reklam

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nevşehir HBV Üniversitesinde Kutlanıyor « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 03:10

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nevşehir HBV Üniversitesinde Kutlanıyor

Son Güncelleme :

08 Mart 2017 - 12:42

reklam
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nevşehir HBV Üniversitesinde  Kutlanıyor
reklam

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde (NEÜ) düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor. 

NEÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) tarafından ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’  dolayısıyla 8-10 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan kutlama etkinlikleri bugün üniversite Kültür ve Kongre Merkezinde başladı. Etkinliğe; Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Köçer ve Prof. Dr. Davut Kılıç, Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, üniversitemiz akademik ve idari personel ile öğrencilerin yanı sıra davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü ile Gülşehir Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler Bölümü öğrencilerin hazırladıkları “Yerel Yöneticilerin 8 Mart’a Yönelik Mesajları” konulu kısa film gösteriminin ardından etkinlik NÜKÇAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman’ın açılış konuşması ile başladı. Kahraman konuşmasında ülkemiz ve dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan veriler üzerinden kadına yönelik şiddet ve eşitsizliklere dikkat çekti.

Kahraman, “Yapılan araştırma ve verilere göre maalesef ülkemizde kadına yönelik şiddet oranı gelişmiş devletlere oranla oldukça yüksek. Buna göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen kadına yönelik aile içi şiddet araştırması sonuçlarına göre, ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşinden veya birlikte yaşadığı kişiden fiziksel şiddete maruz kalan kadın nüfus oranı %35’lerde. Bunun yanı sıra kadınların temel haklarının korunması ve güvence altına alınması konusunda da büyük sıkıntılar yaşanmakta. Her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için hepimize büyük görevler düşmektedir” dedi.

Etkinliğin açılışında konuşan üniversite Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, “21. Yüzyıldayız ve sene 2017, ama hala cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet konularının üzerinde durmak çok üzücü. Cinsiyet eşitsizliği sorununu çözmüş olup bir gün sadece tüm insanlar için insan haklarından hatta bana göre yaratılanların haklarından bahsettiğimizde ve ‘İnsanoğlu nasıl müreffeh ve barış içinde yaşayacak?’ diye toplantılar yapmaya başladığımızda işte o zaman dünya yaşanabilir bir hal alır. Bu mesele ile ilgili o kadar çok çalışmamıza ve gayretlerimize rağmen, eşitsizlik ve kadına olan şiddet ne yazık ki hala dünyada artarak devam etmekte. Meseleyi en azından “temel insan hakları” kapsamında ele almak gerekiyor. Bunun için de başta eğitim kurumları ve üniversiteler olmak üzere tüm kurumlara çok büyük işler düşüyor” dedi.

Rektör “İnanıyorum ki kadın ya da erkek olmanın ötesinde insan hakları normlarından yana seslerimizi ve güçlerimizi birleştirdiğimiz sürece, daha iyi bir dünya kurabiliriz.  Bu itibarla ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün asıl gayesinin kadınların sorunlarını tanımak olduğunu ve bu günün bu şekilde anlaşılarak amacına hizmet edeceğini düşündüğümü belirtmek isterim. Bu gün dolayısıyla gerçekleştirilen bu etkinliğe emek veren Üniversite Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ve siz kıymetli katılımcılara Üniversitem adına teşekkür eder; Dünya Kadınlar Gününü kutlarım”  diye konuştu.

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün toplumda bir farkındalık oluşturma, yaşanan meselelere karşı duyarlılığın daha da artırılmasına yönelik çalışmalar olduğunu belirten Belediye Başkanı Hasan Ünver, belediye olarak kadınlara yönelik ortaya koydukları çalışmalarla önemli gelişmeler sağladıklarını söyledi. Ünver “ Nevşehir Belediyesi olarak geliştirdiğimiz çeşitli projelerle kadınlarımızın toplumdaki saygınlıklarını daha da artırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda kadınların yaşadıkları toplumsal anlamdaki sorunlar başta olmak üzere, onların ailevi meselelerinin de çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ise son yıllarda Türkiye’de kadın haklarının geliştirilmesi yönünde ciddi çabaların ortaya konulduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte de kadınların toplum hayatında etkinliğini artırıcı birçok çalışmanın da yürütüleceğini kaydetti.

‘Farklı Boyutlardan Kadına Bakış’ Konulu Panel

Yapılan açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü NÜKÇAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman’ın yaptığı ‘Farklı Boyutlardan Kadına Bakış’ konulu panele geçildi. Panele konuşmacı olarak katılan Avukat Sema Yurtbilir Yavuz ‘Hukuksal Mücadelede Kadın’, Nevşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Yöneticisi Şermin Açıkgöz ‘Nevşehir’de Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Danışma Merkezi (KDM)’nin çalışmaları, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç ise, ‘Bir Kadın Rektörün Yöneticilik Deneyimleri’ konusunda katılımcılara bilgi verdi.  Panel konuşmacılara günün anısına çiçek ve plaket takdimi ile son buldu.

8 Mart’a Özel Resim ve Fotoğraf Sergisi

Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç ve katılımcılar etkinlik sonunda ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 3. Sınıf öğrencilerinin ‘Şiddet Döngüsündeki Kadın’, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savuş Kurtuluş Çevik’in ‘KA-dın’ konulu enstalasyon sergisi ile Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin hazırladıkları ‘Kadın’ konulu karma resim sergisinin açılışına geçti.

Açılışı katılımcılar ile birlikte gerçekleştiren Rektör Kılıç, sergide yer alan eserleri gezdi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam