reklam

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarına da deva « nevsehir haber

5 Şubat 2023 - 13:04

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarına da deva

Son Güncelleme :

22 Mayıs 2017 - 17:20

reklam
Kas ve iskelet sistemi hastalıklarına da deva
reklam

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarına da deva

NEVŞEHİR(MHA) Kozaklı ilçe merkezinde bulunan jeotermal su ile verilen sağlık tedavisi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nde çeşitli kas – iskelet sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.   Fizik Tedavi:  kalça, ayak bileği, omuz, dirsek  Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nde çeşitli kas – iskelet sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.   Fizik Tedavi:  kalça, ayak bileği, omuz, dirsek  Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nde çeşitli kas – iskelet sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılmakta.

Romatizmal Rahatsızlıklar

Kronik romatizma türleri, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Çoğunlukla hareket kısıtlılığı ve ağrı olarak etki eden bu rahatsızlığın neden olduğu şikâyetlerin azaltılmasında, termal su tedavisi önemli bir yere sahiptir. Termal su tedavisi sayesinde kronik romatizmalı hastaların günlük yaşam kalitesi ve yaşam konforu artırılabilmektedir. Hekim kontrolünde yapılan banyolar sonucunda ağrıların giderilmesi doğrultusunda son derece önemli sonuçlar elde edilebilmektedir. Termal su; romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi kronik bel ağrıları, osteoartrit gibi noninflamatuar eklem hastalıkları ile miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarında ise tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Ortopedik Rahatsızlıklar

Ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde, termal su sayesinde etkili sonuçlar elde edilmektedir. Ortopedik veya iskelet sistemine yönelik ameliyatlar sonrasında oluşan eklem tutuklukları, kazalardan veya ameliyatlardan kalan sekeller, eklem donmaları ve adale sertliklerinin rehabilitasyonunda termal su tedavisinin önemli yeri bulunmaktadır. Termal su sayesinde kırıkların daha kısa sürede iyileştirildiği, hastalık sonrası yerleşen işlev bozukluklarının düzeltilebildiği, beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumların ardından yürütülen hareketli hale getirme tedavilerinde etkili sonuçlar elde edilmektedir. Nörolojik Rahatsızlıklar

Suyun rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi, rehabilitasyonun kritik öneme sahip olduğu beyin felci, celebral palsy (spastik), çocuk felci (polio) gibi nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Rehabilitasyon ve tedavilerin başarıya ulaşmasında, uygulamaların konusunda uzman kişilerin denetiminde yürütülmesinin kritik etkisi bulunmaktadır. Doğru çevresel koşulların sağlanması da sonuca etki eden faktörlerin arasında yer almaktadır. Termal suyun ayrıca, ruhi yorgunluklar ve zihin (dimağ) yorgunluğu gibi şikayetlerin giderilmesinde faydaları bulunmaktadır.

Deri Hastalıkları

Hipertermal (40-42ºC sıcaklıktaki) sularımızın deri yüzeyi üzerinden gerek hidrostatik geçişim, gerek emilim, gerekse de deride birikim yolu ile yaptığı fiziko-kimyasal değişiklikler, birçok deri hastalığının tıbbi tedavisine kolaylaştırıcı etki göstermektedir. Kaplıca sularının deri yüzeyindeki direkt etkilerinden en önemlisi yüzeysel kan dolaşımının hızlandırılmasıdır. Kaplıca kürü sonrasında saç yapısında olumlu değişiklikler, saçların görünümünde parlaklık ve sağlık, cilt görünümünde canlılık gözlenmektedir. Termal su, biyolojik hücre yıpranmasını ve yaşlanma hızınıyavaşlatarak yediden yetmişe herkese daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır.

Beyin (Selebral) Damar Hastalıkları

Felç (inme) sekellerinin rehabilitasyonunda, stres ve strese bağlı rahatsızlıkların tedavisinde, nörovejatif distoni örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında balneolojik etkilerin yanı sıra çeşitli masaj ve benzeri uygulamaların entegrasyonu ile ‘Wellness’ kapsamında bulunan iyileştirici uygulamalar başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Hemipleji (vücudun bir yerinin felci), parapleji (her iki alt bacağın felci) gibi farklı durumlarda iyileştirici sonuçlar alınmaktadır.

Nefrolojik Hastalıklar

Başlıca böbrekler olmak üzere, mesane ve idrar yollarını kapsayan boşaltım sistemi ile ilgili (nefrolojik) hastalıkların tedavisinde, termal suyun olumlu etkileri bulunmaktadır. Termal su, molekül ve partikül içeren yapısı sayesinde böbrekten süzülen kan miktarının artmasını sağlamaktadır. Bu artış, toksinlerden arınma (detoksifikasyon) sürecini olumlu etkilemektedir. Termal su, böbrek taşlarının vücuttan atılmasına; bağırsak hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, idrar kesesi iltihabı (sistit) gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmaktadır.

Kireçlenmeler, kas ağrıları ve siyatik

Eklemlerde ağrı ve hareketlerinde tutukluk, sonraki dönemlerde ise şekil bozukluklarına yol açan bir yıpranma hastalığı olan kireçlenmenin (osteoartrit ), eklem kireçlenmeleri (artroz) ve omurga kireçlenmesi (spondilit) gibi farklı türleri bulunmaktadır. Termal su, kireçlenme tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerin başında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra, kas ağrıları (miyalji) ve siyatik şikâyetlerinin azaltılmasında etkili olmaktadır.

 

 

Çölyak hastalığı (Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan  yapıların bozulmasından dolayı ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli protein neden olmaktadır.

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Hastalık yaşamın her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın oluşması için hem genetik yatkınlık olması hem de glutenli gıdalar tüketilmesi gerekir.
Çölyak hastalığı yaşam boyu süren tek gıda alerjisidir.
Tanı gecikmesinde ölüme kadar varabilen geniş bir klinik yelpaze ile karşımıza çıkmasına rağmen tanı konulduktan sonra hastalık olmaktan çıkarak bir yaşam biçimi haline gelmektedir.
Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Teşhis yöntemlerinden kan testleri serolojik özel testler  (AGA, EMA) ile ön tanı konmakta ancak kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır.
Çölyak hastalığı olan çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir.
Yetişkinlerde ise;  Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı,  kas zayıflığı,  kansızlık, ishal, kusma, nedeni bilinmeyen karaciğer hastalıkları,   iştahsızlık, gaz şikayetleri,  eklem ve kemik ağrıları, sinirlilik, ciltte kaşıntılı döküntüler çölyak belirtisi olabilir.
Çölyak hastalığının tek tedavisi;  ömür boyu gluten içermeyen beslenme programı uygulamaktır. Hazırlanma aşamasında gluten kompleksi oluşturan besinler; buğday, arpa, çavdar, yulaf tahıllarıdır.  Ayrıca marketlerde satılan hazır gıdaların içeriklerine dikkat etmelidir.
Çölyak hastaları için güvenli yiyecekler:
·       Tüm sebzeler ve meyveler,
·       tüm kuru baklagiller,
·       katkısız katı ve sıvı yağlar,
·        yumurta,
·        bal,
·        reçel,
·        basit toz şeker,
·        zeytin,
·       Et, balık, tavuk, (Bu ürünler katkılı olmadıkları gibi daha önce unla kızartılmış bir yağda kızartılıp işleme tabi tutulmamalıdır.)
·       Una batırılmamış konserve çeşitleri,
·       mısır, pirinç,patatesin hem kendileri hem de unları besin hazırlamada kullanılabilir. Ayrıca kestane unu, nohut unu, soya unu, üzüm çekirdeği unu da kullanılabilir. Evde çekilmiş güvenli baharatlar kullanılabilir.
Glutensiz unlarla yapılan hamur işleri de tüketilebilir.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam