reklam

NEVŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK KÖPEKLERİ İLE İLGİLİ ETKİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR « nevsehir haber

24 Mart 2023 - 12:20

NEVŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK KÖPEKLERİ İLE İLGİLİ ETKİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Son Güncelleme :

18 Ocak 2017 - 14:28

reklam
NEVŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK KÖPEKLERİ İLE İLGİLİ ETKİN ÇALIŞMA  YÜRÜTÜYOR
reklam

 

Nevşehir’de son günlerde sokak köpeklerinin yol açtığı olumsuzluklara ilişkin vatandaşlar tarafından yapılan şikayetlerin artması üzerine, Nevşehir Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

 

Nevşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, sahipsiz sokak hayvanlarının yakalanması, kontrol bakım ve tedavileri sonrasında alındıkları mahalle tekrar bırakılmasının 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili uygulama yönetmeliği uyarınca yapıldığı belirtildi.

Açıklamada: “5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili uygulama yönetmeliği ile sahipsiz sokak hayvanlarının belediyeler tarafından uygun şekilde yakalanması, kontrol, bakım ve tedavileri sonrası alındıkları mahalle tekrar bırakılması, köpeklerin bulundukları ortamda yaşatılmasının sağlanması hedeflenmiştir. Öncelikle ilgili mevzuat gereği sokak hayvanlarının toplanarak itlaf edilmesinin, barınak ve benzeri mekânlarda toplanmasının veya bulundukları yerden başka bir yere taşınmalarının mümkün olmadığı bilinmelidir.” denildi.

Nevşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Nevşehir Belediyesi’nin bu doğrultuda çalışmalarını devam ettirdiğine dikkat çekilerek, 2000 Evler Mahallesi’nde kurulu bulunan Köpek Barınma Evi’nde köpeklerin bakımlarının yanı sıra tedavileri de yapılmakta olmasının yanı sıra, köpeklerin de kısırlaştırma işlemlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, vatandaşların şikâyet ve taleplerinin tamamının dikkate alınarak, ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yerine getirmeye çalışıldığına vurgu yapıldı.Şehrin coğrafik konumu gereği bazı köy ve beldelerle ve mücavir alanları ile iç içe bir özellik taşıdığı ve yasak olmasına rağmen uzak köy ve kasabalardan getirilerek şehrimize çok sayıda köpeğin bırakıldığının gözlendiğinin dile getirildiği yazılı açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi: “ Bu tip çabalar hem belediyenin görevli ekipleri ile vatandaşları oldukça zor duruma bırakmaktadır.Özellikle kenar mahallelerdeki vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor, böyle bir durumla karşılaştıklarında belediyemizi bilgilendirmelerini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili şikâyetlerini Nevşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Alo 153 Çağrı Merkezi’ne iletmeleri halinde ekiplerimiz en kısa zamanda ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yardımcı olmaktadır.” denildi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam