reklam

PARMAKSIZ ,TRAKYA BÖLGESİ ODA VE BORSALAR MÜŞTEREK TOPLANTISI’NA KATILDI « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 15:43

PARMAKSIZ ,TRAKYA BÖLGESİ ODA VE BORSALAR MÜŞTEREK TOPLANTISI’NA KATILDI

Son Güncelleme :

13 Mart 2017 - 10:48

reklam
PARMAKSIZ ,TRAKYA BÖLGESİ ODA VE BORSALAR MÜŞTEREK TOPLANTISI’NA KATILDI
reklam

Trakya Bölgesi Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı, Edirne Ticaret ve Sanayi  Odası ile Edirne Ticaret Borsası’nın ortak organizetörlüğünde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve GTİ AŞ ve NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız’ında katılımıyla Edirne Lalezar Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Trakya’nın çok önemli imkânlara sahip olduğunu anlattı. Trakya’nın tarımın merkezi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bereketli topraklar. Taş eksen ağacı çıkar. Çeltikte, ayçiçeğinde, buğdayda Türkiye’nin yükünü sırtlıyor. Hayvancılığın merkezi. Hastalıktan ari bölge. Turizm’de müthiş bir hazine var. Edirne Floransa’dan sonra tarihi eseri en yoğun şehir. Sanayi’de özellikle Tekirdağ Türkiye’nin en önemli merkezi. Liman var, demiryolu var, otoyol var. Trakyalı yatsın kalksın Allah’a şükretsin” dedi.

 

Bölgenin müthiş bir avantaja sahip olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, Trakya’nın Avrupa’ya açılan kapı olduğunu ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yakınlarında olduğunu ifade etti. Trakya’nın  dünyanın ticaretinin merkezi olacağını duyuran Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Tarihi ipek yolunun hem kara hem demir yolu merkezi olacak. Devletimiz demiryolları, köprüler ile Asya-Avrupa hattını oluşturuyor. (Bakü –Tiflis-Kars demiryolu, 3. Köprü, Çanakkale köprüsü, Marmaray vs.) Trakya Londra-Pekin hattındaki bütün yükü taşıyan merkez olacak. Trakya da bütün bu yatırımların hakkını veriyor. Bakın tek bir rakam vereceğim. Küresel krizden bu yana, son 8 yılda Türkiye’nin ihracatı % 8 arttı. Ama aynı dönemde Trakya ihracatını tam % 56 arttırdı. Bunu da bu salonu dolduran iş camiası yaptı.

Hepinizi kutluyorum. Edirneli olmaktan gurur duyuyorum. Bunu hamaset olsun diye söylemiyorum. Geçen yıl Türkiye’de protestolu senet tutarı %22 arttı. Edirne’de tam % 15 azaldı. Bu yıl Ocak ayı ile geçen yıl ocak mukayese ettiğimizde; Türkiye’de karşılıksız çek tutarı %30 arttı, Edirne’de tam %20 azaldı. Edirneli sözüne sadıktır, borcuna sadıktır. O yüzden açık söylüyorum Edirne ile Trakya ile iş yapan kaybetmez arkada. Malını ver, paramı alır mıyım almaz mıyım gözün arkada kalmaz.”TOBB olarak Edirne’ye ve Trakya’ya 3 alanda büyük yatırımlar yaptıklarını duyuran Hisarcıklıoğlu, bunları şöyle anlattı: “Lojistik alanında büyük yatırımlar yaptık: İpsala, Hamzabeyli ve dünyanın en büyük ikinci sınır kapısı olan Kapıkuleyi modernize ettik. Bunları dünyanın en modern, en güvenli kapıları haline getirdik. Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Kapıkule Tır parkını yaparak nakliye sektörünün sorununu çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik. İkinci olarak tarih ve turizm alanında büyük yatırım yaptık: Tarihimizin en büyük eserlerinden olan Selimiye camisinin bakım onarım masraflarını karşılamıştık. Yaklaşık 1,5 milyon lira harcama yaptık Selimiye için. Şimdi bununla ilgili Selimiye Vakfını kurduk. İnşallah bundan sonra bu ata yadigârının bütün masraflarını camia olarak üstlendik. Yönetiminde valimiz,belediye başkanımızla birlikte çalışıyoruz. Üçüncü olarak da eğitim alanında büyük yatırımlar yaptık: Trakya’daki şehirlerimize bir ilkokul, bir lise ve bir fakülte inşa ettik. Şimdi bir lisemizin daha inşaatına başlayacağız. Tabi bütün bunları Oda ve Borsalarımızın ortaklığı ile yaptık. Güç birliği ile yaptık. Bu anlayıştan dolayı hepsine yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam