reklam

ÜVEZ SİNEĞİNE KARŞI KIZILIRMAK NEHRİNDE  5. İLAÇLAMA YAPILDI « Nevşehir Trend Haber

26 Ekim 2021 - 11:39

ÜVEZ SİNEĞİNE KARŞI KIZILIRMAK NEHRİNDE  5. İLAÇLAMA YAPILDI

Son Güncelleme :

16 Eylül 2021 - 13:39

28 views
reklam
ÜVEZ SİNEĞİNE KARŞI KIZILIRMAK NEHRİNDE  5. İLAÇLAMA YAPILDI
reklam

NEVŞEHİR(TRENDHABER)-  1150 km. lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehri olan ve Nevşehir’in Ürgüp,Avanos ve Gülşehir ilçelerinden 50 km. lik bir hat çizerek geçen  Kızılırmak nehrinde,  Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekiplerince 5. Kez üvez sineğine karşı biyolojik ilaçlama yapıldı.

Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ilaçlama ekiplerince Kızılırmak çevresine Simulium spp. mücadelesi kapsamında Santral – HES bölgesi – Yüksekli – Şahinler arasında belirlenen 6 noktada 5.kez 350 litre Biyolojik ilaçlama yapıldı.

Yapılan ilaçlama ile Kızılırmak çevresinde oluşan üvez sineğine karşı havzanın korunması ve vatandaşların rahat ve sağlıklı bir yaz geçirmesi planlaniyor..

Kızılırmak nehri üzerine kurulan baraj ve HES’lerle birlikte değişen ekosisteme bağlı olarak, 2006 yılında Kapadokya Bölgesinde baş gösteren ve hızlı bir yayılım gerçekleştiren simulium spp’ye (üvez sineği) karşı en etkili mücadele nehir içinde yaşam sürdüren larvalara karşı yapılıyor.

Erişkin hale gelip insan ve hayvanlara zarar vermeden kontrol altına alınması amacıyla düzenli olarak popülasyonları takip edilen bu larvalar için ekolojik sisteme ve diğer canlılara hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmayan Biyolojik Larvasit ile ilaçlama düzenli olarak, Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ilaçlama ekiplerince on beş gün aralıklarla devam ediyor.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam