reklam

Nevşehir Yeraltı Kilisesi Ahiler Kalkınma Ajansının Teknik Desteği İle Gün Yüzüne Çıkıyor « Nevşehir Trend Haber

16 Eylül 2021 - 14:41

Nevşehir Yeraltı Kilisesi Ahiler Kalkınma Ajansının Teknik Desteği İle Gün Yüzüne Çıkıyor

Son Güncelleme :

30 Aralık 2016 - 10:44

64 views
reklam
Nevşehir Yeraltı Kilisesi Ahiler Kalkınma Ajansının Teknik Desteği İle Gün Yüzüne Çıkıyor
reklam

Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan 2016 yılı Teknik Destek programı kapsamında, “Nevşehir Kale Etrafı Arkeolojik Sit Alanındaki Yeraltı Kilisesinin Korunmasına Yönelik Danışmanlık” isimli proje için teknik destek aldı.

Proje kapsamında, Nevşehir merkezdeki ören yerinin turizme kazandırılmasında önemli yeri olan tarihi yapılardan yeraltı kilisesinin korunması ve restorasyonu için, uzmanları tarafından bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışmalar sonrası söz konusu Yeraltı Kilisesi’nin, Dünya Ortodoksluğunun tarihi akışına yön verecek bölgedeki ilk yeraltı kilisesi olduğu belirtiliyor. Uzun yıllar toprak altında kalan ve turistik değeri yüksek olana bu kilisede bölgedeki diğer kiliselerden farklı duvar resimlerine rastlanması tarihi yapının değerini artırdığı da ifade ediliyor.

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından Projeyle, kaya yapısı ve duvar resimlerinde tahribatlar oluşan yeraltı kilisesinin, yapısal sağlamlaştırma ve korunmasına yönelik mevcut durumunun ortaya konması amaçlanıyor.7 gün, 28 saat süreyle uygulanan projeyle, 8 kurum çalışanı da eğitim aldı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam