reklam

Kapadokya Üniversitesi Avrupa Havacılık Bakım Eğitim Komitesi (EAMTC) Üyesi Oldu « Nevşehir Trend Haber

26 Ekim 2021 - 12:12

Kapadokya Üniversitesi Avrupa Havacılık Bakım Eğitim Komitesi (EAMTC) Üyesi Oldu

Son Güncelleme :

08 Şubat 2018 - 5:49

66 views
reklam
Kapadokya Üniversitesi Avrupa Havacılık Bakım Eğitim Komitesi (EAMTC) Üyesi Oldu
reklam

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) SHY-147 ve SHT66L-HS onayı almış sayılı kuruluşlar arasında yeralan Kapadokya Üniversitesi, Avrupa Havacılık Bakım Eğitim Komitesi (European Aviation Maintenance Training Committee – EAMTC) üyesi oldu.

Aralarında Airbus, Boeing, Rolls-Royce, Lufthansa, Hollanda Kraliyet Havayolları (KLM), Katar Havayolları, Danimarka ve Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri, Sabena Technic ve SR Technic’in de yeraldığı yüz üyesi bulunan EAMTC’nin amacı, havacılık bakımı konusunda hizmet veren otoriteler ile kuruluşlar arasında sağlıklı ve etkili bir iletişim ağı oluşturmak. Kapadokya Üniversitesi; THY Teknik A.Ş, myTECHNIC, Pegasus Havayolları’ndan sonra Avrupa Havacılık Bakım Eğitimi Komitesi (EAMTC) üyeliğine Türkiye’den kabul edilen dördüncü kurum ve tek üniversite.

EAMTC bünyesinde yılda iki kez düzenlenen ve havacılık sektörü bakım eğitim uzmanlarının buluşma noktası olarak kabul edilen genel toplantılarda biraraya gelen üyeler hava aracı bakım eğitimleri konusunda görüş alışverişinde bulunuyor, çalışma gupları oluşturuyor ve bu çalışma gruplarında alınan kararlar doğrultusunda komite tarafından hazırlanan rapor ve diğer çalışmalar EASA’nın (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) değerlendirmesine sunuluyor.

Öğretim üyeleri ve öğrenciler, üniversitenin  EAMTC üyeliği sayesinde havacılık bakım eğitiminin önde gelen sektör temsilcileri ile bir araya gelme, yürürlükte olan Avrupa Hava Aracı Bakım Eğitim Mevzuatı ile bu mevzuatı geliştirmek için sunulacak olan önerileri EASA (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) temsilcileri ile birlikte değerlendirilme ve Avrupa Havacılık Eğitim Mevzuatının şekillendirilmesinde rol alma imkânı bulacak.

 

Havacılıkta Yetkili Eğitim Nedir?

 

Havacılık sektöründe çalışma esasları uluslararası standartlar doğrultusunda belirlenir. Yetkili eğitim ise ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu), EASA (Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı) ve IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) kurallarının öngördüğü şekilde ulusal ve uluslararası standartlarda eğitimin verilmesi anlamına gelmektedir.

 

Türkiye’de sivil havacılık otoritesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’dür (SHGM). Havacılık alanında çalışacak bir kişinin SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kuruluşundan eğitim almış olması gerekmektedir. Başka bir deyişle yetkili eğitim, alınan eğitimin resmi otorite tarafından tanınması anlamına gelmektedir.

Havacılıkta Yetkili Bir Eğitim Kuruluşundan Mezun Olmanın Faydası Nedir?

Havacılıkta yetkili bir eğitim kuruluşundan mezun olmak iki temel kazanım sağlar:

Mezuniyet ile işe başlama/yetki alma arasındaki süre kısalır. Havacılık sektöründe çalışmak için gerekli olan sertifikalar mezuniyetle birlikte edinilmiş olunur ve mezuniyetten sonra ayrıca bir sertifika eğitimi almak zorunda kalınmaz.Yetkili bir eğitim kuruluşundan mezun olanlar bu sayede işe alımlarda tercih edilirler. Mevzuat gereği işe başlamak için eğitim (sertifika) ihtiyacı olmayan adaylar işe alımlarda diğer adayların önündedir.

Kapadokya Üniversitesi Hangi Alanlarda Yetkilidir?

Kapadokya Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı, SHGM tarafından yayınlanan Havaalanları Dairesi Eğitim Talimatı (SHT-EĞİTİM/HAD) uyarınca aşağıdaki eğitimleri (sertifikaları) vermek üzere SHGM tarafından yetkilendirilmiştir.

Yolcu Hizmetleri Eğitimi,Seyahat Dokümanları Eğitimi,Engelli Yolcuların İşlemleri ve Transferi,Yük Kontrolü ve Denge Eğitimi

Haberleşme,Ramp Emniyeti ve Apron Kuralları,Uçuş Planı İşlemleri,Slot ve Permi Eğitimi,Uçuş Operasyon,Yük Kontrolü ve Haberleşme,Tehlikeli Maddeler,Kargo İşlemleri.

Kapadokya Üniversitesi Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı, SHGM tarafından yayınlanan Uçakla Ticari Hava Taşıma İşletmeciliği Operasyon Usul ve Esasları Talimatı (SHT Ops-1 Bölüm O) uyarınca Temel Emniyet Eğitimi vermeye yetkilendirilmiştir. Eğitim içeriği başlıca aşağıdaki dersleri kapsar:

Sivil Havacılığa Giriş

Havacılık Terminolojisi

Uçucu Personel Görev ve Sorumlulukları

Yolcu Hizmetleri

Operasyonel Uygulamalar

Kabin Hizmetleri Mevzuatı

Ekip Kaynak Yönetimi

Havacılık Emniyeti Yönetimi

Tehlikeli Maddeler

Temel Sağlık Bilgisi ve İlk Yardım

Meteoroloji

Kapadokya Üniversitesi Uçak Teknolojisi Programı, SHGM tarafından yayınlanan Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşları Talimatı (SHT-147) uyarınca Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir. SHY-147 A1/A2 Kategoride Bakım Eğitimi temel olarak aşağıdaki konuları (modülleri) kapsar:

 

Modül 1 – Temel Matematik

Modül 2 – Temel Fizik

Modül 3 – Temel Elektrik

Modül 5 – Dijital Teknikler/Elektronik Alet Sistemleri

Modül 6 – Malzeme ve Donanım

Modül 7 – Bakım Uygulamaları

Modül 8 – Temel Aerodinamik

Modül 9 – İnsan Faktörleri

Modül 10 – Havacılık Mevzuatı

Modül 11 – Uçakların Aerodinamiği, Yapısı ve Sistemleri

Modül 15 – Gaz Türbinli Motorlar

Modül 16 – Pistonlu Motorlar

Modül 17 – Pervane

Kapadokya Üniversitesi Uçuş Harekât Programı, SHGM tarafından yayınlanan Uçuş Harekât Uzmanı Lisans Yönetmeliği (SHY-UHU) uyarınca Uçuş Harekât Uzmanı (Dispeçer) Eğitimi vermek konusunda yetkilendirilmiştir. Eğitim içeriği başlıca aşağıdaki dersleri kapsar:

 

Sivil Havacılığa Giriş

Hava Hukuku

Yük Kontrol ve Denge

Meteoroloji

Hava Trafik Yönetimi

Seyrüsefer ve Haberleşme

Hava Aracı Ağırlık ve Performans Gereklilikleri

Tehlikeli Madde Kuralları

Emniyet Yönetim Sistemi

Uçuş Planlama ve Kontrolü

İnsan Faktörleri

Sivil Havacılık Güvenliği

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam