reklam

Beyniniz Çalışırken Bedeniniz Yıpranmasın! « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 16:48

Beyniniz Çalışırken Bedeniniz Yıpranmasın!

Son Güncelleme :

27 Mart 2017 - 7:41

reklam
Beyniniz Çalışırken Bedeniniz Yıpranmasın!
reklam

Günümüzde bedensel iş gücü yerini giderek beyinsel iş gücüne bırakıyor… Ancak özellikle plaza gibi alanlarda uzun süreli oturarak çalışanlarda beynin yanı sıra beden de ciddi anlamda yıpranıyor. Hastane Derindere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nalan Şen’le plaza çalışanlarının yaşadığı hastalıkları ve korunma yollarını konuştuk…

Plaza çalışanlarının, mola vermeden, uzun süreli yanlış pozisyonda ve çalışmaya elverişli olmayan bir iş ortamında çalıştıkları sürece mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları yaşamalarının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Nalan Şen; ‘Uzun süreli yanlış pozisyonda çalışanlarda en sık bel, boyun, bacak ağrısı, karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması), tenisçi ve golfçü dirseği (dirsekte epikondilit), omuz ekleminde kas sıkışması, tendinit ve bursit gibi problemlerle karşılaşıyoruz. Bu hastalıklar mola vermeden uzun süreli yanlış oturma pozisyonundan kaynaklanabileceği gibi; psikososyal faktörlere de bağlı olarak gelişebiliyor’ açıklamasında bulundu.

Mesai bitiminde sadece beyninizin yorulmuş olmasını istiyorsanız…

* Çalışma ortamınızı yeniden düzenleme şansınız varsa bunu iyi değerlendirin.

* Bilgisayar kullanırken başınızı öne eğmeden çalışın. Ekran yüksekliğinizin göz seviyesinin hemen altında olmasına dikkat edin.

* Vücut yapınıza uygun, yüksekliği ayarlanabilir, tekerli bir çalışma koltuğu tercih edin.

* El bileklerinizi destekli bir şekilde kullanın. Klavye ve fare dirsek seviyesinde olsun.

* Koltuğunuzda bel ve sırt bölgesi desteği kullanın.

* Ayaklarınızı uzatarak oturmayın, alt kısımdan destekleyin. Ayaklarınızın yere tam basıyor olması önemlidir.

* Sık sık pozisyon değiştirin.

* Çalışmanıza her saat başı 5’er dakikalık aralar verin ve bedeninizi koruyacak, masa başında da yapabileceğiniz egzersizleri yapın.

* İşiniz gereği uzun süreli bilgisayar başında kalıyorsanız 20 dakika arayla gözlerinizi monitörden ayırıp uzak bir noktaya odaklanın ve gözlerinizi 10-15 saniye kapatarak dinlendirin.

* Küçük yazıları yaklaşarak okumak yerine; fontlarını büyütmeyi deneyin.

* Klavye ve farenin aynı hizada olmasına dikkat edin.

* Zaman zaman farenin bulunduğu yeri değiştirerek -sağdan sola alarak- farklı ellerinizi kullanın. Farklı kasları çalıştırmak fazla çalışmadan dolayı sakatlanma riskini azaltır.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam