reklam

Milli patatesle tarla günü yapıldı « Nevşehir Trend Haber

24 Eylül 2021 - 06:12

Milli patatesle tarla günü yapıldı

Son Güncelleme :

18 Ekim 2017 - 9:58

35 views
reklam
Milli patatesle tarla günü yapıldı
reklam

Milli patatesle tarla günü yapıldı

Nevşehir gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü ve Niğde patates araştırma enstitüsü ile ortaklaşa Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Yeşilöz köyünde milli patates le tarla günü yapıldı.

Köyde patates ekili tarlada hasat ederek tarla günü yapıldı. Programa Ürgüp kaymakamı Mehmet Maraşlı, Niğde patates araştırma enstitüsü müdürü Uğur Parlak, Nevşehir il gıda tarım ve hayvancılık müdürü Okan Yılmaz, Nevşehir Özel İdare genel sekreteri Savaş Benli, Nevşehir ziraat odası başkanı Salih Çelikbaş, Ürgüp ziraat odası başkanı Mustafa Korkmaz,  ve Çok sayıda çiftçi katıldılar.

Yapılan programda tarla sahibi Hüsnü Taşan, “Konuşmada milli patateslerimizden ekim yaptım çok memnunum, bundan böyle ithal patateslere yer yok” dedi.

Daha sonra Enstitü müdürü Uğur Parlak kürsüye çıktı. Parlak, “Sekiz çeşit milli patates üretip tescili yaptırdık. İki çeşit daha patates Çalışması bitme aşamasında bu gelecek iki çeşitte aynı zamanda bölgemizin baş belası olan siğil hastalığına dayanıklı olacaktır. Bu iki çeşidi Önümüzdeki yıl tescil edip piyasaya sunacağız. Sekiz çeşit patatesten nam isimli patates diğer patateslere göre %50 daha az gübre istiyor. Bu geliştirilen milli patateslere sahip çıkılmalı” diyerek çiftçilerimize seslendi.

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, “Patateslerimiz Şu anda 0,60 İle 0,90 Krş Arasında Gidiyor. Bu fiyatlar Güzel Fiyatlar. Geçmiş zamanlarda Patates para etmeyince meclisin valiliğin milletvekillerinin kapılarını aşındırıyordunuz. Şimdide o kapılara teşekkür etmeye gidin ama milli patatesten asla vazgeçmeyin” ifadelerinde bulundu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam