reklam

TOURISTICA PHOTO SAFARI, KAPADOKYA’YA BAŞLADI « Nevşehir Trend Haber

26 Ekim 2021 - 10:35

TOURISTICA PHOTO SAFARI, KAPADOKYA’YA BAŞLADI

Son Güncelleme :

23 Eylül 2021 - 13:16

59 views
reklam
TOURISTICA PHOTO SAFARI, KAPADOKYA’YA BAŞLADI
reklam

NEVŞEHİR(TREND HABER)- Türkiye’de önemli sivil toplum kuruluşlarında olan Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP), Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED, Turizm yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED)’in  kültür turizmine dikkat çekmek amacıyla 17 UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan merkezlerin fotoğraflanacağı foto safari Kapadokya bölgesinde başladı.

Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden Uçhisar beldesindeki Güvercinlik Vadisi’nde bir araya gelen  fotoğrafçılar,  Kapadokya bölgesinin büyülü güzelliklerini fotoğraflamaya başladılar.

Türkiye Tanıtma Platformu Başkanı Fikret Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle bir foto safarinin dünyada ilk kez düzenlendiğini söyledi. Yıldız; “ Türkiye tanıtma platformu olarak bu yıl başlattığımız foto safari dünyada da ilk. Tamamen dünya miras alanlarımıza yönelik bir foto safari. 19 UNESCO unsuru bulunuyor ülkemizde,ancak 2 sinde tadilat nedeniyle yapılamayacak  diğerlerinde yapılacak. Kapadokya’da başlattığımız foto safari 2022 Mayıs ayında İstanbul’da sona erecek. Önümüzdeki yıl dünyanın bir çok ülkesinden büyük bir katılımla bu organizasyonu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Elde edilecek fotoğraf ve görüntüler bizim için bir arşiv çalışması oluşturacak. Elde edeceğimiz tüm görüntü ve fotoğrafları,  Türkiye Tanıtma Platformu ve Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teslim edeceğimiz çok güzel bir arşiv olacak.Özellikle yurt dışı tanıtımlarında bu materyallerin büyük katkısı olacağına inanıyoruz. “ dedi.

Proje Organizasyon Komite Başkanı Serdar Karaduman’ da düzenlenen foto safari için şu bilgileri verdi; “  Düzenlediğimiz foto safari,  Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP), Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED, Turizm yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED)’in ve Kültür ve  Turizm Bakanlığının destekleri ile gerçekleştiriliyor.18 yaşın üzerindeki Profesyonel ve Amatör fotoğrafçıların katıldığı bir proje. Türkiye Fotoğraf

Sanatçıları Federasyonu onaylı bir yarışma.Yarışmaya katılan tüm fotoğraflar, 22-26 Eylül tarihleri arasında Kapadokya bölgesinde çekilmiş olması şartı var. Bunun dışında 60 eseri internet sitemizde sanal olarak sergileneceğiz.. Birinci için 5 bin TL,ikinciye 4 bin ve 3. yede de 3 bin TL para ödülü verilecek. 17  UNESCO alanında çekilecek fotoğraf içerisinde ayrıca e İstanbul’da 2022 Mayıs ayında bir halk oylaması ile birinci seçilecek fotoğraf sanatçısına da 20 bin TL’de ödül verilecek. Foto Safarinin ikinci etabı 6-12 Ekim’de Bursa ve Safranbolu ile devam edecek” dedi

Foto Safariye katılan fotoğraf sanatçısı Muhammed Dönmezer ‘ de  “Bu doğa güzelliği insanlara o kadar güzel malzeme veriyor ki anlatamam. Antalya’dan geliyorum. Uzun yıllar fotoğrafın içerimsinde olduğum için buraya gelmeyi çok istiyordum,bu da iyi bir fırsat oldu. UNESCO’nun diğer merkezlerindeki çekimlerine de katılacağım.Kapadokya anlatmaya gerek yok, bölgenin her bir yanı zaten bir  fotoğraf.” Diye konuştu.

Kızılay Kan Merkezi’nde doktor olarak görev yapan Metin Gönen’de Lise yıllarından beri fotoğrafa ilgisinin olduğunu belirterek; “ Ben internetten buldum,. Tesadüfen katıldım. Olumlu bir çalışma olduğuna düşünüyorum. Pandemi  şartlarında bir sıkıntı olduğuna inanmıyorum.Maske ve mesafeye uyulduğu sürece bir sıkıntının olacağına inanmıyorum. Fotoğraf lise yıllarından beri hobim. Böyle bir etkinlik olduğu için katılmak istedim.” dedi.

Kapadokya Foto Safariye Rusya Federasyonundan katılan Maria  Vokona ‘ da ‘ Türkiye’ye bu projeye katılmak için geldim. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. İlk kez geldim.Böyle bir yerin dünyanın başka bir yerinde olduğuna inanmıyorum. Rusya’da döndüğümde aileme bol bol anlatacağım,ailem ile de birlikte ileriki yıllarda buraya yeniden gelirim.” Dedi.

Kapadokya bölgesinden başlatılan  ülke genelindeki toplam 17 UNESCO Kültür mirası listesinde yer alan merkezleri konsept olarak ele alan foto safari, 29 Mayıs 2022’ de İstanbul’da sona erecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA)’nın da desteklediği bir sosyal sorumluluk projesi olan Foto Safari, konsept olarak sadece  UNESCO unsurlarında gerçekleşecek. Organizasyonun ana sponsorluğunu ise Touristica firması gerçekleştiriyor.

Fotoğraf tutkunları, 23-25 Eylül tarihlerinde, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Göreme Aşıklar Vadisi, Avanos Paşabağ, Çavuşin Köyü ve Kızılçukur’u fotoğraflayacaklar.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam