izmir escort

reklam

Karbonmonoksit Zehirlenmesine Maruz Kalan 3 Kişi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Aldı « Nevşehir Trend Haber

29 Temmuz 2021 - 00:28

Karbonmonoksit Zehirlenmesine Maruz Kalan 3 Kişi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Aldı

Son Güncelleme :

16 Aralık 2016 - 6:45

98 views
reklam
Karbonmonoksit Zehirlenmesine Maruz Kalan 3 Kişi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Aldı
reklam

Nevşehir Devlet Hastanesi Karbonmonoksit Zehirlenmesine Maruz Kalan 3 Kişi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Aldı .

Genel Sekreter Uzm. Dr. Muhammet Çömçe Karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalan hastaların son durumunu değerlendirdi: “Nevşehir Devlet Hastanesine yoğun kış şartları nedeni ile gelen yaklaşık 63 Karbon monoksit zehirlenmesi teşhisi yapılan hastalardan 3 kişide yoğun zehirleme belirtileri tespit edildi. Bu hastalar Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezine götürülerek, bir seans tedavi sonrası müşahede altına alınıp, sonrasında evlerine taburcu edilmiştir. Bölgemizde böyle bir merkezimizin varlığı bu tarz hastalarımızın kısa sürede tedaviye alınmalarını sağlamıştır. Özellikli birimlerin, iyi bir koordinasyonla bölgedeki tüm insanların sağlığına katkı sağlayacağı muhakkaktır. Bu kadar kısa sürede böyle olağan bir dışı durumda her zaman olduğu gibi yoğun çalışarak çaba gösteren bütün Acil Servis sağlık çalışanlarına ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Karbonmonoksit (CO) kokusuz, renksiz, tatsız, rahatsız edici olmayan dolayısıyla bulunduğu ortamda beş duyumuzla fark edilmesi olanaksız bir gazdır. İnsanlarda CO zehirlenmelerinin en sık oluş nedeni fabrika gazları, egzoz gazları, odun, kömür, gaz gibi yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu açığa çıkan karbonmonoksittir. CO zehirlenmesinin klinik bulguları çok değişkendir ve özgül bulguları yoktur.

Hiperbarik Oksijen Karbonmonoksit Zehirlenmesinde Hayat Kurtarıcı

Tedavide hastanın CO bulunan ortamdan hızla uzaklaştırılması ve destekleyici oksijen verilmesi öncelikli olmalıdır. Hiperbarik ağır zehirlemede hayat kurtarıcıdır. Nisan 2016 tarihinde bakanlığımız tarafından bölgemize kazandırılan Hiperbarik Tedavi merkezi Kayseri de bulunmaktadır. Hiperbarik oksijen Dozu 30-45 dk süreyle 2,7-3 ATA (Atmospheres absolute)’da %100 oksijen şeklindedir. Gerekirse tekrarlanabilir.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam