reklam

Referandum bir partinin seçimi değil « nevsehir haber

25 Mart 2023 - 11:01

Referandum bir partinin seçimi değil

Son Güncelleme :

03 Mart 2017 - 10:05

reklam
Referandum bir partinin seçimi değil
reklam

CHP Niğde Milletvekili, KİT komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, referandum çalışmaları için geldiği Nevşehir’de açıklamalarda bulundu.

CHP İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen CHP Niğde Milletvekili Gürer, Nevşehir ve Niğde yöresinin en önemli sorunların biri olan Patates üreticilerinin sorunlarını da gündeme getirdi.

Kısa vadede Patates üretimine 50 dolarlık bir teşvik sağlanması gerektiğinin altını çizen CHP’li Niğde Milletvekili Gürer, “Nevşehir ve Niğde’nin öncelikle bir sorunu var, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin patates üretiminde ilk sırayı bu iki il alıyor. Geçtiğimiz yıl patates 20 kuruşa satıldı. Daha sonra maliyet fiyatı olan 50 kuruşa yükseldi. Patates üreticisbi ürününün değer bulması için depolara koydu patatesi. Tüccar bölgeye gelmediği için Nevşehir’de 350 bin ton, Niğde de ise 400 bin ton toplamda 750 bin ton patates depolarda bekliyor. Bu patatesin ömrü 2 ay. Bu süre içerisinde eğer satılamazsa hayvan yemi olacak ya da sokağa dökülecek. Köylerimiz boşalıyor. Üriteci perişan. Kısa vadede bu sorunun çözümü için 50 dolarlık bir teşvik verilmesi gerekiyor. İki ay sonra Adanalık patatesi de çıkacağıı için Nevşehir’in, Niğde’nin patatesine tüccarda gelmeyecek, para etmeyecek. Köylerimiz boşalıyor. Tarımla uğraşan kişi sayısı azalıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanından aldığı verilerle Nevşehir’de ve Türkiye genelinde esnafın, işçinin, çiftçinin önemli sorunlarla boğuşmak zorunda bırakıldığının altını çizen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sordum. Nevşehir’de üç yıl da 2 bin 676 işyeri kapanmış. Binlerce kişi işsiz kalmış. Meclise verdiğim bir önergede de belirttim. Suriyelilere tanınan kolaylıklar insanlarımıza da tanınsın dedim. Her anlamda esnaflarımıza kolaylıklar getirilmeli. İşkur vasıtasıyla bölgedeki belediyelere işçi temini sağlanıyor. Niğde’deki CHP’li belediyelere çok az, Nevşehir’deki belediyelirimize de hiç bu konuda işçi gönderilmemiş. Bu konuda bile partizanca davranan bir hükümet var. İşçisi, memuru, esnafı, çiftçisi sorunlu. Bir yandan OHAL var. Ekonomik sorunlar var. Bölgede bir savaş hali var” diye konuştu.

Referandumun ne AKP’nin, ne CHP’nin, ne de MHP’nin bir seçimi olmadığına da değinen CHP’li Vekil Ömer Fethi Gürer, “Ortada bir de referandum var. Biz ülkenin hayrına hayır oyunun çıkması gerektiğini savunuyoruz. Ülkenin kaderi bir tek kişiye devredilecekmiş. Düşünebiliyormusunuz Başbakan yok, Bakanlar kurulu yok, güven oyu yok, gensoru yok, soru önergesi yok. Yarın Başbakan Nevşehir’de halka seslenecek referandumdan evet çıktığını düşündüğünüzde kendisi artık Başbakan değil. Partinin genel başkanı değil. Cumhurbaşkanı tarafsızım diye yemin ediyor. Ardından sabah partinin il başkanına, öğleden sonra da ilin valisine talimat veriyor. Parti devletine dönüşüyor ülke. Bu AKP’nin CHP’nin, MHP’nin seçimi değil. Cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında meclisin başkanına değil atanmış bir kişiye vekalet bırakıyor. Hani bunun içinde milli irade. Seçilmiş değil atanmış bir kişiye vekaleti bırakıyor. Cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısı, eğitimi, kapasitesi de belli değil. Bakanlar sınırlanıyor. Bakan olan kişinin milletvekilliği bitiyor. Dünyada örneği olmayan bir durum bu. Onun için yurttaşların 18 maddeyi okuduğunda biz buna hayır diyeceğine inanıyoruz. Biz parlamenter bir sistemi güçlendirmeliyiz. Her şeyin tek adamın karar vereceği sistem doğru değil. 15 Temmuz’dan sonra atadıkları bir rektör güvenlik soruşturmasından sonra görevinden alınıyor. Demek ki bir tek kişinin yaptığı atamalarda bu tür hatalar da yapılabiliyor. Güçlü bir meclis, halkın seçtiği milletvekillerinin güçlendirildiği bir sistem ülkemiz için en doğrusu olacak” ifadelerinde de bulundu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam