reklam
reklam

Güney Kore’de beş haftalık protestolar devlet başkanının istifasını getirdi « nevsehir haber

16 Temmuz 2024 - 13:31

Güney Kore’de beş haftalık protestolar devlet başkanının istifasını getirdi

Son Güncelleme :

30 Kasım 2016 - 9:10

reklam
Güney Kore’de beş haftalık protestolar devlet başkanının istifasını getirdi
reklam

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ülkesinde haftalardır süren siyasi krizin ardından canlı yayında istifa edeceğini bildirdi. Normalde 2018’de tamamlanacak görev süresinin sonuna kadar beklemeyecağini açıklayan Geun-hye meclisin iktidarın güven içinde devredilmesi için bir planla gelmesi durumunda istifa edeceğini söyledi.

Park, televizyon kanallarında yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, “Choi skandalı” ile ilgili bir kez daha özür dileyerek, her şeyi bırakmaya hazır olduğunu söyledi. Devlet Başkanının bu çarpıcı açıklaması, kendisini istifaya çağıran toplu gösterilerin ardından geldi. Muhalefet yetkilileri, meclis soruşturması için cuma günü oylama yapılacağını duyurdu.

Dün de Adalet Bakanı Kim Hyun-woong istifasını Devlet Başkanı Park’a sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Park’ı istifaya zorlamak için beş hafta hafta önce başlayan protestolar, 1980’li yılların demokrasi yanlısı gösterilerinden bu yana en geniş katılımlı eylemler olarak tarihe geçti.

Park’ın, eski dostu Choi Soon-sil’in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepkiler artarak devam ederken başkent Seul’de bir aydan fazladır her cumartesi yüz binlerin katılımıyla gösteri düzenleniyor.

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi’nin, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor.

Güney Kore’de yapılan bir ankete göre, Park’a kamuoyu desteği yüzde 4’e kadar düştü.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam