izmir escort

reklam

NEVŞEHİR BELEDİYESİ YERALTI KİLİSESİ İÇİN TEKNİK DANIŞMANLIK DESTEĞİ ALDI « Nevşehir Trend Haber

25 Temmuz 2021 - 11:24

NEVŞEHİR BELEDİYESİ YERALTI KİLİSESİ İÇİN TEKNİK DANIŞMANLIK DESTEĞİ ALDI

Son Güncelleme :

03 Ocak 2017 - 6:35

50 views
reklam
NEVŞEHİR BELEDİYESİ YERALTI KİLİSESİ İÇİN TEKNİK DANIŞMANLIK DESTEĞİ ALDI
reklam

Nevşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Nevşehir Kale Etrafı Arkeolojik Sit alanında ortaya çıkartılan ve dünya Ortodoksluğunun tarihi akışına yön verecek düzeyde önem taşıdığı belirtilen yeraltı kilisesinin korunması ve restorasyonuna yönelik olarak 15 bin TL bedelli teknik danışmanlık desteği sağlandı.

Hâlihazırda Nevşehir Belediyesinin çalışmalarını yürüttüğü Nevşehir Kale Etrafı Arkeolojik Sit Alanındaki Yeraltı Kilisesinin Korunmasına Yönelik çalışmalar kapsamında, kaya yapısı ve duvar resimlerinde tahribatlar oluşan yeraltı kilisesinin yapısal sağlamlaştırma ve korunmasına yönelik mevcut durumunun ortaya konması ihtiyacına yönelik olarak Nevşehir Belediyesi ile Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği işbirliğinde hazırlanan danışmanlık projesi, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan 2016 yılı Teknik Destek programı kapsamında 15 bin TL bedelli olarak teknik destek aldı.

Danışmanlık firma yöneticileri tarafından 1 hafta süre ile devam eden teknik danışmanlık projesi 28 saat süre ile uygulandı. Konuyla ilgili olarak da 8 kurum çalışanı eğitim aldı. Dünya Ortodoksluğunun tarihi akışına yön verecek bölgedeki ilk yeraltı kilisesi konumunda değerlendirilen tarihi Kilise içerisinde, bölgedeki diğer kiliselerden farklı duvar resimlerine rastlandı.

Bulunduğu konum ve duvar resimleri ile birçok turisti Nevşehir şehir merkezine yönlendirebilecek  düzeyde önemli olan böylesine önemli yapı, yüz yıllardan beri gün yüzüne çıkartılamamıştı.

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam