reklam

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY, HACIBEKTAŞ’DA « Nevşehir Trend Haber

16 Eylül 2021 - 14:42

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY, HACIBEKTAŞ’DA

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2021 - 20:06

80 views
reklam
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY, HACIBEKTAŞ’DA
reklam

NEVŞEHİR(TRENDHABER)- Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hacıbektaş Veli hazretlerinin 750. Yıldönümü nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen anma etkinliklerine katıldı.

Bakan Ersoy, Hacıbektaş ilçesi ziyaretine, içinde  Türk-İslam Mutasavvufu Hacıbektaş-ı Veli’nin Türbesinin de bulunduğu Hacıbektaş Veli Müzesini ziyaret etti.

Bakan Ersoy daha sonra  Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe,Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran,Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ile sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ile seçkin bir davetli topluluğu ile birlikte, restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlanan ve  Alevi inancında Hacıbektaş Veli’yi ilk tanıyan isim olması açısından da vazgeçilmez bir öneme sahip olan Kadıncık Ana Türbesinin  ziyarete açılışını gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında  daha sonra Hacıbektaş Veli Müzesi girişinde oluşturulan platformda anma etkinliği gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da  katıldığı Hacıbektaş Veli’yi anma etkinliğinde konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Hünkar Hacıbektaş-ı Veli’nin insanlığa rehber olan evrensel değerlerinin yaşatılmasının en büyük vazifelerinden biri olduğunu ifade ederek şöyle konuştu; “ Hünkâr Hacı Bektaş Veli yaşadığı döneme sevgiyi, barışı getirmiş ve geleceğe ışık tutmuştur. Derin bir insan sevgisine, hoşgörüye, barışa, kardeşliğe, ilime dayalı düşünceleri Anadolu kimliğinin inşasına temel olmuştur.Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin insanlığa rehber olan evrensel değerlerini yaşatmak, bu toprakların insanları olarak bizim için en büyük vazifelerden biridir.Hacı Bektaş Veli’nin öğretileri, şu an bulunduğumuz topraklardan,  kendi adıyla anılmış olan Hacıbektaş ilçemizden tüm dünyaya yayılmıştır. Bu bakımdan topraklarımız bir mekân olmanın çok ötesinde anlamlar taşımaktadır. Burası tüm âleme sevgiyle, hoşgörüyle bakılan bir gönül dünyasıdır. Burası, incinse de incitmeyen, her ne arar ise kendi kalbinde arayan,  tüm insanlığı bir gören; bütün âleme hürmet eden eşsiz bir bilincin dünyasıdır. Bu bakımdan da güzel ilçemiz ve şehrimiz, Hacı Bektaş Veli’nin mirasının en önemli parçasıdır. Bu mirasın kıymetini bilmek ve nesilden nesile aktarmak da hepimiz için bir gönül sorumluluğudur. Huzurlarınızdan ayrılmadan Hacı Bektaş Veli’nin şu sözlerini hatırlatmak istiyorum. “Bizi sevenlerin gönüllerinde biz oturur, dillerinde de biz konuşuruz.” Bugün kalbimizde hissettiğimiz büyük sevgi, hoşgörü ve kardeşlik duygularıyla Hünkâr Hacı Bektaş Veli’ yi rahmetle anıyor; öğretilerinin ışığında tüm insanlığın huzur, sevgi ve kardeşlik içinde yaşamasını diliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı S

 

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam