reklam
reklam

Üniversite Öğrencileri Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılı Kapsamında Çanakkale’yi Gezdiler « nevsehir haber

15 Temmuz 2024 - 11:29

Üniversite Öğrencileri Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılı Kapsamında Çanakkale’yi Gezdiler

Son Güncelleme :

18 Mart 2017 - 8:31

reklam
Üniversite Öğrencileri Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılı Kapsamında Çanakkale’yi Gezdiler
reklam

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrencileri Çanakkale zaferinin 102.yıllında Çanakkale’de can veren binlerce şehidimizi unutmadılar ve 10 -12 Mart tarihlerinde Çanakkale gezisi düzenleyerek tarihi yerinde görmek için Çanakkale’yi gezdiler.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde öğrenim gören 46  öğrenci Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında önemli rol oynayan yerler ;Çamburnu Kalesi,Kilitbahir,Seyit onbaşı anıtı,Soğanlı dere şehitliği,Sahin dere şehitliği,Şehitler abidesi,İlk şehitler anıtı ve Seddulbahir kalesi,Yahya çavuş şehitliği,Son ok anıtı,Gözetleme tepe şehitliği,Kanlı sırt,Kırmızı sırt,Kesikdere,57. Alay Şehitliği,Mehmet çavuş anıtı ,Arıburnu yarları,Conkbayırı, Atatürk anıtı,Bigalı köyü ,B. Anafartalar,K. Anafartalar,Bigalı Kalesi’ni ve şehitlikleri gezen öğrenciler, tarihe yakından tanıklık etmenin mutluluğunu yaşadılar.Çanakkale Zaferinin kolay kazanılmadığını gözleriyle görme imkânı bulduklarını ifade ettiler. İki gün boyunca süren ziyaretlerde öğrenciler, Çanakkale’de olmanın gururuyla duygulu anlar yaşadılar.

Çanakkale gezisi İlhan Aktaş koordinatörlüğünde düzenlendi; Aktaş,Tarihte eşine az rastlanır bir destanın,Çanakkale Zaferi’nin 102. yılını gurur ile idrak ediyoruz.Cephe cephe yeniden dirilişe koşan kanlarıyla bayrağı dalgalandıran şahadetleriyle milletimize can veren ecdadımızı saygıyla yad ediyoruz.
Galiçya’da Yemen’de Kafkaslar’da cepheden cepheye şehit olan büyük Türk Milleti Çanakkale’de siperden sipere destanlaşmış ve imanın karşısında imkanın ne derece değersiz olduğunu cihana ispatlamıştır.Balkanlarda siyasetin kirliliğiyle savaşmadan mağlup olan ordu Çanakkale de birlik ve beraberlik ruhu ile tam manasıyla zafere ulaşmıştır.Conkbayarı’nda, Anafartalar’da, Seddülbahir’de, Kirte’de Sakarya’nın müjdesi verilmiş; Kilitbahir’den, Kanlısırt’tan Dumlupınar’a bir nefes üflenmiş, Milli Mücadelenin önsözü Çanakkale’den cihana ilan edilmiştir.

Ergenekon da dağları aralayan, Malazgirt’te Anadolu’yu yurt yapan, İstanbul’da çağ açıp çağ kapatan kutlu ruh Çanakkale’de de; Seyit Onbaşı ile Yahya Çavuş ile Gazi Mustafa Kemal ile tekrar vücut bulmuştur. Temelinde birlik ve beraberlik, özünde bağımsızlık sevdası olan; gücünü imandan alıp, yalnızca Allah’a teslim olan ve hamurunda Türk’ün kuvvet ve kudretini bulunduran “Çanakkale Ruhu”; Anadolu’yu, tüm emperyalist dünyaya zindan etmiştir.
Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle, başta Osmanlı Orduları Başkomutanı Şehid-i Âlâ ve Gâzî-i Namdar Enver Paşa, Cumhuriyetimiz’in kurucusu, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ömürlerini bu millet uğrunda mücadeleye vakfeden tüm büyüklerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Emanetlerini daha ileriye taşımak namusumuz, eserlerini muhafaza etmek borcumuzdur dedi.

 

.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam