reklam
reklam

Kapadokya’da balon kazaları toplantısı : ”Mevsimsel  geçişler sıkıntı yaratıyor” « nevsehir haber

19 Temmuz 2024 - 15:05

Kapadokya’da balon kazaları toplantısı : ”Mevsimsel  geçişler sıkıntı yaratıyor”

Son Güncelleme :

14 Nisan 2017 - 8:31

reklam
Kapadokya’da balon kazaları toplantısı : ”Mevsimsel  geçişler sıkıntı yaratıyor”
reklam

SİVİL Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinde düzenlediği toplantıda, son zamanlarda Kapadokya bölgesinde yaşanan balon kazaları ve bu kazalara karşın alınması gereken tedbirler ele alındı.  Sivil Hacaçılık Genel Müdürü  Bahri Kesici ”Bölgede özellikle bu yıl içinde mevsimsel geçişleri de gözönüne aldığımızda, birtakım sıkıntılar yaşandı. Bunların hiçbirini es geçmiyoruz ve her biri ile ilgili gerekli önlemleri alıyoruz” dedi

Toplantıya, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Sivil Havacılık Genel Müdür üi Bahri Kesici, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, ilçe ve belde belediye başkanları ile bölgedeki balon firmalarının yöneticileri katıldı.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, gerek Başbakan Binali Yıldırım’ın gerekse Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan’ın konuyla yakından ilgilendiğine dikkat çekti. Kesici, ”Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bu balon operasyonları, dünyada özellikle düzenlenmiş bir operasyon değil. Ticari havacılık ve genel havacılıkla ilgili uluslar arası bir düzenleme yapılıyor. Amaç bütün havacılık sistemlerinin düzenlenmesi. Öz itibarıyla, Ürgüp ve civarında son derece harika bir bölgede yaşıyoruz. Bölge, yıllardır önemli ve ciddi bir gelişme kaydetti. Daha düzenli ve emniyetli bir balonculuk faaliyetinin gerçekleştirilebilmesi için bir takım düzenlemeler yapıldı bölgede. Biz de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak dünyada uygulanan havacılık faaliyetlerine uygun olarak burada da düzenlemeler yaptık. Bölgede yılda 2,5 milyon turistin geliyor olması, havacılık açısından balonculuk açısından çok ciddi bir potansiyel. Maalesef bölgede balon kazaları da gündemde. Bölgede özellikle bu yıl içinde mevsimsel geçişleri de göz önüne aldığımızda, birtakım sıkıntılar yaşandı. Bunların hiçbirini es geçmiyoruz ve her biri ile ilgili gerekli önlemleri alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Genel Müdürlük olarak amaçlarının, bu bölgenin daha emniyetli bir uçuş sahası haline getirilmesi ve balon kazalarının önlenmesi olduğunu vurgulayan Kesici, şunları kaydetti:

”Bugünkü toplantımızın amacı, hem kendimize hem bölgeye hem de yaşanan olumsuzluklara bakmak, muhasebesini yapmak. Basınımızın bu konuyla ilgili oldukça duyarlılık göstermesi önemli. Şuna da dikkat etmek lazım, verdiğimiz haberler gerçeği yansıtsın. Memleketin ve milletin yararına haberler olsun. Sonuçta bu bölgede on binlerce insan bu işten ekmek yiyor. Balon operasyonları konusunda Türkiye, dünyada başka ülkede olmayacak kadar bu konuya özen gösteriyor, önem veriyor. Ama, sonuçta ticari bir faaliyet. Bu sektör, yaşanan olaylar sonrasında birtakım eksikliklerimiz olabilir. Bunları ele almak için bu toplantıyı yaptık. Bölgemize sahip çıkmamız lazım. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımız, bölgemizdeki bu potansiyele sahip çıkmamız lazım. Turizm açısından bu potansiyelin arttırılması için elimizden ne geliyorsa yapmamız lazım. Biz buraya basına bilgi vermek için gelmedik, burada yaşanan sıkıntılarla ilgili bir eksiğimiz mi var, onu görmek için geldik.”

KULE SORUSU?

Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, balon uçuşlarıyla ilgili kulenin faaliyette olmasının önemiyle ilgili bir soruya da, ”Bölgenin koruma kapsamında olması nedeniyle o kulenin yapılması önemli. Enerji hatlarıyla ilgili bir çalışma yapılıyor. Kule konusu yaşanan olaylarla ilgili servis sağlayıcı bir konu değil, ola ki balon kazası yaşanırsa kuleden bunun görülüp en kısa zamanda müdahale edilmesi açısından kule önemli. Kulenin faaliyete geçirilmesiyle ilgili biraz önce de söylediğim gibi enerji hatlarıyla ilgili çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Çok kısa süre içerisinde orası faaliyete girecek. Ama, bu biraz psikolojik, kule çalışmaları biraz daha kolaylaştırıcı olacak” yanıtını verdi.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş da, bu toplantının, klasik olarak balon kazalarından sonra yapılmış bir toplantı olmadığını belirterek, ”Daha önceden planlanmış, ama yapılamayan bir toplantı. Biz daha önce kendi aramızda da bir toplantı yapmıştık. Hem sivil havacılık ile ilgili hem MEDAŞ’la ilgili hem Yüksekokulumuzla ilgili değerlendirmelerde bulunmuştuk. Şunu kesinlikle söylemek isterim ki bu toplantı, kazalarla ilgili değil, daha önceden planlanmış bir toplantıdır. Bu toplantıda basının bulunmasını özellikle önemsiyorum. Amacımız, sorun yok demek değil, halının altına süpürmek değil, biz her şeyi yaptık demekte değil, özeleştiriye ve karşılıklı tartışmaya açık bir şekilde bu konuya yaklaşıyoruz. İnşallah böyle olumsuz olayların bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini konuşacağız. Her türlü eleştiri ve yoruma açığız, balonun yöreye katkısını en iyi bilenler toplantıya katılanlar, belki de en az bilenlerden biri de benim. Kazaların bölgeye etkisi maalesef düşündüğümüzden de daha büyük oluyor. Hem medyatik olması hem de ender hava olaylarından biri olması ve Kapadokya’nın bu güzellikle tanınıyor olması, dışarıda aleyhimize yapılan lobi çalışmaları, ki bu en son olayda Fransa’da metrolarda dağıtılan ücretsiz gazetelerde birinci sayfasında Kapadokya’daki balon kazası vardı. Kendi diplomatlarının ölmesi dolayısıyla kendileri açısından normaldir belki ama, genelde ulusal medyada ve yerel medyamızda olumsuz bir gidişimiz var 2016 yılında. 2017 yılında da aynı sıkıntıları yaşamaya devam ediyoruz. Kazaların yankısı, ülkemiz açısından da olumsuz etkiler yaratıyor” diye konuştu.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz ise, kazaları engelleyici önlemleri almanın, boyunlarının borcu olduğunu belirterek, ”Bu balon bölgedeki en önemli ekonomik sektörlerden bir tanesi. Bu sorunları torunlara bırakmadan çözmek, AK Parti’nin ilkelerinden bir tanesi. Gerekli kararlılığı gösterip, gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Şirketlerde mi, pilotta mı, sorunun nerede olduğunu bulup çözmemiz lazım. En nihayetinde bir insanın hayatını kaybetmesi çok mühim, bir o kadar da ortaya çıkardığı algı önemli. Zaten üzerimizde sürekli olarak algı operasyonları yapılıyor. Basın mensupları arkadaşlarımızın da konuya gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam