reklam

Nevşehir Belediyesi’ne Uluslararası Kongrede  İki ödül « Nevşehir Trend Haber

17 Ekim 2021 - 14:55

Nevşehir Belediyesi’ne Uluslararası Kongrede  İki ödül

Son Güncelleme :

18 Nisan 2018 - 6:18

62 views
reklam
Nevşehir Belediyesi’ne Uluslararası Kongrede  İki ödül
reklam

Nevşehir’in  Ürgüp ilçesinde bu yıl 2. si gerçekleştirilen Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi nedeniyle düzenlenen yarışmada, Nevşehir Belediyesi iki ödülün sahibi oldu.

2.Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi düzenleme komitesi tarafından oluşturulan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Nevşehir Belediyesi , Sağlıklı yaşanabilir ve estetik şehir- Nevşehir projesi ile Sağlıklı Çevre projesinde birinciliği elde etti.

Nevşehir Belediyesi  Özel İnsanlar Eğitim Merkezi projesiyle de sağlık ve sosyal hizmet kategorisinde 3. lüğe layık görüldü.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde şehir, Çevre ve Sağlıkta işbirliği ana fikri ile ; sağlıklı ve sürdürebilir kentler yaratmak için akademisyenlerin, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin, merkezi idare kuruluşlarının ve vatandaşların ortak bir yaklaşımla hareket etmesi için izlenecek yolların belirleneceği ve akademik çalışmaların ortaya konulacağı  2. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresinde  Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver görüşlerini dile getirdi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver konuşmasında , şehirlerde ortaya konulacak plan ve projelerin şehrin özgürleşmesi ve yaşayanların özel ve kendilerini özgür hissedebilecek düzeyde hazırlanması gerektiğini belirtti.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde düzenlenen kongrede konuşan Belediye Başkanı Hasan Ünver, geçmişte kimi zaman  görkemli ve gösterişli  büyük yapıların,  medeniyetlerin destekleyen unsurları olduğunu düşündürmesine karşın, kimi zamanda çadırlarda yaşayan insanların konuştukları laflar ve verdikleri hayat tecrübelerinin insanların kalan kısımlarını değiştirebildiğini ifade etti.

YENİ EDİSONLAR,YENİ GRAHAM BELL’LER ARAYIŞINDA OLMAMIZ  GEREKİR

Yaşanılan hayatta insanların hayvanlardan bile dersler alabilecek süreçlerin olduğuna dikket çeken Ünver “Kimi zaman insanların hayvanlardan alacakları çok ders mi var diye soruyoruz kendimize.?  Mesela deniz dibindeki balıklar hiç birbirlerine pasaport sormuyorlar, hiç bir zaman ‘Karasularımızı ihlal ettiniz ‘ diye birbirlerini suçlamıyorlar. Sıcak iklimlere uçan kuşlarda öyle , hiç kimseye pasaport göstermiyorlar,  ‘Sen benim hava sahamı ihlal ettin’ diye kimse kimseden hesap sormuyor lar. Dünyayı o kadar güzel paylaşıp yaşıyorlar ki. Sosyal medyadan görüyoruz kimi zaman, mesela avlanmakta olan  bir Leopar, Ceylanın gebe olduğunu görüyor ve onu avlamaktan vazgeçiyor. Bence hayvanlardan alacağımız çok ders var mı? Bana  göre var. Akşamdan sabaha değiştirdiğimiz projelerde hedefimiz olan  şehrin insanlarını özgürleştirmediğimiz projelerle,  bulunduğumuz şehirleri  bazen yaşanmaz hale getiriyoruz Oysa  yaptığımız her projenin altına şehrin özgürleştirilmesi,  yaşayanların özel ve kendini özgür hissetmesi gerekmiyor mu.? .  Birkaç metrelik alanın içindeki alanın üzerine ‘Çimlere  basmak yasaktır’ lanet olası levhalarla donatmıyor muyuz. İnsanların maliyetlerini çimin maliyetlerini hesaplayarak mı asıyoruz acaba  onları. İşte sabahtan akşama yaptığımız projeler neticesinde bir yol ararken ,  yeniden ampulü icat etmeye çalışıyoruz, Edison ve Graham Bell ’leri keşfetmeye ve yeniden  telefonu icat etmeye çalışıyoruz, oysa artık insanlar bizden,  yeni Graham Bell’ leri bulmamızı, yeni Edison’ları  ortaya çıkartmamızı istiyor . Su ve  kanalizasyon sistemlerinin çağın gerektirdiği  niteliklerde olmasını istiyorlar. Yeni parklar yapılmasını istiyorlar.”

ÖZEL İNSANLARIN,ÖZEL OLDUKLARINI HİSSETTİREN PROJELERE İMZA ATIYORUZ

Ünver,  şehir hayatında yıllar yılı unutulan ve kendilerinin Özel İnsanlar olarak da isimlendirdikleri  Engellilerin sosyal hayat düzeylerini artırıcı bir dizi çalışmaları gerek Türkiye ve gerekse de dünyaya örnek oluşturması anlamında hazırladıkları bir proje ile ortaya koyduklarını ifade ederek şöyle konuştu: “ Nevşehir Belediyesi olarak Özel İnsanlarımız için i oldukça düşük maliyetli bir proje hazırladık. Dünyanın önde gelen yerel yönetim organizasyonlarının dikkatini çekti. Dünya genelinde uygulanabilir 30 proje içerisinde yer aldı. Projemizdeki ana düşünce,  Özel İnsanların  hayatın her alanında etkin bir şekilde yararlanmasını  öngörüyordu.Özel insanların gerçekten yaşadıkları bu toplumda özel bireyler olduklarını hissetmelerini sağlayan bir proje idi.  Özel İnsanlarımızın yanı sıra, onların  ailelerinin de hayatta var olduklarını, sosyal bir yaşamlarının bulunduğunu oldukça belirgin olarak öne çıkartan projemizle, artık engelli bireye sahip olan annelerin de yüzü gülüyor. Evlerinden araçla alınan Özel İnsanlarımız,  akşam saatlerine kadar uzmanlardan oluşan bir ekip ile hem eğitiliyor, hem el becerileri kazandırılıyor ve hem de akranlarıyla hoşça vakit geçiriyor. Bu arada engelli bireye sahip anneler de, yıllarca özlem duydukları komşu ve akraba  ziyaretlerine gidebiliyor,  Pazar alışverişlerini ‘Acaba eve bıraktığım engelli oğlum veya kızım şu an ne durumda?,  başına bir şey mi geldi ? ‘ kaygılarından tamamen uzak bir şekilde, sosyal bir birey olmanın tüm gereklerini yerine getirerek gerçekleştirebiliyor. Biz bunu oldukça düşük bütçeli bir proje ile ortaya koyduk ve bu projemizde artık belediyemizin kurumsal yapısı içerisinde hak ettiği yeri buldu.” şeklinde konuştu.

Ürgüp Perissia Otel Fuayene salonunda,  Nevşehir Belediyesi tarafından   gerçekleştirilen kültürel ve sosyal alanlardaki projeler,  kongreyi izlemeye gelen konuklara yönelik açılan stant da tanıtıldı.

 

 

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam