Tarih Bölümü Öğrencileri Yeni Gösterime Giren ‘Direniş Karatay’ Filminde Buluştu « Nevşehir Trend Haber

27 Ekim 2021 - 15:10
reklam

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri Tarih Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç ve Başkan Yardımcılarından Yrd. Doç. Dr. Gülser Oğuz ile Yrd. Doç. Dr. Tekin Tuncer’in öncülüğünde 9 Mart’ta gösterime giren ‘Direniş Karatay’ filmini seyrettiler.

Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç ‘Direniş Karatay’ filminin, Türk milletinin tarihin her devrinde ortaya koyduğu destansı mücadelelerin filmde sahnelendiği ve millet olarak gelişen olaylar karşısındaki direniş refleksinin bu filme de yansıdığını söyledi. Saraç, bu ve buna benzer filmlerin beyaz perdeye aktarılmasının çok önem arz ettiğini ifade etti.

Tarihi okuyarak öğrenmek bir yana, onu beyaz perdede izlemenin kendilerine sunulmuş bir ayrıcalık olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Tekin Tuncer, filmde Celalettin Karatay’ın anlatılması, Mevlana’ya değinilmesinin filmi daha anlamlı kıldığını söyledi.

Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gülser Oğuz ise, ana temasını Selçuklu ve Moğol Devletlerinin oluşturduğu filmde, bu iki devletin karşılaştırılarak ve her sahnesinde tarihten bir alıntı yapılarak izleyicilerle buluşturulmasının önemine değindi.

Tarih Bölümü öğrencileri de, tarih geleceğin bir aynası olduğu anlayışından yola çıkarak bu aynayı kendilerine tuttukları için KTO Karatay Üniversitesine, oyuncu kadrosuna ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler

 

15 Mart 2018 - 13:35

46 views

Tarih Bölümü Öğrencileri Yeni Gösterime Giren ‘Direniş Karatay’ Filminde Buluştu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri Tarih Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç ve Başkan Yardımcılarından Yrd. Doç. Dr. Gülser Oğuz ile Yrd. Doç. Dr. Tekin Tuncer’in öncülüğünde 9 Mart’ta gösterime giren ‘Direniş Karatay’ filmini seyrettiler. Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç ‘Direniş Karatay’ filminin, Türk milletinin tarihin […]

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam