reklam

KADININ ÇALIŞMA HAYATINDAKİ YERİ « Nevşehir Trend Haber

24 Eylül 2021 - 23:29

KADININ ÇALIŞMA HAYATINDAKİ YERİ

reklam
Son Güncelleme :

01 Aralık 2016 - 21:06

98 views
KADININ ÇALIŞMA HAYATINDAKİ YERİ

 

Ülkemizde, son yıllarda çalışan kadınların sayısı hızla artmaya başlamıştır Son 20 yıl içinde kadınlar çok yoğun bir biçimde iş yaşamına girmiştir.

 

Başlangıçta ev işleri ve çocuk bakımı ile sınırlı olan kadının çalışma alanı, öncelikle ekonomik nedenlerle ve zamanla kazandığı iş imkânlarının artmasıyla birlikte çalışma hayatında yer edinmeye başlamıştır. Bununla beraber kadınların iş yaşamının yanında evde de sorumlulukları devam etmiştir. Bir taraftan ev diğer taraftan çalışma sorumluluğu ile kadınlar, sosyal hayatta daha fazla katılımcı olmalarına rağmen toplum içinde görevleri ve yükleri de artmıştır.

 

Günümüzde kadınlar, sağlıklı, huzurlu, bilgili ve eğitimli bir neslin yetişmesinde önemli bir yere sahiptir. Kadının çalışması ve para kazanması sosyal hayata katkıda bulunmanın ilk adımıdır. Genel olarak kadına ilişkin görevler söz konusu olduğunda, ilk akla gelen annelik ve ev kadınlığı olmaktadır. Oysa insanlığın var oluşundan bu yana kadın, annelik ve ev işlerinin yanı sıra iş yaşamına da katkıda bulunmaktadır.

 

Kadının iş yaşamına katılımıyla beraber anne olması, ev işleri ve çocuk bakımı gibi nedenlerle sosyal hayatta zorlukları devam etmektedir. Kadının sosyal hayata katılmasının en önemli ve ekonomik açıdan geliştirici göstergesi; kadının iş yaşamına katılmasıdır. Kadının iş yaşamındaki yeri sosyal hayatta kazanacağı yer ile doğru orantılı olmaktadır. Kadınların iş dünyasındaki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Farklı düşünme yetenekleri sayesinde kadınlar iş hayatında ön plana çıkmaya başlamıştır.

 

İş dünyasında liderlik ve rekabet için aranan şefkat duygusuna sahip olma, uzlaşma, iyi dinleyici olma, somut sonuçlar talep etme, yenilikçi olma, çevre ve aile duyarlılığına sahip olma gibi kadınların avantajlı yanı olan bu özellikler iş yaşamında önemlilik arz etmektedir.

 

Kadınlar erkeklere nazaran daha tahammüllü ve hoşgörülü olmaları sebebiyle olaylara bütünsel yaklaşabilmektedirler. Kadının toplumda hak ettiği yeri alabilmesi, onları çalışma yaşamında dezavantajlı konumdan çıkaracak önlemlerin alınması, erkeklerle eşit fırsatların tanınması toplumumuz için her yönüyle motive olacaktır. Kadınların iş yaşamında ki yerinin artması, sosyal hayata daha fazla katkıda bulunmasını sağlayabilir.

 

Bugün kadınların daha adil, daha dengeli ve daha sürdürülebilir bir toplum için yapabilecekleri katkıyı arttırmak için hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam