reklam

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehir’de görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi. « Nevşehir Trend Haber

24 Eylül 2021 - 06:04

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehir’de görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Son Güncelleme :

25 Ekim 2017 - 12:08

51 views
reklam
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehir’de görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi.
reklam

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehir’de görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Üniversitenin Damat İbrahim Paşa Yerleşkesi Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesislerinde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına; Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ertan Özensel ve Prof. Dr. Fatma Karipcin, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Abdulkadir Uzunöz, Genel Sekreter Sibel Akbaş, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Direktörü Doç. Dr. Bayram Deviren, İdari Koordinatör Fatih Mehmet Sürmeli, Üniversitenin daire başkanları, ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

Rektör  Prof. Dr. Mazhar Bağlı, üniversitemizin gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi amaçladığı çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Rektörümüz konuşmasında “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bu ilin gerçekten en önemli kurumlarından, bu bölgeye katma değer katabilme potansiyeline sahip olan kurumlarından birisidir. Özellikle Kapadokya yöresinin, Nevşehir’in ve  Hacıbektaş Veli’nin mirasının bir sonraki nesle aktarılmasında, bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı birlikte yaşamayla ilgili felsefenin ve düşüncenin yeniden üretilmeye çalışıldığı bir  sürekçe Hacıbektaş Veli’in mirasının bizim için kıymetli bir hazine olduğunu hep birlikte biliyoruz ve bunun Nevşehir’de olması Nevşehir için  büyük bir kazançtır.  Gerçekten Nevşehir ve Kapadokya bölgesi tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle kıymetli bir yer ve bizim bu kıymete uygun hizmet üretmek boynumuzun borcudur. Göreve geldiğim günden bugüne Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesini, görev yaptığım diğer üniversiteler ile kıyasladığımda bu üniversiteye Nevşehir halkının yaptığı katkı kadar Türkiye’nin hiçbir yerinde  katkı yapılmadı. Buradaki katkıyı insanlar öyle canı gönülden ve severek yapıyorlar ki, insan şaşırıyor.

Üniversite olarak,  turizm ve Hacıbektaş Veli’nin düşüncesi ile oluşturmuş olduğu kardeşlik halkasının bütün Türkiye’ye yaygınlaştırılması konusunda gerek akademik, gerek toplumsal olarak, gerekse kente bir katma değer üretme anlamında çalışmalarda bulunuyoruz.

Bu sene yeni gelen öğrencilerimizle birlikte üniversitemizin öğrenci sayısı 23 bin oldu. Öğrencilerimizin eğitim-öğretimi başta olmak üzere istek ve taleplerinin karşılanması yönünde bizlere çok iş düşüyor ve bu yönde çalışmalarda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz. Üniversitemizin gelişim alanlarını belirledik ve iki konuyu çok önemsiyoruz. Birincisi turizm alanı ve Turizm Fakültemizi geliştirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda geçtiğimiz haftalarda üniversitemiz bünyesinde Japan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalımızın açılışını gerçekleştirdik. YÖK’ün aldığı karar gereği her üniversite kendisine bir bölge seçmesi gerekiyor. Bizde üniversite olarak kendimize Japonya ve Güney Kore’yi seçtik. İnşallah önümüzdeki senede Çin Dili ve Edebiyatı ile Rus Dili ve Edebiyatını açmayı planlıyoruz. Biliyorsunuz ki, 2018 yılı Türkiye’de Çin yılı edildi ve 2 milyon turistin gelmesi bekleniyor. Üniversitemizin bu anlamda da önemli çalışmaları bulunuyor.  İkincisi ise,  akademik olarak üniversitemizde patent almak, bir takım projelerde gerçekten uluslararası anlamda işbirliği yürütmek ve özellikle Avanos’taki seramik ve cam çalışmalarında Kore, Çin ve Japonya ile sıkı işbirliğinde bulunarak çok daha iyi üretimler gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

Üniversite olarak TÜBİTAK’a sunduğumuz önemli bir projemiz var. Biz balon üretiminin burada gerçekleştirilmesi için bir firmayla birlikte TÜBİTAK’a girişimde bulunduk. Bütün alt yapı hizmetlerimizi tamamladık ve Bakanlık ile gerekli görüşmelerimiz de devam ediyor. Ayrıca kendi öz tüketimimizle ilgili güneş enerjisi santrali kurmaya yönelik çalışmamız var.  Sayın Enerji Bakanımızın üniversitemizi ziyaretlerinde  öz tüketimimiz için güneş enerji santrali kurma talebimizi kendilerine ilettik ve bu isteğimizi olumlu karşıladı. Bütün çalışmalarımız tamamlandı ve yakın bir zamanda neticeyi alacağız.

Ayrıca hızlı trenin Nevşehir’den geçmesi üniversitemiz açısından da büyük önem taşıyor. Çünkü bu vesileyle daha çok hocamızın üniversitemize gelmesine fiziki açıdan büyük kolaylık olacaktır.  Biz de üniversitemizin imkanını arttırdığımızda daha çok hocamız bizi tercih edecektir. Üniversitelerde kalite iki şeye bağlıdır. Bunlar öğretim üyelerinin başarıları ve fizik alt yapıdır. Biz hem öğretim üyelerinin kalitesi ve başarılarını arttırmak istiyoruz hem de fiziki alt yapımızı yeterli hale getirmek adına laboratuvar, araştırma merkezlerimiz ve araştırma yapmak isteyen öğretim üyelerimize gerekli bütçenin sağlanması için önemli çalışmalar yürütüyoruz.

Bizim kendi imkanlarımızla buradaki potansiyelimizi kamuoyuna duyurmamız imkansız. Bu noktada siz değerli basın mensuplarının desteğine ihtiyacımız var. Üniversitemizin yaptığı çalışmalarıyla, üniversitemizin bu kentin bir marka değeri olduğunu ve bu kentin geleceğine yönelik çok önemli bir yol haritasını, bir mastır planı çıkaracağı inancındayız. Bu yönde de çalışmalarımızla devam ediyor. Siz değerli basın mensuplarının her türlü düşüncelerini, her türlü tavsiyelerini önemsiyor ve desteklerinizi bekliyoruz. Hepinize bir kez daha bugüne kadar göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum. “dedi.

Rektör Bağlı konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam