reklam

GÜRER,MİLLİ PARKLAR İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ. « nevsehir haber

24 Mart 2023 - 11:37

GÜRER,MİLLİ PARKLAR İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ.

Son Güncelleme :

13 Mart 2017 - 7:05

reklam
GÜRER,MİLLİ PARKLAR İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ.
reklam

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Niğde Aladağ Milli Parkı için inceleme istedi.

Gürer– “Ülkemizde ilan edilmiş 30 Milli Park’tan biri de Niğde’nin de içinde yer aldığı, Aladağlar, Orta Toroslardadır. 11 yıl önce Milli park ilan edilen bölge Niğde -Kayseri-Adana illeri sınırları içinde kalan alanında; jeolojik ve jeomorfolojik yapının ilginçliği yanında, bitki ve yaban hayatı açısından da korunması gereken değerler saptanmıştı. Milli Park Niğde bölgesinde 11 bin 464 hektarlık önemli bir alam içine almaktadır. Milli Park bölgesinin bu anlamda, konumunun her yönü ile ele alınması ve incelenmesi ile ilgili Milli Park alanı içinde Niğde ile adı özdeşleşen Aladağlar Orta Toroslarda 1024 Km2 1ik bir bölgeyi içine almaktadır, 50 Km uzunlukta 30 Km genişliğinde ki bölge Niğde’nin Doğu ve Güneydoğu’sunda bulunmaktadır” dedi. Bölgenin durumunun değerlendirilip korunmasına yönelik inceleme istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şöyle dedi.- “Çevre bilinci ve doğayı sahiplenme anlayışı sonucu bölgede gelişmeler için çabalar vardır. Özellikle yaban hayvanları ve bölgesel bitkileri koruma adına yapılanlar ve yapılması gerekenler önemlidir. O arada bölgede yetişen ve çeşitliliği azalan bitkiler ile ilgili özellikle yurt dışında götürüldüğü yönündeki söylentilerin varlığı da mevcuttur. Bu bölge Niğde için çok çok önemli özel bir alandır ve korunması sahiplenilmesi ve geleceğe taşınırken de özelliklerinin tam anlamı ile geleceğe taşınması önemlidir.

Çamardı ilçesi Demirkazık yaban hayatı geliştirme sahası olarak tanımlanan alanda ve Milli park sahasında sayımı yapılan hayvan türleri arasında, yaban keçisi, keklik, tilki, kartal, şahin, keklik, yaban güvercini, tavşan yer almaktadır. Bu türlerin çoğalması konusundaki çalışmalar incelemeye değerdir. Hayvan türlerinin tespiti her yıl periyodik olarak İlkbahar ve kış mevsimi başlangıcında Çevre ve Orman Müdürlüğü görevlilerince yapılmaktadır. Bölgede varlığı giderek azalan hayvan sayıları koruma ile artırılması çalışmaları da sürmektedir.

Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki hayvan türlerini, sayılarını artırması çalışmaları ve yöre halkının bilinçlendirmek yönünde çalışmaların sonuçları önemlidir.

Milli Park alanı içinde korumaya alınan hayvanlara kimi zaman kış koşullarında yiyecek desteği sağlanması da önemli bir çabadır. Doğa ne kadar korunur ve insanlar bu konuya ne kadar sahip çıkar ise geleceğin yaşamı o denli sağlıklı ortamlarda oluşur. Bu nedenle gelecek için sorumluluk duyarak, olanaklarımızı doğru kullanarak, konunun insanlık adına sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Milli Park bölgeye gelen insanlar için özellikle dağcılar için ilgi alanıdır. Milli Park alanında oluşum sürecinden günümüze değişim geçiren hayvan ve bitki durumu alanında yapılabilecek çalışmalar, çözüm bekleyen konuları da kapsayacak bir araştırma yapılmalıdır” dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam