reklam

KURU YEMİŞLER TURİSTLERİN GÖZDESİ « nevsehir haber

24 Mart 2023 - 11:47

KURU YEMİŞLER TURİSTLERİN GÖZDESİ

Son Güncelleme :

07 Aralık 2016 - 12:55

reklam
KURU YEMİŞLER TURİSTLERİN GÖZDESİ
reklam

KAPADOKYA bölgesinde ev hanımların yaptığı özel kurutmalık meyveler,turistler tarafından adeta kapışılıyor.Başta dut, kayısı, kabak çekirdeği,badem içi, kayısı çekirdeği, köftür ,armut ve elmalarla yapılan kurutmalıklar turist gruplarının ilgisini çekiyor.

Kapadokya bölgesinin çeşitli tarihi ve turistik merkezlerinin girişlerinde turistlere sunulan kurutmalık meyvelerin yapımı ile bölge kadınları ev ekonomilerine de katkı sağlıyorlar.

Kapadokya bölgesinde Göreme, Uçhisar,Avanos Ürgüp, Ortahisar,ve Mustafapaşa gibi turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği turistik merkezlerde tezgahlarda, çeşitli meyvelerin yaz boyunca kurutulması ile kış dönemine doğru turistlerin beğeni

KAPADOKYA BOLGESINDE YETISEN KOFTUR KABAK CEKIRDEGI BITIRGEN DUT BOLGEYE GELEN TURISTLERIN ILGISINI CEKIYOR(FOTO:NEVSEHIR,DHA)

sine sunulduğunu belirten köylüler 15 yıldan beri düzenli bir şekilde kurutmalıkların gözde bir alışveriş malzemesi haline geldiğini söyledi.

Bölgede birçok kişinin bu yönde ev ekonomilerine katkı yaptığını belirten köylüler ,özellikle kadınların kendi elleriyle hazırladığı kurutmalıkların turistler tarafından büyük ilgi gördüğünü ifade etti Yabancı turistlerin beğenisine sunulan kurutmalıkların insanları daha dinç yaptığını belirten köylüler “ 15 yıl öncesine kadar bölgemize has yetişen meyveleri kurutmalık olarak turistlere satabileceğimiz düşüncesi bölge halkında uyandı. Bizler yıllar yılı bu meyvelerle beslendik. Birkaç deneme ile başarılı olduğumuzu gördük.Şimdi birçok evde meyvelikler damlarda kurutulur ve kış aylarına doğru bunlar özel olarak ambalajlanarak Kapadokya bölgesindeki çeşitli turistik satış birimlerine gönderilir.Turistlerin ilgisinden bizler oldukça memnunuz.”diye konuştu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam