reklam
reklam

12 EYLÜL 2010 REFERANDUMU 15 TEMMUZ SÜRECİNİ HAZIRLADI « nevsehir haber

22 Temmuz 2024 - 10:45

12 EYLÜL 2010 REFERANDUMU 15 TEMMUZ SÜRECİNİ HAZIRLADI

Son Güncelleme :

10 Ocak 2017 - 9:29

reklam
12 EYLÜL 2010 REFERANDUMU 15 TEMMUZ SÜRECİNİ HAZIRLADI
reklam

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de görüşülmekte olan Anayasa değişiklik tasarısının ülkenin geleceği için olumlu sonuçlar üretemeyecek bir tasarı olduğunu söyledi.

Anayasa değişiklik teklifinin ülkenin sorunlarını çözmek değil daha sorunlu kılacak bir düzenleme olduğunu belirtti.

Ömer Fethi Gürer, “ Bu tasarı işsizliğe çözüm getirmiyor, yoksulluğa çözüm getirmiyor, terörü sonlandırmıyor, taşeron işçinin, 4C’linin, 4B’linin sorunlarını bitirmiyor, engellinin, emeklinin, kadının, çocukların gençlerin sorunlarını çözecek bir tasarı da değil. Çiftçi için, esnaf için, sanayici için ülkede sorunlu kesimler için mağdurlar için getirdiği bir değişim de yok. Bu yalnız kişiye özgü bir Anayasa değişimi isteği. Bu süreç ile parlamenter sistem bir kişinin kararına teslim ediliyor. Denetimsiz, kontrolsüz, sorumsuz ama her şeye yetkili bir kişi ile ülke yönetilmek isteniyor. ”dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer 2010 tarihinde yapılan referandumu da anımsatarak şöyle konuştu: “ 12 Eylül 2010 Referandumu 15 Temmuz sürecini yarattı. Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu yapısı değiştirilip bugün terör örgütü olarak kabul edilen, o gün siyasi iktidarın birlikte karar ürettiği Cemaatin kontrolüne geçti. Balyoz, Ergenekon, Casusluk gibi kumpaslar kuruldu. Türk Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştırma süreci başlatıldı. 15 Temmuza eren sürecin başlangıcı, o dönemde muhalefetin, yaratacağı sorunları anlatmasına rağmen dinlemeyen iktidar çoğunluğu yani AKP oyları ile Meclisten geçirildi ve referandum ile yasallaşan süreçle başladı. 2010 Anayasa değişikliğini savunan ve yasallaştıranlar, aklını verenler, süreci biçimlendirenler, 15 Temmuz sürecinin oluşmasının sorumluluklarını da tarih yazacaktır. Bugün de yarına yönelik aynı olumsuzlukları yaratacak bir anayasa değişiklik tasarısı Mecliste görüşülmektedir. Bu ülkenin birliğine dirliğine yönelik bir Anayasa değil kişiye özel yapılmak istenen bir Anayasa değişikliğidir. Yeni sorunlar üretecek ve “Milli Egemenlik kayıtsız Şartsız Milletindir “ ifadesi yerine bir kişinin görüşlerine teslime edilecektir. ”dedi.

GİZLİ OY YERİNE AÇIK OY KULLANDILAR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Anayasa değişikliği tasarısının daha ilk gününde gizlilik ilkesi ihlal edilerek gizli oy yerine AKP’li vekiller kabinlere dahi girmeyerek açık oy kullandılar. Yaptıkları oylama şekli özünde bir inançsızlığı da gösteriyor. Kabine girecek milletvekilinin vicdanına göre oy kullanması halinde eğer anayasa değişimini madde madde okuyup yorumlamış olsa ret oyu verir. Bunun farkında olan AKP yönetimi açık oy kullandırıp milletvekillerinin özgürce karar vermelerinin de önünü kesip Anayasaya aykırı oylama biçimi ile maddeleri geçirmek yolunu seçmiştir. ”dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam