reklam

Müzeler Günü Mustafapaşa’da kutlanacak « Nevşehir Trend Haber

17 Ekim 2021 - 15:54

Müzeler Günü Mustafapaşa’da kutlanacak

Son Güncelleme :

17 Mayıs 2018 - 8:18

48 views
reklam
Müzeler Günü Mustafapaşa’da kutlanacak
reklam

Uluslar arası Müzeler Birliği her yıl bir tema kapsamında müzeler Gününü kutluyor.Birlik, 2018 yılını “Hiper bağlantılı Müzeler: Yeni Yaklaşımlar,Yeni Kitleler” temasını seçti.

18 Mayıs Uluslar arası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında  Nevşehir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,Nevşehir Müze Müdürlüğü, HacıBektaş Müzesi, Ürgüp Müzesi ve Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi  ortak platformu ile kültürel faaliyet düzenliyor.Etkinliği, Kapadokya Üniversitesi, HacıBektaş Üniversitesi Türk Halk Bilimi öğretim üyesi Doç.Dr.Adem Öğer destekleyici olarak katılıyor.

Nevşehir ili Ürgüp İlçesi tarihi konakları ile ünlü Mustafapaşa (Sinasos) köyünde  Kapadokya  Sanat  ve Tarih Müzesinde  etkinlikler düzenlenecek.

Etkinlik 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 16:00 da başlayacak.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesinde yapılacak etkinliklerde aslen Kayseri’li olup İstanbul’da yaşayan Keçe Sanatçısı Filiz Uzel’in “Parmak İzi” adlı  geleneksel tepme keçe sergisi açılacak.Sergi, farklı metodlar ve bitkisel ürünler kullanılarak yapılan keçe çalışmaları sergilenecek .Kapadokya’da ilk kez geleneksel  tepme keçe sergisi müzede açılmış olacak.Ürgüp’lü Türk halk müziği sanatçısı Hasan Gül yöre türkülerinden bir dinleti sunacak.

Nevşehir HacıBektaş Üniversitesi Türk Halk Bilimi öğretim üyesi Doç.Dr.Adem Öğer ve öğrencileri unutulmuş halk oyunlarından biri olan “ Köy Seyirlik Oyunu”  etkinlik kapsamında izleyici karşısına çıkacaklar.

Etkinlik kapsamında  saat 17:00’ de  Kapadokya Üniversitesi Oktay Sinanoğlu salonunda  Despoina Papandreou  Kapadokya  Sanat ve Tarih Müzesine hediye edilen 60 yıllık kitre bebeklerin hikayesini anlatacağı  “Kapadokyalı Bebeklerin Tarihe Yolculuğu” adlı  söyleşiyi gerçekleştirecek…

Müzeler Günü etkinliği 21 Mayıs’a kadar devam edecek.Nevşehir ilinde ve Gülşehir, HacıBektaş beldelerinde kültürel etkinlikler düzenleniyor.

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam