reklam

NTSO’DAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ « nevsehir haber

26 Mart 2023 - 18:46

NTSO’DAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

reklam
NTSO’DAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
Son Güncelleme :

09 Ocak 2017 - 7:56

reklam

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine yardımcı olmak amacıyla Türkiye İş Kurumu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği Protokolü” hakkında açıklamada bulundu.

Parmaksız, bu protokol ile; işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücü temin edilmesine yardımcı olmak için iş arayanlara yönelik danışmanlık hizmetleri sunulması, işverenlerin stajyer ihtiyaçlarının karşılanması, mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlara yönelik kurs ihtiyaçlarının karşılanması ile mesleki eğitim ve tecrübe kazandırılma çalışmaları yapılması ve nihayetinde iş arayanların istihdam edilmelerinin ve işverenlerin ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünün temin edilmesinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

Parmaksız, başlatılan istihdam seferberliği, hem işsizlere hem de firmalarımıza maddi destekler sağlıyor. Buradan istihdam temin eden bir firma, 54 aya kadar varan sürelerle işveren primi ödemeyecek. Yani SGK prim maliyeti yüzde 50 azalmış olacak. İstihdam üzerindeki prim maliyetinden herkes şikâyet ediyordu.. İşbaşı eğitim programına katılanlara da İŞKUR tarafından günlük 50 lira ücret ödeniyor. Yani her katılan kardeşimiz aylık net 1.300 lira alacak ve iş kazası, meslek hastalığı ile ilgili genel sağlık sigortası primleri de yatırılacak.

Bu, Türkiye’de kamu ile özel sektör arasında gerçekleşen en büyük ortak çalışma girişimidir. Özellikle de en çok ilerleme sağlamamız gereken alanların başında gelen, verimlilik sorununa çözümdür. Türkiye, çalışma veriminde OECD ülkeleri içinde sondan 7. sırada. Biz de bir çalışan bir saatte 30 dolarlık milli gelir üretiyor. OECD ortalaması 45 dolar. Almanya’da 60 dolar. Peki, orada bir eleman fazladan 4 kolla mı çalışıyor? Farkın temel nedeni, iyi eğitilmiş ve vasıflı işgücüdür” dedi.

Ayrıca, protokolün sağlıklı yürüyebilmesi için NTSO olarak ellerinden gelen gayreti göstermeye ve sanayicileri bilinçlendirmeye gayret ettiklerini belirten Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, “İŞKUR ile TOBB arasında imzalanan “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği Protokolü” ile hem nitelikli eleman yetiştirmiş hem de iş arayanları meslek sahibi yapmış olacağız. Bu vesile ile de istihdama ciddi manada katkı sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN
reklam