reklam

PARMAKSIZ HALKALI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ AÇILIŞINDA « nevsehir haber

24 Mart 2023 - 12:52

PARMAKSIZ HALKALI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ AÇILIŞINDA

Son Güncelleme :

29 Mart 2017 - 7:01

reklam
PARMAKSIZ HALKALI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ AÇILIŞINDA
reklam

Gümrük hizmetlerinin daha modern, sağlıklı bir ortamda verilmesi ve İstanbul trafiğinin rahatlatılması amacıyla, TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından yap-işlet-devret modeli ile Çatalca’da inşa edilen Halkalı Gümrük Müdürlüğü düzenlenen tören ile hizmete açıldı.​

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans ile katıldığı törende, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve NTSO, GTİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız hazır bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde, aralarında Mimar Sinan Kavşağı, TOBB’la iş birliği içinde 200 milyon lirayı aşkın yatırımla inşa edilen Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesislerinin hizmete alındığını, gelecek hafta da TOBB’la iş birliği halinde inşa edilen Hakkari Esendere Gümrük Tesislerinin açılacağını bildirdi.

 

Açılış hakkında açıklamalarda bulunan NTSO ve GTİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız “200 Milyon lirayı aşan bir yatırımla hayata geçirdiğimiz Halkalı Gümrük Kapımız Milletimize yakışan bir yatırım oldu. Bununla TOBB iştiraki olan GTİ AŞ tarafından yapılması da Odalarımız ve Borsalarımız adına ayrıca bir gurur kaynağı Halkalı Gümrük Kapımızın eski halinden eser kalmayacak şekilde modernize edilmesi, hem çalışanların verimini artıracak hem de ihracatımıza katkı sağlayacağına inanıyorum” diyerek açılışa telekonferans yöntemi ile katılan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerini iletti.

 

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz törende yaptığı konuşmada, tesisin TOBB’un ortaklığıyla ekonomiye kazandırıldığını belirterek, “Bu tesis Türkiye’nin zenginleşmesi için çok önemli. Ülkemizi zenginleştirmek için daha fazla mal üretmemiz, yurt dışına daha fazla mal satmamız lazım. İşte yurt dışına sattığımız her 100 dolarlık ürünün 13 dolarlık kısmı bu gümrükten geçiyor” ifadelerini kullandı.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de gümrüklerin modernizasyonuna ilişkin değerlendirmeler yaptı.

 

Çatalca TEM Otoyolu’nun yanı başında bulunan Muratbey Mahallesi’ne taşınan Halkalı Gümrük Müdürlüğünün dış ticaret çevreleri ve Türkiye ekonomisi için faydalı olacağını anlatan Tüfenkci, şunları kaydetti:

 

“Ocak 2016 rakamlarıyla yaklaşık 150 milyon liraya mal olan yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğümüz bütün ihracat ve ithalatımızın yüzde 10’unu karşılayan bir konumda bulunmaktadır. Böyle bir tesisin ekonomimize kazandırılmasından dolayı başta o dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Hayati Yazıcı’ya, Gümrük ve Turizm İşletmelerine (GTİ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) ve bakanlığımız personeline ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Bakanlık olarak gümrük kapılarını artan dış ticaret hacmine cevap verebilecek kapasiteye ulaştırmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Tüfenkci, “Hem iç gümrüklerimizin hem de kapılarımızın modernize edilmesine büyük bir önem veriyoruz.” diye konuştu.

 

Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nde Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştirilirken, yaklaşık 20 milyar dolar ihracat, 13,2 milyar dolar ithalat yapılıyor.

 

60 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 220 bin metrekarelik alana kurulan tesiste gümrük binası, ithalat ve ihracata yönelik depo ve ofisler, sosyal tesisler ve cami bulunuyor.

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam