reklam

Avanos Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 02:04

Avanos Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı

Son Güncelleme :

18 Ocak 2017 - 17:27

reklam
Avanos Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı
reklam

Avanos Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı, Belediye Konferans Salonu’nda yapıldı.

Genel Kurul’a; Avanos Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri, kamu kurumu temsilcileri, Avanos’ta faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri içinden seçilen konsey temsilcileri, dernek, sendika, meslek odaları temsilcileri, mahalle muhtarları ve mahalle temsilciler katıldılar.

Avanos Kent Konseyi Başkanı Mehmet Sarıtaş yaptığı konuşmada konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Avanos Kent Konseyi Başkanı Mehmet Sarıtaş’ın konuşması;

Kent konseyinin kıymetli üyeleri ve değerli misafirlerimiz hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Avanos Kent Konseyi 2017 yılı Ocak Ayı Olağan Genel Kurulu toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

Kent Konseyleri; merkezi yönetimi, yerel yönetimi ve sivil toplumu işbirliği ortaklığı çerçevesinde bir araya getiren benzersiz yönetişim mekanizmalarıdır. Bu oluşumlar, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76. Maddesinde de ifade edildiği gibi kent konseylerimiz; kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kurumsal bir yapılanmadır.

Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış toplumların bulundukları seviyeye gelmelerini sağlayan temel özelliklerin başı, bireyin sesini duyurabilmesi ve yönetime katılabilmesi için uygun kanalların varlığıdır. Bireylerin yaşadığı kentin yönetimine ve iş süreçlerine katabilmesi, demokratikleşme sürecini ve refah düzeyini artırmaktadır.
Kent Konseyleri, bu ilkenin bir ürünü olarak vücut bulmuş olup; bireylerin yaşadıkları kentlerin yönetimine katılmalarını kolaylaştırmak üzere gündeme gelmiş bir katılım aracıdır. Biz de üstün ve farklı özelliklere sahip bir ilçenin Kent Konseyi olarak bu bağlamda sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Avanos Kent Konseyi’ mizin amacı; ilçemize sahip çıkmak, yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine toplumsal kesimin katılımını sağlamak, demokratik ve sosyal hukuk devlet anlayışına katkıda bulunmak ve Avanos’u birlikte yönetmek, daha çağdaş daha katılımcı bir yapı oluşturarak çalışma yöntem ve ilkelerini belirlemektir. Çünkü biliyoruz ki; Avanos’umuzun; bölgemizde, ülkemizde hatta dünya çapında sahip olduğu çağdaş kent profili ve aktif sosyal yaşam potansiyeli ile de Kapadokya’nın en gözde yerleşim yerlerinden biri haline gelmesinde ilçemizde yaşayan her bireyin katkısı tartışılmazdır.

Bu bağlamda; ilçemizde refahın artmasını, insan kaynağı niteliğinin yükseltilmesini, dezavantajlı gruplar başta olmak üzere herkes için yaşamın kolaylaştırılmasını sağlayacak projeler geliştirmek ve bu projeleri ilçemizin icracı kuruluşlarına sunmak amacındayız.
Avanos Kent Konseyi olarak yaptığımız, yapacağımız tüm çalışmalar ve hedeflerimiz; ortak akıl çerçevesinde, Avanos öznesinde buluşma amacıyla Kent Konseyimiz, yerel yönetimimiz ve halkımızın tamamıyla ortak bir görüşle, el ele belirlenmektedir. Katılımcı demokrasinin en güzel örneklerinden birini sergileyerek; ilçemizde, en çok ihtiyaç duyulan konular üzerine yoğunlaşarak, ilgili adımları atıp, halkımızın görüş ve önerileri doğrultusunda ilgili kurum ve kişilere bağlantılı, işbirliği içerisinde faaliyet göstermektir.

Bu bağlamda, I. Olağan Genel Kurul Toplantımızdan sonra Yürütme Kurulumuzun da ortak kararıyla; ülkemiz genelinde yaşanan terör olayları ve kaos ortamı sebebi ile uygulanan Olağanüstü hal hasebiyle, 2016 yılı Eylül ayı Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştiremedik. İlk Olağan Genel Kurulumuzdan bu yana geçen süreçte Avanos Kent Konseyi Başkanlığı olarak yürütme kurulu üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız çeşitli faaliyetleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

1. Yaptığımız görüşmeler ve istişareler sonucunda I. Olağan Genel Kurul Toplantımızda da belirttiğimiz gibi; belediye meclis toplantılarına bir arkadaşımızın izleyici olarak katılması kararını almıştık. Yürütme kurulumuzdan bu konuyla ilgili görevlendirilen bir üyemiz, Belediye Meclis Toplantılarına düzenli katılım sağlamaktadır.

2. Avanos Belediye Başkanlığınca tarafımıza tahsis edilen büromuza yerleşerek, faaliyetlerimize burada devam etmekteyiz.

3. 2016 Yılı Ocak Ayı Olağan Genel Kurul Toplantımızda aldığımız karar doğrultusunda; Avanos Kent Konseyi olarak kullanmak üzere belirlediğimiz “logo”, tarafımızca ilgili yerlerde ve konularda kullanılmaktadır.

4. Her ay düzenli olarak Yürütme Kurulu Üyelerimiz ile yaptığımız toplantıdan sonra Kent Konseyimize gelen öneri, istek ve talepleri Belediye Başkanımız ile görüşerek istişarede bulunuyoruz. Bundan sonrada bulunmaya devam edeceğiz.

5. Kent Konseyi Başkanlığımıza müracaat eden “Genç Girişimci Liderler (JSI)” derneğinin konsey üyeliğine kabulünün; dernek temsilcisi bir kişinin genel kurul toplantımıza katılımı ve bilgilendirmesi ile konunun genel kurulumuzca görüşülmesi ve karara bağlanmasını planlıyoruz.

6. 2016 Yılı Ocak Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısında Avanos için beraber çalışmalar yapmak için; “Mahalle Temsilcileri” , “Kadın Temsilcileri” ve “Gençlik Temsilcileri” oluşturmak ve bu meclislerin çalışma düzen ve amaçlarının net bir şekilde belirlenebilmesi için yönetmelikler hazırlanması hususunda görüş bildirmeye karar vermiştik. Ancak ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçlerden dolayı bu tür çalışmalar istenildiği şekilde düzenlenemediğinden; Mahalle Temsilcileri oluşturulmuştur.

7. Sanatsal Faaliyetler için, Avanos kent konseyi yönetim kurulu üyeleri ile birlikte koro çalışmalarına destek vermek için 2 Aralık’ta bir ziyaret gerçekleştirdik. Belediyemizin toplantı salonu yanındaki ofiste çalışmalarını sürdüren Türk Sanat Müziği Korosunu ziyaret ederek kent konseyi yönetimi olarak kendilerine koro çalışmaları ve konserlerinde gerekli olan desteği vereceğimizi bildirdik. 22 Aralık’ta yapılan Avanos Türk Sanat Müziği Korosu konserine gerekli desteklerimizi sağladık. Bundan sonrada bu tür sosyal ve kültürel çalışmalara desteğimizi devam ettireceğiz.

Muhtarlarımız tarafından bildirilen; Mahalle meclislerinde gönüllü çalışacak kent konseyi mahalle temsilcilerinin isim listeleri şöyledir:

ALAADDİN MAHALLESİ TEMSİLCİLERİ:
1. Hamza YILDIRIM
2. Deniz ÇATALBAŞ
3. Hüseyin ATEŞ
4. İbrahim BÜKEN
5. Fikri KUKUŞ
6. Ayşe ATİK
7. Hakkı ÇÖL

BAHÇELİEVLER MAHALLESİ TEMSİLCİLERİ:
1. İlker KESAL
2. Metin ÖZER
3. Cengiz ÖĞÜTMEN
4. Mustafa GÖKYAY
5. Gürcan DİLER
6. Halil AKCAN
7. Bayram NAR
8. Engin Tevfik ERGÜN
9. Derviş KAYACIK
10. Abdullah GÜVEN
11. Abdullah BAKLACI

CUMHURİYET MAHALLESİ TEMSİLCİLERİ:
1. Songül ÖNDER
2. Ümmügülsüm ÖNDER
3. Aytunç DEĞİRMENCİ
4. Barış TURAN
5. Ekrem SAĞLIK

KARASEKİ MAHALLESİ TEMSİLCİLERİ:
1. Ayhan EGE
2. Kadim ŞENAL
3. Fırat SARIÖZ
4. Nizamettin ODABAŞI
5. Şerafettin AKBOĞA
6. Sertaç BUZLUK

ORTA MAHALLE TEMSİLCİLERİ:
1. Mustafa DELLER
2. Öztürk EKİNCİ
3. Hasan YILMAZ
4. Mustafa AYDOĞAN
5. Mükremin TOKMAK
6. Ahmet KARA
7. Tansel SARITAŞ
8. Tarkan DEĞİRMENCİ
9. Hasan KANSU

YENİ MAHALLE TEMSİLCİLERİ:
1. Mustafa SEKLEM
2. Adnan ORMAN
3. Halil ERDOĞAN
4. Remzi GÜVEN
5. Halil SİVRİ
6. Onur SEKLEM
7. Mehmet Mustafa SÜT

YUKARI MAHALLE TEMSİLCİLERİ:
1. Adnan AKMAN
2. M. Ali PARLAK
3. Ö. Faruk TOKMAK
4. Bekir ŞİBİK
5. Hüseyin ÇÖL
6. Ahmet ÖZYURT
7. Erdem AL
8. İlhan BEKTAŞ
9. İlhan GİDİŞ
10. Gökhan ÇIPLAK

Bu listede yer almayıp da Mahalle Meclislerinde yer almak isteyen gönüllülerin, Kent Konseyi Başkanlığımıza müracaat edebileceklerini tekrardan belirtmek isterim.
Kent Konseyimiz sizlerden gelen her türlü istek ve öneriler doğrultusunda çalışmalarına devam edecektir.

2017 yılı Ocak Ayı Genel Kurulumuzun ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. dedi.
Genç Girişimci Liderler (JSI) derneğinin konsey üyeliğine kabulü oy birliği ile kabul edildi.

Kurul dilek ve temennilerin dile getirilmesi ile sona erdi. Dilek ve temennilerde, çocuklar ve engellilerin konseyde temsil edilmesi için bir çalışma grubu oluşturulması istendi. Ayrıca konseyin daha aktif çalışmalar yürütebileceği konusu dile getirildi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam