reklam

Nevşehir Erken yaşta evlilikte 15.sırada « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 03:57

Nevşehir Erken yaşta evlilikte 15.sırada

Son Güncelleme :

03 Şubat 2017 - 11:53

reklam
Nevşehir Erken yaşta evlilikte 15.sırada
reklam

2015 sonrası kalkınma hedeflerinin önündeki en temel engellerden biri olarak nitelendirilen erken yaştaki evliliklerin önüne geçilmesi amacıyla, Nevşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi tarafından eğitim çalışmaları ve önleme faaliyetleri kapsamında çalışmalar sürdürülüyor.  

Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kadın Danışma Merkezi, Gaziantep’te  ‘Hizmet Sağlayıcılar için Çocuk Yaşta Evlilikler ile Mücadele Temel Eğitim Programı’ Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), 2016 – 2017 yıllarını kapsayan Çocuk Yaşta Evliliklerle Mücadele ve Destek Hizmetleri İçin Yerel Kapasitenin Güçlendirilmesi Çalıştayına katıldı.

Çocuk yaşta evlilikler ile ilgili temel kavramların ve ilkelerin kavranması, çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi ya da çocuk yaşta evlendirilmiş / evlendirilme riski taşıyan çocuklara yönelik hizmet sunumunda,  ihtiyaç duyulabilecek bilgi ve becerilerin güçlendirilmesine yönelik çalıştaya, Çocuk Dostu Kentler olma yolunda çalışan Türkiye’nin çeşitli yerel yönetimlerinden  yetkililer  katıldı.

3 gün süre ile devam eden çalıştayda, çocuk yaşta evliliklerin günümüzde hem ulusal hem de uluslararası topluluk tarafından bir insan hakları ihlali, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin ve kadına yönelik şiddetin bir türü ve çocuk evliliklerinin 2015 sonrasında kalkınma hedeflerinin önündeki en temel engellerden biri olarak da kabul edilmesiyle toplum hayatında önemli bir konu olduğu gerçeğinden hareketle erken yaştaki evliliğin önüne geçilmesine yönelik bir dizi hedeflerde belirlendi. Çalıştayda konuşmacılar, bu süreçte, eğitimlerle halkın bilgilendirilmesinin bu konuda etkin rol oynayacağı görüşünü dile getirdiler.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 yılı verilerine göre, çocuk yaşta evliliklerin gerçekleştirildiği 15. Sırada yer alan Nevşehir’de, Nevşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi kadınlara yönelik şiddetin önlenmesinin yanında çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesi amacına yönelik anne ve baba eğitimlerinin yanı sıra, Ortaokuldan başlayıp Lise ve dengi okulları içine alan toplum bireylerinin, uzman bir eğitici kadrosu ile eğitimine yönelik girişimlerini aralıksız sürdürüyor.

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam