reklam

FESTİVALKENT ÜRGÜP,51. ULUSLARARASI BAĞBOZUMU FESTİVALİ İÇİN GÜN SAYIYOR « nevsehir haber

13 Haziran 2024 - 01:43

FESTİVALKENT ÜRGÜP,51. ULUSLARARASI BAĞBOZUMU FESTİVALİ İÇİN GÜN SAYIYOR

Son Güncelleme :

01 Eylül 2023 - 14:15

reklam
FESTİVALKENT ÜRGÜP,51. ULUSLARARASI BAĞBOZUMU FESTİVALİ İÇİN GÜN SAYIYOR
reklam

NEVŞEHİR(TRENDHABER)- Özellikle son yıllarda festival organizasyonlarının en kapsamlı tarzda ortaya konulduğu ve bu nedenle festivalkent olarak da anılmaya başlanılan, Kapadokya bölgesinin önde gelen turizm merkezi Ürgüp, 51.Uluslararası Bağbozumu Festivali için gün sayıyor.

Anadolu’da bağcılığın anavatanı olarak da bilinen Kapadokya bölgesinin gözde turizm merkezlerinden Ürgüp ilçesinde 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 51. Uluslararası Ürgüp Bağbozumu festivali öncesinde Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, gerçekleştirilecek festival etkinlikleri hakkında basın toplantısı düzenledi.

Başkan Mehmet Aktürk, Ürgüp’ün büyüleyici ve masalsı dokusuyla, nice şair, yazar, besteci, ve sanatçılara ilham kaynağı olduğunu belirtti. Başkan Aktürk,  Ürgüp’ün milyonlarca yıllık coğrafi oluşumları ve binlerce yıllık beşeri yapısıyla tüm dünyaya nam salan, doğanın, tarihin, kültürün, sanatın, gastronominin, sporun, aktivitenin, en önemli kenti konumunda olduğunu dile getirdi.

ORGANİZASYONLARIN ANA MERKEZLERİ ARASINDA YER ALIYORUZ

Tarihiyle, kültürüyle, beşeri yapısı ile dünya medeniyetine kaynaklık eden Ürgüp’ün artık organizasyon anlamında da adından güçlü bir şekilde söz ettirdiğine vurgu yapan Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet  Aktürk, “Bizim seçim vaatlerimizden bir tanesi de, Ürgüp’ü organizasyon ve festival alanında da öne çıkartıp turizm çeşitliliğini artırmaktı. Bu bağlamda Ürgüp Belediyemizin gerçekleştirdiği adından çok söz ettiren festivallerimizin, Ürgüp nasıl doğal bir film platosu ise aynı şekilde artık doğal bir organizasyon platosu olmasına etki etmiştir. Başta Ürgüp olmak üzere bölgemizde artık sayısız organizasyon yapılmaktadır. Bunların en başında bizim yıllarca uğraşıp, geliştirip marka değerini en üst seviyeye çektiğimiz daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığımız himayesinde gerçekleşen balon festivalimiz olmuştur. Kapadokya’daki organizasyon ilgisine şüphesiz en büyük katkıyı Ürgüp Belediyesi sağlamıştır. Türkiye’nin marka değeri en iyi festivalleri artık bölgemizde yapılmaktadır. Bu da turizm ve tanıtım hareketliliğini en üst seviyeye çekmiştir. Benim bu bağlamda hep söylediğim bir söz vardır. Bölgemize katkı sağlayan taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Başkan Aktürk, dolu dolu 4 gün boyunca devam edecek 51. Uluslararası Ürgüp Bağbozumu Festivaline tüm gönül dostlarını Ürgüp’e davet ederek, festival kapsamındaki konserlerde tanınmış insanların sahne alacağını ifade etti.

FESTİVAL BİRÇOK SANATÇIYI AĞIRLAYACAK

Festivalde gerçekleşecek etkinliklere de ayrı bir parantez açan Aktürk, “Belediyemiz tarafından düzenlenecek festival, Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının marşları eşliğinde 6 Eylül Çarşamba günü Belediye önünden Hamam önüne kadar sürecek olan kortej ile başlayacak. Festival kapsamında Uluslararası ressamlar tarafından resim ve fotoğraf sergisi ve Gürcistan’dan gelen gruplar tarafından sahne gösterileri de yer alacak. Yılın en güzel üzüm yetiştiricisinin belirlenerek ödüllerinin verileceği festivalde köyler stand açarak ürünlerini sergileyecek. Ünlü isimlerin katılacağı konserler 6 Eylül akşamında başlayacak Alaturka Akşamlar programıyla konuk sanatçı Gülşen Kutlu’nun katılımıyla Ürgüp’ün meydanındaki şölen alanından TRT Müzik ekranlarından canlı olarak yayınlanacak. 9 Eylül’de hamam önünde çocuk etkinliklerinin yapılacağı 51. Ürgüp Bağ Bozumu Festivali’nde aynı gün saat 14.00’de bağ bozumu ritüeli gerçekleştirilecek.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Aktürk,  4 gün boyunca her akşam ilçe merkezindeki şölen alanında düzenlenecek olan ücretsiz konserlerde sırasıyla 6 Eylül 2023  Çarşamba günü TRT Alaturka Akşamlar programında Mine Geçili, İsmail Özkan, Gülşen Kutlu, 7 Eylül 2023  Perşembe günü Doğukan Alsay ve Ece Mumay, 8 Eylül 2023 Cuma günü Doğukan Alsay ve İlyas Yalçıntaş, 9 Eylül 2023 Cumartesi günü Doğukan Alsay ve Zara’nın sahne alacağı bilgisini de paylaştı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam