reklam
reklam

Bakan Bozdağ basın mensuplarıyla bir araya geldi « nevsehir haber

15 Temmuz 2024 - 11:48

Bakan Bozdağ basın mensuplarıyla bir araya geldi

Son Güncelleme :

31 Mart 2017 - 9:27

reklam
Bakan Bozdağ basın mensuplarıyla bir araya geldi
reklam

REFERANDUM öncesi Nevşehir’e gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Nevşehir konağında yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Ak Parti Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Belediye Başkanı Hasan Ünver, AK Parti İl Başkanı M. Ali Tanrıver, Merkez İlçe Başkanı Salih Açıkgöz, Kadın Kolları Başkanı Nihal Kutlar, Cumhuriyet Başsavcısı Necmettin Tosun Katıldı.

Burada basın ve yayın kuruluşu mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önemli açıklamalarda bulundu.

FETÖ elebaşının peşini bırakmayacağız

Adil Öksüzün ABD büyükelçiliği tarafından aranmasını eleştiren ve bu uygulamanın vizesi iptal edilen herkese yapılıp yapılmadığına dair büyükelçiliğin açıklamada bulunmasını beklediklerini söyleyen Adalet Bakanı Bozdağ, FETÖ ele başı Fethullah Gülen’in yakalanması ve Türkiye’ye iadesi konusunda da gelinen son durumu değerlendirdi.

Nereye giderse gitsen Gülen’in yakalanması ve ülkemize iadesi konusunda çalışmaların sürdürüldüğüne değinen Bakan Bozdağ, “Devletimizin bütün birimleri, bütün emniyet ve istihbarat birimleri Adil Öksüz’ü her tarafta arıyor. Yakalanması, Türk adaletine hesap vermesi ve adaletin tecelli etmesi için herkes çalışıyor. Adil Öksüz’ün ABD büyükelçiliği tarafından arandığını biliyoruz. Bunu büyükelçilikte kabul etti. Biz bunu Türk Polisi ile somut bir işbirliği için yaptık deniliyor. ABD büyükelçiliği bugüne kadar bir çok Türk Vatandaşının vizesini iptal etmiştir. Ben şunu merak ediyorum. ABD büyükelçiliği vizesini iptal ettiği acaba kaç kişiyi aramıştır. Aradığı isimlerden bazılarını açıklayabilir mi?. Hatta ben buradan Türk vatandaşlarına sesleniyorum. ABD büyükelçiliği tarafından vizesi iptal edilip aranan var mı bu da çok önemli. O zaman FETÖ terör örgütünün ele başının geçici olarak tutuklanması ya da Türkiye’ye iade edilmesi konusunda bir gelişme yok. ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin samimiyeti için bu konuda bir an önce gereken adımlar da atılmalı. İade taleplerimiz var, bugüne kadar bu taleplere cevap dahi verilmedi. FETÖ terör örgütünün ele başı Amerika’da şu an son derece özgür bir şekilde terör faaliyetlerini sürdürüyor. ABD Hükümetinin terör örgütü elebaşının bu ülkede terör faaliyetlerini sürdürmesine de izin vermemesi lazım. Ona dair yaptırımları uygulaması ve ülkemizin taleplerine olumlu bir cevap vermesi gerekir. Türkiye ye iadesini hala bekliyoruz. Darbe teşebbüsünde bulunanlarından veya örgüt üyelerinden büyük bir bölümü ABD’de. Buradan bir çağrıda bulunuyorum. Fethullah Gülen’in oturma iznini iptal edin, iade edin, terör faaliyetleri yapmasına engel olun. Terör faaliyetlerine katılanları bize iade edin. Burada biz vizenin iptal edilmesini önemsiyoruz. Ama kendisinin aranmasını da manidar buluyoruz. Rutin bir uygulama ise ABD büyükelçiliğinin bugüne kadar kimleri aradığını da açıklaması gerekir. Bu arama pek çok soruyu akıllara getiriyor. Cevaplarını da samimi işbirliği açısından kendilerinden bekliyoruz. Şu ana kadar bize gelen bir cevap yok. Fethullah Gülen’in bir çiftlik aldığını ve burada yaşamını sürdürecek gerekli alt yapı çalışmalarının da yapıldığını biliyoruz. Kimin adına alındığını biz gerekli makamlara ilettik. Nereye giderse gitsin biz peşini bırakmayacağız. Ve Türkiye’ye iadesi uluslararası haklarımızı kullanacağız. Sonunda Türkiye’ye getirerek yargıya hesap vermesini sağlayacağız. Yaptırdığı tüm eylemlerin hesabını soracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, yalan söylüyor

16 Nisan Referandumuna ilişkin soruları da yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bodağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın açıklamalarını eleştirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisnin fesih edilebileceği yönünde yaptığı açıklamalarda Kılıçdaroğlu’nun Türk insanına yalan söylediğini kaydeden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Hatırlarsanız bu bir rejim değişikliği diyorlardı. Sayın Kılıçdaroğlu halkın yanlış bilgilendirilmesine neden olan açıklamalar yapıyor. Bu bir hükümet sistemi değişikliğidir. Artık bu yalanı kullanmıyorlar. Artık bu balon patladı. Şimdi yeni bir şey söylüyorlar. Cumhurbaşkanının Türkiye Büyük Millet Meclisinin feshine yönelik alabileceği bir kararı ortaya çıkarıyorlar. Zaten anayasada 116. Maddede var. Son günlerde Kılıçdaroğlu yine sözlükten bir alıntı yaparak Cumhurbaşkanı meclisi fesih ediyor diyor. Cumhurbaşkanı meclisi kapatacak, dağıtacak diye büyük bir yalanı ifade ediyor. Bir defa Türkiye anayasasında fesih diye bir kavram yok. Meclisi fesih diye bir kavram yok. Halk oylamasına giden metinde de Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinin yenilenmesi ifadesi kullanılıyor. Burada fesih değil, seçimlerin yenilenmesi ifadesi kullanılmıştır. Devlette devamlılık esastır. Fesih kararı alındığı an orada görev yapan milletvekillerinin de görevi sona ererdi. Bunu meclisi kapatmak olarak değerlendirmek yanlış. 2015’te meclis kapandı mı hayır görevine devam etti. Burada bir fesih söz konusu değildir. Yeniden seçilinceye kadar vekillerin görevleri de devam ediyor. Birbirinin benzeri olarakta kullanılamaz. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Vekiller uzlaşmazsa kurulabilecek bir hükümet yok. Cumhurbaşkanının hükümetin kurulamaması gibi bir nedenle meclisi fesih etmesi gibi bir durum söz konusu. İki tane önemli şey var. Cumhurbaşkanı bu sistemde seçimleri yine yenileyebilir. Ama kendi seçimini de yenileyecektir. 7 Haziran da yeniledik. Ama bu düzende kendi seçimini de yenilemesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı 5 yıldan iki dönem görev yapabiliyor. Seçimleri yenilediği zaman bir dönemini boşa vermeyi de göz önüne alacak. Bu yetkiyi kolay kolay kullanamaz. Mecliste karar aldığı taktirde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yenileme kararı alabiliyor. Bu iki tarafa da yetkiyi keyfi kullanmaması için alındı. Yasama ve yürütmenin bu anlamda bir mekanizmaya sahip olmasıdır bu sistem. Uzlaşmaya tabi bir sistemdir. Parlamento güçlenmektedir çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yenileme yetkisini kavuşuyor” diye konuştu.

Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısının tutuklanması tamamen siyasi

Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD da tutuklanmasına ilişkin soruları da yanıtlayan Bakan Bozdağ, yapılanın tamamen Türkiyeýe yönelik siyasi bir eylem olduğunu dile getirdi.

Bozdağ, “Halk Bankası Türkiye’nin yüz akı bir bankasıdır. Her türlü işlemleri denetlenmektedir. Yaptığı iş ve işlemler hem Türk hukukuna, hem de uluslararası hukuka uygundur. Hiçbir iç hukuka aykırı ve uluslararası hukuka aykırı bir karar yok. Sayın genel müdür daha önce de oraya gitti ve geldi. Böyle bir uygulamayla karşılaşmadı. ABD de başlatılan soruşturma siyasi bir soruşturmadır. Hukuk kullanılarak Türkiye’ye 17 Aralıkta yapılmak istenen hukuk darbesi bu kez Amerika da yapılmak istenmektedir. Çok açık bir nettir siyasal bir operasyon ile karşı karşıyayız. İddialar var ve yorumlar var. Bu iddiaları doğrulayan bir tane delil koyamazlar. Delisiz iddialarla insanları mağdur etmek doğru değil. Umarız bu durum hakkın tecelli etmesi sonuçlanacaktır” ifadelerinde bulundu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam