reklam

Şairler Kapadokya’da Buluştu « Nevşehir Trend Haber

17 Ekim 2021 - 02:18

Şairler Kapadokya’da Buluştu

Son Güncelleme :

16 Aralık 2017 - 9:45

45 views
reklam
Şairler Kapadokya’da Buluştu
reklam

Bu yıl,12.  Uluslararası Kapadokya Şiir Şöleni’ Türkiye’nin değişik illerinden 35 şairin katılıyla huşu içinde gerçekleşti. Birbirinden güzel şiirlerini Kapadokya’nın merkezi Nevşehir’de başlayarak söyleyen şairler, programa Göreme, Kırşehir ve Kozaklı’da devam ettiler. Avrupa Kapadokya Kültür Dernek Başkanı Mümün Uluç’un hazırlayıp sunduğu ‘Şiir Şöleni’inde Karaman’lı şair İbrahim Şaşma 1. oldu

Nevşehir Hacıbektaş Üniversitesi’nde buluşan kafile, öğle yemeğinden sonra Rektör yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcan’ı ziyaret etti. Tanışma faslından sonra, Nevşehir ‘Şehitlik Anıtı’ ziyaret edildi. 1. Dünya savaşından günümüze kadar olan şehitler ve 15 Temmuz şehitleri adına yapılan ‘Vatan Size Minnettar’ şehitlik anıtı’nda bütün vatan şehitleri için dua yapıldı. Nevşehir Valiliği’ni de ziyaret eden kafileyi, vali yardımcısı Nevzat Sinan toplantı salonuna alarak misafirlere ‘hoş geldiniz’ diyerek tanıştı. Bu tanışmanın akabinde grup, akşam programına hazırlanmak ve kısa süreli dinlenmek için otele yerleşti.

 Şairler Göreme’de döktürdü

Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ilk program, araştırmacı, yazar ve Şair Sadi Tektil’in 45. Sanat yılı adına yapıldı. 35 şairin sahne aldığı şölen’de şairlerin söyledikleri şiirleri büyük bir dikkatle dinleyen davetliler tutukları alkışlarla teşekkür ettiler. Gece geç saatlere kadar devam eden programda Başkan Mümün Uluç’un hazırlayıp sunduğu Kanal Avrupa’da yayınlanan ‘Anadolu Diyarı’nın 600. program pastası kesildi.   ‘Şiir Şölen’inin 2. gününde Uçhisar ve Göreme gezisi yapıldıktan sonra, Göreme Belediyesi  Belediye salonunda şiir dinletisi gerçekleştirildi. Türkiye’nin dörtbir tarafından gelen değerli şairler, birbirinden güzel ve bir o kadar da duygulu şiirlerini seslendirdiler. Kelimenin tam anlamıyla ‘Şairler Göreme’de Döktürdü.’  Avanos, Gülşehir ve Hacıbektaş-ı Veli Müzesi ve Türbe’sinide ziyaret eden kafile, Kırşehir’e doğru 3. programını yapmak üzere yola çıktı.

İbrahim Özdemir’in ‘Müze’ Evi

Kırşehir’de Belediye’ye ait olan ‘Agalar Konağı’nda sunulan leziz bir akşam yemeğinden sonra, Kırşehir Kültür Merkezi’ndeki ‘Şiir Şöleni’ için salona geçildi. Burada 65. sanat yılını kutlayan İbrahim Özdemir misafirlerini karşıladı. Belediye ve şehir idaresinden görevlilerin de yer aldığı programda, şairler yine o güzel ve bir o kadar da duygusal şirilerini birer birer seslendirdiler. Program sonunda İbrahim Özdemir’in 65. Sanat yılı pastasi aile efradının da katılımıyla kesildi. Özdemir’in evine geçen heyet, evin müzeyi andırması karşısında hayranlıklarını dile getirdiler. Burada yapılan çay sohbetiyle birlikte vedalaşan ekip, Nevşehir’e kaldıkları otele yerleşip sabahı beklediler.

Tandırda kuru fasulye ve bulgur pilavı ikram edildi

Ortahisar Belediyesi ve Ortahisar kalesi gezildi. Ürgüp’e doğru yola çıkılarak, Ürgüp ve çevresinde hatıra resimleri çeken grup, Kültür Bakanlığı Sanatçısı Hasan Gül’ün evindeki davete icabet etti. Anne Hatice Gül’ün tandırda yaptığı kuru fasulye, bulgur pilavı, turşu, haside ve asmalık üzüm ile tam bir doğal ortamda afiyetle yenen öğle yemeği bütün yorgunlukları attı. Kozaklı’da ikamet eden engelli (kaza sonucu) sanatçı Ferudun Türkmen evinde ziyaret eden edildi.  Şiir Şöleni’nin yapılacağı Sanitas otelin salonuna geçildi.  Şairler yine okudukları o güzelim şiirleri ile adeta gönüllerde taht kurdular. Ferudun Türkmen’in 25. Sanat yılı pastası aile efradı, şairler ve Mümün Uluç tarafından birlikte kesildi. Jurinin değerlendirmesi sonucu, şölende Karamanlı şair İbrahim Şaşma 1., Şanlıurfa’dan katılan şair Mustafa Sade 2. ve Kahramanmaraş’dan katılan şair D. Mehmet Dalkanat 3. seçildi. Eskişehir’li şair ve sanatçı Fikret Akın juri özel ödülüne laik görüldü. Şairlere ve programa Almanya’dan katılan gazeteci Ali Osman Doğan’a kültür ve sanata yaptıkları katkılardan dolayı plaket ve teşekkür belgeleri taktim edildi. Heyet, geceyi  Termal İnan otelde geçirdi. Sabah kahvaltısından sonra Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven’i makamında ziyaret eden grup, Başkan’ın sıcak karşılamasından dolayı teşekkür ederek kitap hediye ettiler.

Uluç, destek verenlere teşekkür etti

Başkan Uluç yaptığı konuşmada, Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılan bütün şairlere teşekkür ederek, ‘’Kültür ve sanat bir milletin geçmişini belirler ve aynı zamanda geleceğine yön verir. Bizlere 12. Şiir Şölenimizde lojistik destek veren Nevşehir Valiiği’ne, katkıları olan belediyelere bir kez daha teşekkür ediyorum. Ana sponsorumuz Yüksel Dükan’a da ayrıca teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu. 3 günde 4 program yapıldı. En duygusalı ise bu kısa süre içinde arkadaşlık ve hatta dostlukların kurulduğu ‘Şiir Şöleni’nden vedalaşma zamanı oldu. Tekrar görüşmek ümidiyle vedalaşıldı.

Ali Osman Doğan- -NEVŞEHİR
 

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam