reklam

Nevşehir Şap Hastalığından Korunmuş Bölge İlan Edildi « nevsehir haber

24 Mart 2023 - 12:55

Nevşehir Şap Hastalığından Korunmuş Bölge İlan Edildi

Son Güncelleme :

06 Ocak 2017 - 7:07

reklam
Nevşehir Şap Hastalığından Korunmuş Bölge İlan Edildi
reklam

​Nevşehir’in de içinde bulunduğu 44 il, 2017 Yılı itibariyle Şap Hastalığından Aşılı Arîlik Statüsü kapsamına alınmış ve Şap Hastalığından Korunmuş Bölge olarak ilan edildi.  

İl Müdürü YILMAZ; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan Milli Tarım Projesi kapsamında, Nevşehir’in de içinde bulunduğu 44 il, 2017 Yılı itibariyle Şap Hastalığından Aşılı Arîlik Statüsü kapsamına alınmış ve Şap Hastalığından Korunmuş Bölge olarak ilan edildiğini” belirtti.

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Şap Hastalığından Aşılı Ari Statüsünü 2010 yılında elde eden Trakya’dan sonra, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Ege Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesinin de Şap Hastalığından aşılı arî hale getirilmesi için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Şap Hastalığı Kontrol Eylem Planı hazırlandı. Bu eylem planına göre; 2017 yılından itibaren, tanımlanan bölge Şap Hastalığından Korunmuş Bölge ilan edilecek, tanımlanan bölgeye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan kurallar dışında sevk edilen hayvanlar tazminatsız olarak doğrudan kesime sevk edilecektir. Tanımlanan bölgeye, bölge dışından yapılacak şap hastalığına duyarlı hayvan sevkleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen hayvan sevk kontrol noktalarından uygun olanlardan birinde kontrol edilecek, kontrol noktasına uğramadan gerçekleştirilen hayvan hareketleri, kaçak hayvan hareketi olarak değerlendirilecektir.” dedi.

YILMAZ; “Nevşehir’e kaçak ve belgesiz hayvanların girmesinin, aşılı arîlik durumunu riske atacağını belirterek, yol kontrollerinde yakalanan, arîlik statüsüne alınmayan illerden ilimize gelecek belgesiz hayvanların, hayvan sahibine tazminat ödenmeden, doğrudan kesime sevk edileceğini belirterek, konuyla ilgili olarak; İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden daha detaylı bilgi alınabileceğini” söyledi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam