reklam
reklam

“19 MAYIS, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ŞAHLANDIĞI GÜNDÜR” « nevsehir haber

22 Temmuz 2024 - 10:50

“19 MAYIS, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ŞAHLANDIĞI GÜNDÜR”

Son Güncelleme :

17 Mayıs 2017 - 7:55

reklam
“19 MAYIS,  BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ŞAHLANDIĞI GÜNDÜR”
reklam

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNVER :

“19 MAYIS,  BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ŞAHLANDIĞI GÜNDÜR”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  Türk Milleti’nin  bağımsız ve hür yaşama azmi ve  kararlılığını dünya milletlerine ilan ettiği 19 Mayıs 1919 tarihinin, başka devletlerin esareti altında yaşayan  milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek oluşturduğunu belirtti.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Dünya tarihinde en uzun süreli imparatorluğunun çöküşüne neden olan Mondros Ateşkes Mütarekesiyle birlikte, Anadolu’nun emperyalist güçler tarafından yağmalandığı günlerde, bağımsız ve hür yaşamayı kendine temel  şuur edinen büyük  Türk Milleti’nin, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk etrafında kenetlenerek bağımsızlığına uzanan  yolda,  19 Mayıs 1919 tarihinin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

“Dünya tarih sahnesinde farklı bir ülkenin boyunduruğu altında bulunmayı  asla kabul etmeyen yüce Türk Milleti, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile sembolleştirdiği kahramanlık destanların başlangıcını yaptığı 19 Mayıs 1919 günü, Türk tarihinin önemli kilometre taşlarından biridir “ değerlendirmesinde bulunan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, mesajında, daha sonra şunları vurguladı: “ Büyük Türk Milleti,  böylesine önemli bu günde  tüm dünya milletlerine yeniden bağımsız ve hür yaşama isteğini haykırmıştır. Savaş için gerekli silah ve cephaneye sahip olmamasına rağmen, yüreğinde yaşattığı köklü ve sarsılmaz imanını  büyük kurtuluş mücadelesine yansıtan Türk Milleti, tarihte örneği görülemeyecek kahramanlıklarıyla destanlaşan  büyük başarılara imza atarak, emperyalist işgalci kuvvetleri ülkesinden atmayı başarmıştır. Bu itibarla bu mücadelenin temelinin atıldığı Samsun’da, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte  bayraklaşan büyük Türk  halkının  19 Mayıs 1919 tarihi ve sonrasında kazanılan Kurtuluş Savaşı, esaret altındaki nice milletlere ciddi bir örnek oluşturmuştur. Bu duygu ve düşünceler içinde, aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor  Bayramlarını tebrik ediyor, sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.”

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam