piyango talihlisi çok zor bir hayatın ardından parasını son kuruşuna kadar harcadıktan sonra “Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı.” diyerek başına gelenleri anlatıyor. İngiltere’de bir çekilişten 23,5 trilyon lira kazanan Michael Carroll, uyuşturucu nedeniyle karısı ve çocuğu tarafından terk edildi. Kanada’da lotodan 8,5 milyon dolarlık para kazanan Gerald Muswagon eline geçen parasını, lüks arabalar, alkol ve uyuşturucuya harcadı ve sonu acı oldu: İntihar etti.

SONUÇ OLARAK
Emek harcamadan kazanılan para, çevrede para almak için yapılan yalakalıklar ve insanın içinde hep sakladığı nefsani ve şehvani açlıklar, hepsinin üstüne gelen Şeytanın telkinleri insana her şeyi unutturuyor. İnsan bir anda ne oldum delisi oluyor, bunun sonsuza kadar süreceğini sanarak elinde avcunda ne varsa zevki sefası için harcıyor. Temkinli hareket etse bile haramın hayrı olmuyor.
Kazandığını zannedenler, en başta, kendisine en zor günlerde destekçi olan, hastayken ona bakan annesini ve eşi başta olmak üzere ailesini bırakıyor ve aslında kaybediyorlar!

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam