Mağara evler  zengin turistlerin gözdesi « Nevşehir Trend Haber

27 Ekim 2021 - 19:24

Mağara evler  zengin turistlerin gözdesi

Son Güncelleme :

15 Şubat 2017 - 10:08

64 views
reklam
Mağara evler  zengin turistlerin gözdesi
reklam

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde turistlerin,  ilk çağların doğallığını yaşatarak kültürel yöndeki ziyaretlerini yapmalarını sağlamak amacıyla birbiri ardına yapılan butik otel tarzındaki mağara evler, bölgedeki turizm kalite standartlarının artmasında önemli bir misyon üstlendiği belirtiliyor.

KAPADOKYA BOLGESINDE TURISTLER TARAFINDAN MAGARA EVLER OLARAK DA NITELENDIRILEN BU TIP BUTIK OTELLERDE TURIZMDE KALITEYI

Kapadokya bölgesinde ilk etapta Göreme ve Ürgüp ilçelerinde başlayan ve daha sonra da Avanos, Uçhisar ,Ortahisar, Mustafapaşa, İbrahimpaşa, Çavuşin ve Ayvalı gibi merkezlerde de butik otel düzeyinde 1990’lı yıllarda yaygınlaşan yumuşak tüf kayalara oyulu  mağara evler,yerli ve yabancı turistlere verilen nitelikli hizmet ve daha da uzman hale gelmiş turizm çalışanı ile bölge turizminin de Avrupa standartlarını da aşan bir düzeye getirdi.

Bölgedeki turistik konaklama tesislerinde konaklama ücreti 25-50 Avro arasında değişirken, mağara evlerde konaklamanın sadece bir gece konaklama bedeli 1500 Avro düzeyine kadar çıkabiliyor.

İlk çağın mistik tüm değerlerini oldukça rahat bir şekilde turistlerin bulabileceği mağara evlerde her türlü konfor düşünülmüş.

İnternet sisteminden yararlanmadan tutun,Jakuziye varana kadar her türlü konforun en ince bir şekilde dizayn edildiği mağara evlerde de genellikle organik tarım ile elde edilmiş tüm tarımsal ürünleri bulabilmekte mümkün.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz,  Kapadokya bölgesinde turistler tarafından  mağara evler olarak da nitelendirilen bu tip butik otellerde turizmin daha da kaliteli hale geldiğini söyledi.

Turizmde artan kalite ile birlikte doğallığında yapılan turizmin tüm değerlerinin konaklama ünitelerinde olması gerçeğinin mağara ev tipi butik otellerin ortaya çıkışında önemli etken olduğunu diye getiren Durmaz, mağara evlerinde  konaklamayı tercih edenler arasında Türkiye’nin yanı sıra çeşitli Avrupa ülkeleri ile Uzakdoğu ülkelerinin ,sinema ,müzik, siyaset, sanat ,spor,magazin ve edebiyat dünyasının ünlü isimlerinin yanı sıra bürokrasinin önde gelen isimlerinin de yer aldığını kaydetti.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam