izmir escort

reklam

Tuz’a dikkat haftası etkinlikleri başladı « Nevşehir Trend Haber

5 Ağustos 2021 - 23:41

Tuz’a dikkat haftası etkinlikleri başladı

Son Güncelleme :

17 Mart 2017 - 10:41

54 views
reklam
Tuz’a dikkat haftası etkinlikleri başladı
reklam

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık,  şeker  hastalığı ve  bazı  kanser  türlerinden korunmak amacıyla  tüketilmesi  gereken  tuz miktarını günde 5 gram (tepeleme bir çay kaşığı veya silme bir tatlı kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar   yemeklere   tuz   eklenmeden   doğal   olarak   günlük   tüketilen   yiyecek   ve   içeceklerle sağlanmaktadır.


Ülkemizde Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği‟nin 2012 yılında yaptığı çalışmaya göre kişi başına günde 15 gram tuz tüketildiği bulunmuştur. Bu miktar günlük alınması gereken tuzun yaklaşık  üç  katına  karşılık  gelmektedir.  Bakanlığımız  tarafından  Kasım  2011  yılından  bu  yana “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı yürütülmekte.
Dünyada tuzla ilgili çalışmalar yürüten “World Action on Salt and Health (WASH)” Kuruluşunca “Tuza Dikkat Haftası”nın; bu yıl 20-26 Mart 2017 tarihleri arasında olması kararı alınmış,  tema olarak da “Gizli Tuz Tüketimi: Unutulan tehlike belirlenmiştir. Yediğimiz tuzun büyük bir kısmı satın aldığımız hazır gıdaların içinde gizlidir. Gıdaların etiketlerini kontrol edin ve daha az tuz tüketimi için tercihlerinizi değiştirin. Bunun için #dahaaztuztüketin” etiketi kullanılmaktadır.
Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla 15.03.2017 Çarşamba günü Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser şubesi Obezite Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Birimi tarafından etkinlik düzenlendi.
Nevşehir Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine yönelik okulun konferans salonunda eğitim düzenlendi. 150 öğrenci ve 5 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde Dyt. Zerrin Yüce tarafından‟Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması‟ ve ‟Ergenlik Döneminde Yeterli ve Dengeli Beslenme‟ konuları hakkında sunum yapıldı. Sunum sonrası salonda açılan ‟Unutulan tehlike: Tuz” standına gelen öğrencilere Dyt. Musa Çıtak, Dyt. Beyza Özkan ve Hemşire Hicran Bağcı tarafından sağlığınız için daha az tuz tüketin broşürü, tuz tüketimine dikkat broşürü, obezite broşürü, kalem ve magnet promosyon olarak dağıtıldı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam