reklam

SARI BASIN KARTININ KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ « Nevşehir Trend Haber

23 Eylül 2021 - 23:44

SARI BASIN KARTININ KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

Son Güncelleme :

06 Ocak 2017 - 8:40

84 views
reklam
SARI BASIN KARTININ KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ
reklam

GÜRER SARI BASIN KARTININ KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer asli görevi gazetecilik olmayan fakat herhangi bir yayın organında üç binden fazla köşe yazısı yayınlanan kişilere sarı basın kartı verilmesi için kanun değişiklik teklifi verdi.
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Kanun teklifi gerekçesinde,“Düzenli olarak gazetelerde köşe yazısı yazan ancak farklı meslek gruplarından olan kişiler özünde toplumda ‘gazeteci’ olarak tanımlanmaktadır.
Düşünce üreten ve gönüllülük çerçevesinde çoğunluğu yazı yazan bu kişilerin sarı basın kartı taşıması yaptıkları üretimle bağdaşır bir durumdur. Ülkemizde bir gazeteden sigortalı olup, bir satır yazı yazmadan matbaa işleri yapan bir çok kişide sarı basın kartı olduğu gerçektir.
Bu bağlamda gazetelerde her gün köşe yazarlığı yapan kişiler, toplumda, gazetecilik mesleğiyle daha özdeş görülmektedir. Bu nedenle sarı basın kartı verilmesi doğru olacaktır.”dedi. Gürer bu teklifinin kanunlaşması durumunda özellikle yerel basında köşe yazarlarının sayısında artış da oluşacağını ve daha çok düşünce yazılan, paylaşılan bir sürecin doğabileceğine de dikkat çekti.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
8/6/1984 tarihli ve 231 sayılı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair teklifim gerekçesi ile birlikte ektedir. Gereğini saygılarımla arz ederim.
Ömer Fethi GÜRER
Niğde Milletvekili

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam