reklam

Türk Eğitim-Sen’den BES açıklaması « nevsehir haber

22 Mart 2023 - 02:59

Türk Eğitim-Sen’den BES açıklaması

Son Güncelleme :

21 Nisan 2017 - 15:54

reklam
Türk Eğitim-Sen’den BES açıklaması
reklam

Türk Eğitim-Sen’den BES açıklaması

NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanlığı, bireysel emeklilik sistemi konusunda uyarılarda bulundu.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi, çalışanların maaşlarından ilk kesintiler yapıldı. Otomatik sistemde kalmak istemeyenler, BES iptalini gerçekleştirerek sistemden çıkış yapabilecekler.

Zorunlu BES’in iptal edilme hakkı var ancak bunun için yasal bir süre bulunuyor. Çalışanlar, emeklilik planına dahil edildiğinin kendisine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için başvuruda bulunabilecekler. Katılımcılar, cayma süresinden sonra da sistemden istedikleri zaman çıkış yapabilecekler. Zorunlu BES’ten çıkış dilekçelerinin ilgili kurumlara ulaşmasını müteakip on iş günü içinde çalışanın ödediği katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte çalışana iade edilecek.

BES’ten çıkmak isteyen sendiya üyelerimizin, sendikamızın hazırladığı aşağıdaki dilekçeleri doldurarak ilgili kurumlara göndermeleri gerekmektedir. Söz konusu iki dilekçenin birini çalışılan kuruma ve diğerini ise emeklilik a.ş.’ye gönderen üyelerimizin gerekli çıkış işlemleri ve para iadesi 17.12.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre on iş günü içinde yapılacak.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam