reklam

Tarihi konağa Nevşehir belediyesi sahip çıktı « Nevşehir Trend Haber

17 Ekim 2021 - 02:50

Tarihi konağa Nevşehir belediyesi sahip çıktı

Son Güncelleme :

28 Aralık 2017 - 8:58

51 views
reklam
Tarihi konağa Nevşehir belediyesi sahip  çıktı
reklam

Nevşehir’in Camicedid Mahallesinde bulunan tarihi Beyler Konağı’nda , Nevşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan restorasyon ve konservasyon  çalışmaları devam ediyor.

Nevşehir Belediyesi’ nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde yürüttüğü Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel  Dönüşüm Projesi kapsamında  keşfedilen    dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu  bölgede yer alan ve  19. yüzyıla tarihlenen tarihi Beyler Konağı’nın geçen yıl içerisinde dış duvar bölümlerinde restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı.

Belediye’nin öncülüğünde başlatılan ve restorasyon  projesi Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından da onaylanan  iki katlı tarihi   Beyler Konağının aslına uygun şekilde restorasyonu ve konservasyonuna yönelik çalışmalar  devam ediyor.

Tavanda görülen kalem işi bezemelerin abartılı barok karakterlerden ziyade daha sade ve natüralist üslupta olması ve S kıvrımlı dallar gibi özelliklerinin de belirgin bir şekilde ortaya konulduğu Beyler  Konağı’nda  sulu ve topraktan doğal olarak yapılan boyalarla bitkisel motifler dikkat çekiyor.

Alanında uzman bir ekip  tarafından Belediye Strateji Geliştirme Müdürlüğü ekiplerinin sorumluluğunda devam eden restore çalışmalarının tamamlanasıyla birlikte Beyler Konağının, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olarak turizme kazandırılması planlanıyor.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam