reklam
reklam

TAPDK satış ve sunum belgeleri için önemli uyarı « nevsehir haber

14 Temmuz 2024 - 17:47

TAPDK satış ve sunum belgeleri için önemli uyarı

Son Güncelleme :

04 Ocak 2017 - 10:22

reklam
TAPDK satış ve sunum belgeleri için önemli uyarı
reklam

Nevşehir Gıda, tarım ve hayvancılık il müdürlüğü TAPDK satış ve sunum belgeleri alma zorunluluğu bulunan işyeri sahiplerine yönelik önemli bir duyuruda bulundu.

Söz konusu uyarı açıklamasında; “2016 yılı ve öncesinde düzenlenen TAPDK satış ve sunum belgeleri için 02 Ocak 2017 – 31 Mart 2017 tarihleri arasında 2017 yılı süre uzatım işlemi yapılması gerekmektedir. Süre uzatım işlemi zorunlu olup, işlem yapılmayan belgeler iptal duruma düşecektir. Süre uzatımı yapmak isteyen esnaflarımızın, ilgili tarihe kadar İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine dilekçe, izne esas belge (işyeri açma ve çalışma ruhsatı veya turizm belgesi veya diğer izin belgesi) ve belge bedelini yatırdıklarına dair dekont ile müracaat ederek TAPDK belgelerini vize ettirmeleri gerekmektedir. Yapmak istedikleri faaliyet konusu ile ruhsattaki faaliyet konusu uyuşmayan işletmelerin süre uzatım işlemleri yapılmayacak olup para yatırmış olmaları halinde geri iade söz konusu olmayacaktır.

Bu nedenle, ruhsatları hakkında tereddütleri bulunan işletmecilerimizin, belge bedelini yatırmadan önce ilgili il yada ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğüne başvurarak bilgi alması, sonrasında bir mağduriyet yaşamamaları için daha uygun olacaktır. Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14’üncü maddesi gereğince, satış ve sunum belgeleri için 31 Mart 2017 Cuma günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı taktirde, anılan tarihten sonra ürün (tütün mamulü ve/veya alkollü içki) satın alınabilmesi mümkün olmayacak ve mevcutta bulunan ürünlerin Nisan ayı sonuna kadar tasfiye edilmesi zorunlu olacaktır. Nisan ayının sona ermesini müteakip ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde 4733 sayılı Kanunun 8’inci maddesinin beşinci fıkrasının ilgili bentlerince idari para cezası yaptırımı uygulanacak ve aynı maddenin dokuzuncu fıkrası kapsamında, satışa sunulan ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecektir. İlgili düzenleme gereğince, 31 Mart 2017 Cuma günü mesai saati sonuna kadar satış ve sunum belgesi için süre uzatım işlemini yaptırmamasına rağmen faaliyetine devam etmek isteyen satıcıların yeniden satış belgesi başvurusu yapmaları ve belge almaları gerekecektir. Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgelerinin 2016 yılı süre uzatım işlemleri de aynı usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam