reklam
reklam

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLYEV Üniversitemizi Ziyaret Etti « nevsehir haber

19 Temmuz 2024 - 14:39

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLYEV Üniversitemizi Ziyaret Etti

Son Güncelleme :

21 Mayıs 2017 - 12:04

reklam
Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLYEV Üniversitemizi Ziyaret Etti
reklam

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLYEV Üniversitemizi Ziyaret Etti

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLYEV ile beraberindeki elçilik heyeti Üniversitemizi tanımak ve Üniversitemizde okuyan Türkmenistanlı öğrencilerin durumlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere ziyarette bulundu.

Üniversitemiz Ürgüp Sabahat ve Erol Toksöz Uygulama Otelinde yapılan görüşmelere Nevşehir Vali Yardımcısı Ahmet SOLEY, Üniversitemizi temsilen Rektör Vekili ve Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan ÇİÇEK, Üniversitemiz Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEÜ TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Mehmet ÇERİBAŞ, Üniversitemiz İdari Koordinatörü Fatih Mehmet SÜRMELİ ve Öğrenci İşleri Şube Müdür Vekili Abdullah GÜVEREN katıldı.

Ürgüp Sabahat ve Erol Toksöz Uygulama Oteli Toplantı Salonunda yapılan görüşmelerde Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli AMANLYEV, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği alanlarıyla ilgili bilgi verdikten sonra Türkmenistan’da yapılacak Avrasya Olimpiyat Oyunları ve enerji güvenliğine dair işbirlikleri hakkında Türkiye’den beklentilerini dile getirdi. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ekonomik ilişkiler, Türkiye’nin Türkmenistan’a uluslar arası alanda yaptığı destekler ve yardımlar, Türkiye’de öğrenim gören Türkmenistan kökenli öğrenci sayısı gibi konulara da değinen Büyükelçi AMANLYEV, doğal kaynakları zengin bir ülke olarak Türkmenistan ile Türkiye arasında enerji güvenliği ve enerjinin pazarlanması konusuna özel önem verdiklerini, diğer ticari alanlarda da Türkiye’nin ve Türkmenistan’ın kardeş iki ülke olarak büyük işbirlikleri geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam edeceklerini özellikle belirtmek istediğini dile getirdi. AMANLYEV ayrıca, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yönetimine Türkmenistanlı öğrencilerin eğitim-öğretimde sağlamış oldukları katkı ve desteklerinden dolayı da teşekkürlerini sundu.

Üniversitemiz adına söz alan Rektör Vekili Prof. Dr. Erdoğan ÇİÇEK, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin çeşitli yönlerini tanıtıcı bilgileri Büyükelçilik yetkilileriyle paylaştıktan sonra Üniversitemizin Türkmenistan kökenli öğrencilere her zaman açık olduğunu, Türk Dünyasından gelecek her türlü taleple özel olarak ilgilendiklerini, öğrenci dışında öğretim elemanı değişimi, özellikle de Mevlana Değişim Programına da özel önem verdiklerini belirtti. Bu bağlamda Türkmenistan’dan öğrenim için gelen öğrenci sayısını artırmak istediklerini ifade eden ÇİÇEK, bunun yanında öğretim elemanı değişimi ile Türkmenistan’daki üniversitelerle ortak projeler de geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Erdoğan ÇİÇEK’ten sonra söz alan Üniversitemiz TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mehmet ÇERİBAŞ ise, Üniversitemizde okuyan Türkmenistan kökenli öğrenci sayısı, öğrencilerin kayıt, barınma, oturma izni gibi sorunları üzerinde durarak Üniversitemizde okuyan Türkmenistan kökenli öğrencilerin Türkiye Türkçesini öğrenme ve uyum sorunları yaşamadıklarını, öğrencilerin her türlü sosyal-kültürel ve spor

faaliyetlerine iştirak ettiklerini, bu konuda Üniversite yönetiminin her türlü desteği verdiğini ve vermeye devam ettiğini söyledi. Güvenli bir şehir olan, bunun yanında tarihi ve turistik özellikleriyle dikkat çeken Nevşehir’imize daha fazla Türkmenistanlı öğrencinin öğrenim görmesi için yapılacak çalışmalar hakkında Büyükelçilik yetkililerini bilgilendirdi.

Üniversitemizde eğitim-öğretim gören Türkmenistanlı öğrencilerin kendilerini tanıtması ve Türkiye’de kendilerine verilen destekler ve beklentileri hakkında bilgi vermeleriyle devam eden görüşme, Büyükelçilik heyetine yemek verilmesi ve Büyükelçi AMANLYEV ile Üniversitemiz Rektör Vekili Erdoğan ÇİÇEK’in günün anısına karşılıklı plaket ve hediye takdimleri ile son buldu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam