reklam

PARMAKSIZ TÜRK-MISIR İŞ FORUMU İÇİN KAHİRE’DE! « nevsehir haber

26 Mart 2023 - 18:05

PARMAKSIZ TÜRK-MISIR İŞ FORUMU İÇİN KAHİRE’DE!

Son Güncelleme :

01 Şubat 2017 - 9:24

reklam
PARMAKSIZ TÜRK-MISIR İŞ FORUMU İÇİN KAHİRE’DE!
reklam

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed el-Vekil’in daveti üzerine Parmaksız’ın da dahil olduğu heyetle birlikte Türk-Mısır İş Forumu’na katılmak üzere Mısırın Başkenti Kahire’ye gitti.​

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Mısır’a giden iş adamları arasında; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı  ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Arif Parmaksız, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Tabak, Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Arkas Holding CEO’su Can Atalay da yer aldı.

Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında Mısır ile Türkiye’nin yakınlığına dikkati çekerek,;Biz Mısır’la, daha fazla iş yapmak istiyoruz. Bizim Mısır’a bakış açımız şudur.Mısır bizim sınır komşumuzdur. Bakın Türkiye’nin başkenti Ankara’dan uçağa bindik 1,5 saat sonra Kahire Havaalanına indik. Bu kadar yakınız dedi.

 

Mısır ile Türkiye’nin geçmişten gelen köklü bağları olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi.Ama komşuluktan öte biz aynı coğrafyanın, aynı kültürün insanıyız. İşte Gaziantep Oda Başkanım burada, Mersin Oda Başkanım burada. Bu iki şehirde de büyük bir Arap nüfusu var, Arap kültürü var. Mısır ve Türkiye tarih boyunca da hep iç içe olmuş. Dünyaca ünlü pek çok Mısırlı alimin mezarını bugün İstanbul’da Türk alimlerle yan yana görürsünüz. Daha yakın zamanda, Türkiye’de bir nesil Doğu’nun yıldızı Ümmü Gülsüm hayranlığı ile büyüdü. Türkiye’de birçok sanatçıya o ilham verdi. Yani demek istediğim şu. Bizim ayrımız gayrımız yok. Biz aynı değirmenin unuyuz.

 

Hisarcıklıoğlu konuşmasında, 2000’li yılların başından bu yana, Türkiye’yi ziyaret eden Mısırlıların sayısının 5 kat artarak 110 bine ulaştığını, Mısır’ı ziyaret eden Türk sayısının ise 10 kat artarak 60 bini aştığını, bu süreçte karşılıklı dış ticaret hacminin de tam 15 kat artarak 5 milyar dolara çıktığını ve Türkiye’nin Mısır’ın 4’üncü ticaret partneri haline geldiğini ifade etti.

 

Mısır’ın adeta Türkiye’nin sanayi yatırım üssü haline geldiğine dikkati çeken TOBB Başkanı, Türk firmaları 60 bin Mısırlı kardeşimize istihdam sağladılar. Mısır’ın ihracatına katkı verdiler. İşte benim bahsettiğim gerçek kardeşlik budur. Ben burada emeği geçen bütün kardeşlerime, Mısır ve Türk iş dünyasının bütün temsilcilerine yürekten teşekkür ediyorum dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasının sonunda Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi sorunlara da değindi. Siyasi anlaşmazlıklar ile ekonomik ilişkilerin ayrı tutulması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

 

Ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerde zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Geçmişte bunun örneklerini Türkiye de Mısır da pek çok kez yaşadı. Ama ekonomik ilişkilerin bundan ayrı değerlendirilmesi gerekir. Çünkü ekonomik ilişkiler zedelendiği zaman tamiri çok büyük zaman alır ve bu işin kazananı olmaz. Özellikle Türkiye ve Mısır olarak bizim ekonomik ilişkilerimizi her zaman daha ileri taşımamız gerekiyor. Çünkü bizim ilişkilerimiz, sadece bizi ilgilendirmiyor. Coğrafyamızda çatışmalar, sorunlar var. Burada iş dünyasına çok önemli görevler düşüyor İfadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam