reklam

Çocuklarınızı zararlı içeriklerden korumak için filtreleme programları kullanın « nevsehir haber

26 Mart 2023 - 19:04

Çocuklarınızı zararlı içeriklerden korumak için filtreleme programları kullanın

Son Güncelleme :

06 Ocak 2017 - 10:26

reklam
Çocuklarınızı zararlı içeriklerden korumak için filtreleme programları kullanın
reklam

 Nevşehir Sağlık Müdürlüğü, son yıllarda küçük yaştaki çocukların en büyük alışkanlığı haline gelen internet kullanımı konusunda aile velilerine önemli uyarılarda bulunuyor.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında tüm çocuklar vakitlerinin büyük çoğunluğunu bilgisayar ve internet başında geçiriyor.

Çevrimiçi oyunlar oynamak, sosyal medya sitelerini kullanmak, müzik dinlemek ve okul ödevleri için araştırmalar yapmak için internete giren çocuklar, farkında olmadan birçok tehlikeyle karşı karşıya kalıyorlar. Çocukları dolandırıcılığın yanı sıra arkadaşça yaklaşan kötü niyetli kişiler tarafından kandırılarak ailesiyle ilgili özel bilgilerin sızdırılması gibi önemli tehlikeler bekliyor. Çocukları bu tehlikelerden korumak için onları bilinçlendirmek ve doğru yönlendirmek büyük önem taşıyor.

İnternet kullanırken muhtemel zararlı içeriklerden korunmak için filtreleme programları kullanın.

Bilgisayarınıza mutlaka güvenlik duvarı içeren bir anti-virüs programı yükleyin. Anti-virüs programınızı düzenli olarak güncelleyin.

Sosyal ağ siteleri çocuklar ve gençler arasında çok popüler olan sitelerdir. Eğer çocuğunuz bir sosyal ağa üyeyse mutlaka orada neler yaptığı ve kimlerle arkadaşlık kurduğuyla ilgili bilgi sahibi olmaya çalışın.

Çocuğunuzun üye olduğu sosyal ağa siz de üye olabilir ve çocuğunuzun neler yaptığı Konusunda Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

Çocuklar ve gençler için bilgisayar oyunları, sevilen ve yaygın bir serbest zaman uğraşısıdır. Anne baba olarak bilgisayar oyunları ile ilgili olarak şu noktalara dikkat edin:

Çocuğunuzun oynadığı ve çok sevdiği oyunlar ve siteler hakkında bilgi edinin. Oynadığı oyunlar hakkında onunla konuşun. Oynadığı oyunu onunla birlikte siz de oynamaya çalışın. Oynadığı oyunlardaki yas sınırlamalarına mutlaka dikkat edin. Oyunları asla eğitim aracı olarak görmeyin.

Çocuğunuza, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi İnternet kullanmanın da kuralları olduğunu ve bu kurallara uyulmadığında belli sorumluluklar altında kalabilecekleri konusunda onları uyarın ve bunu anladıklarına emin olun. Özellikle telif hakları, fikri mülkiyet hakları, tehdit, hakaret ve müstehcenlik gibi konularda onları bilgilendirin.

Ailenizin yeni üyesini, çocuğunuzun yeni arkadaşını ne kadar tanıyorsunuz?

Unutmayın ki İnternet hakkında siz ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, çocuğunuzu da o kadar çok bilgilendirebilir ve İnternette var olan tehiliklerden o kadar çok koruyabilirsiniz.

Evinizde İnternet olmasa da çocuğunuz İnternete, okuldan, İnternet kafelerden ya da arkadaşlarının bilgisayarından erişebilir.

Bilgisayarı mutlaka evinizde ailenizin hep birlikte zaman geçirdiği yaşam odanıza koyun. Bu sayede çocuğunuzun İnternetle ilişkisini kontrol etmeniz çok daha kolay olacaktır.

İnterneti ASLA bir bebek bakıcısı ya da çocuk yetiştiricisi olarak düşünmeyin. Size zaman kalması için, çocuğunuzun kendi odasında bilgisayar başında uzun zaman geçirmesine müsaade ettiğinizde çocuğunuza iyilik yapmadığınızı bilin. Sizin bırakacağınız boşluğu, İnternetin dolduracağını unutmayın.

İnternet kullanımı ile ilgili olarak, belirli ve kesin kurallar koyun ve başta kendiniz olmak üzere ailedeki herkesin bu kurallara uyması konusunda karar kılın. Kesinlikle Zaman Sınırlaması Yapmalısınız! Aile içerisinde, İnternet kullanımıyla ilgili belirlediğiniz kuralları da içeren bir aile sözleşmesi yapın. Ailedeki tüm fertler bu sözleşmeyi imzalasın ve antlaşmayı bilgisayarınızın yakınında görünür bir yere asın. Böyle bir sözleşmeyewww.guvenliweb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İnternette okuduğunuz, gördüğünüz ve karşılaştığınız her şey doğru değildir gerçeğini aklınızdan çıkarmayın ve çocuğunuzu mutlaka şu şekilde uyarın.

Şüpheci ol! Karşındaki kişi her zaman kendini tanıttığı gibi bir olmayabilir.

İnternetten edindiğin bilgiler ve görüntüler ise seni yanıltabilir.

Çocuğunuzla, İnternette neler yaptığı, kimlerle iletişim halinde olduğu konusunda sürekli konuşun. İnternette karşılaşabileceği olası tehlikelerle ilgili olarak onu uyarın, bilgilendirin. Çocuğunuza İnternetle ilgili olarak onunla yaptığınız tüm bu konuşmaları ve yapacağınız sınırlamaları, onun özgürlüğünü kısıtlamak için değil sadece bir anne baba olarak onu korumak için yaptığınızı hatırlatmayı sakın unutmayın!

Düzenli aralıklarla çocuğunuzun İnternet aktivitelerini kontrol edin ve herhangi bir sorun ya da sizi rahatsız eden bir durumla karşılaştığınızda, çocuğunuzla bu konuyu uygun ve çözüm odaklı bir üslupla konuşun. Çocuğunuzun internette neler yaptığını kontrol etmeniz, onun özel hayatına ve internet kullanım özgürlüğüne yaptığınız bir müdahale olmadığını çocuğunuza anlatınız.

İnternetteki kullanıcı adı, şifreler ve kişisel tüm bilgilerin kendisine ait çok özel ve önemli bilgiler olduğu ve bu bilgilerin en yakın arkadaşlarıyla bile olsa kimseyle paylaşmaması gerektiği konusunda çocuğunuzu mutlaka uyarın.

Çocuğunuza bu anlamda verebileceğiniz en temel tavsiyeler: İsim, adres, telefon numarası, okul adı gibi kişisel bilgilerini asla paylaşma! İnternette tanıştığın insanlarla asla tek başına görüşme! Tanımadığın kişilerden gelen e-mailleri asla açma! Tanımadığın insanlarla fotoğraflarını asla paylaşma!

İnternette yaşadığı herhangi bir sorun olduğunda, çocuğunuzun bu durumu sizinle paylaşabileceği konusunda kendisini rahat hissetmesini sağlayın ve bu durumu sizinle paylaştığında asla aşırı tepki vermeyin, onunla birlikte çözüm bulmaya çalışın.

Sorunlarla karşılaşmak çocuğunuzun suçu olmayabilir! İnternette sadece çocuklar değil, yetişkinler de istemediği içeriklerle karşılaşabilir.

Çocuğunuzun İnternetle ilgili herhangi bir konuda tehlikede olduğunu hissettiğinizde ya da çocuğunuz sizinle böyle bir durumu paylaştığında mutlaka harekete geçin.

Adli veya idari mercilere başvurun. İnternette karşılaşabileceğiniz uygunsuz içerikli, zararlı ve rahatsız edici siteleriwww.ihbarweb.org.tr adresine, 0312 582 82 82 nolu telefona ya da tüm operatörlerden 1199 Kısa Mesaj Hattına şikâyet edebilirsiniz

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam